Policie stíhá 11 lichvářů, usilovali o byty 15 dlužníků

ČTK ČTK
25. 7. 2012 10:33
Stíháni jsou pro zvlášť závažný zločin podvodu a účasti na organizované zločinecké skupině
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Plzeň - Krajská policie zahájila trestní stíhání 11 údajných lichvářů hlavně z Plzně podezřelých z toho, že chtěli podvodně získat domy a byty asi 15 zadlužených lidí z celé ČR.

Stíháni jsou pro zvlášť závažný zločin podvodu a účasti na organizované zločinecké skupině; jde o významný procesní posun v trestním řízení, řekl advokát poškozených Václav Hajšman.

Policie skupinu vyšetřuje od loňského dubna. Všem poškozeným podle obžaloby vznikla škoda v desítkách milionů korun.

Poškození se dostali do finanční tísně a měli problémy s úhradou dluhů. Když se lichváři dozvěděli, že dlužník vlastní dům nebo byt, obrátili se na něj a nabídli mu půjčku; v řadě případů mu ale vyplatili menší než dohodnutou sumu nebo nic.

"Potom sami aktivně usilovali o to, aby poškození neměli možnost půjčku ve lhůtě uhradit. Například jim nedali do smlouvy číslo účtu, posouvali schůzky na vrácení peněz," řekl Hajšman.

Nezaplacením v termínu naskočily lidem smluvní pokuty a další sankce, současně byla půjčka zajištěna převodem vlastnického práva nebo zástavou. Tímto způsobem se lichváři dostávali k nemovitostem.

Pět milionů nikdy neviděla

Například Eva Mazancová z Plzně potřebovala splatit dluh 1,2 milionu vzniklý z předchozího podnikání. I když vlastnila tři domy v odhadní hodnotě 15,5 milionu korun, banka jí nechtěla půjčit, protože ji vedli v databázích exekutoři.

"Pomoc nabídli lidé, kteří dobře věděli, že má nemovitosti," uvedl Hajšman. Nabídli jí půjčku pět milionů. Klientka údajně uvěřila jedné "investorce" a podepsala jí balík smluv o půjčce a zástavě, kde bylo uvedeno, "že v hotovosti přebírá pět milionů korun", i když nedostala ani korunu.

Mazancové slíbili, že ji očistí od dluhů, ale nakonec od věřitele odkoupili její závazek za šestinu sumy a po ženě nyní vymáhají v další exekuci pět milionů korun, které nikdy nedostala, a smluvní pokutu 1,2 milionu Kč.

Soud řeší podobný případ

Hajšman se nyní snaží u soudu prokázat, že půjčka pět milionů Kč nikdy poskytnuta nebyla.

"Klientce výrazně napomáhá, že dle skutečností zjištěných policií bylo stejně podvedených osob mnohem více, přičemž způsob, jakým k tomu docházelo, byl v zásadě shodný. Ve všech skutcích jde o škody v řádu milionů korun a v jednom případě dokonce o 50 milionů Kč," uvedl.

Letos v dubnu začal soud v Plzni řešit podobný případ, v němž 15 lichvářů z Plzeňského a Karlovarského kraje chtělo od roku 2006 podvodně získat domy a byty 29 lidí, jimž podle obžaloby vznikla škoda přes 27 milionů korun.

"Hlavní líčení bylo odročeno na podzim," řekl Hajšman, který zastupuje devět poškozených.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Český řidič kamionu zemřel na německé dálnici, když narazil do kolony aut

Při nehodě na dálnici v německém Sasku-Anhaltsku zahynul český řidič kamionu, který zřejmě kvůli nepozornosti naboural do kolony stojících vozidel. Informoval o tom deník Leipziger Volkszeitung. Neštěstí se stalo v pondělí odpoledne na dálničním úseku mezi Halle a Lipskem poblíž města Merseburg. Čtyřiatřicetiletý řidič zůstal po nárazu do stojícího kamionu zaklíněný v kabině a na místě podlehl svým zraněním. Podle policie zatím není zřejmé, zda řidiče přemohla únava nebo nehodu způsobila chvilková nepozornost.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Nemocnici Královské Vinohrady nově povede dermatolog Arenberger

Novým ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze byl jmenován dermatolog Petr Arenberger, uvedla Česká televize. Do funkce Arenbergera jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na základě tendru, kterého se účastnilo celkem osm lidí. Arenberger je nyní ve vinohradské nemocnici přednostou dermatovenerologické kliniky. Dosavadní ředitel Robert Grill odejde z funkce ke konci září na vlastní žádost kvůli blížícímu se důchodovému věku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy