Počítačovou síť v nemocnici na Rokycansku napadl hacker, požadoval vyplacení kryptoměnou

ČTK ČTK
29. 6. 2018 15:43
Počítačový systém se podle ředitele částečně rozběhne už dnes, plnohodnotně až o víkendu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Mirošov (Rokycansko) - Počítačovou síť v plicní nemocnici v Janově na Rokycansku napadl před několika dny hacker. Zašifroval veškerá data nemocnice, která se k nim do nynějška nemohla dostat.

"Správce sítě vyzval neznámý pachatel k uhrazení částky ve virtuální měně, která se zobrazila na všech monitorech v síti," řekla  mluvčí rokycanské policie Hana Kroftová. Nemocnice na to nepřistoupila. Počítačový systém se podle ředitele částečně rozběhne už dnes, plnohodnotně až o víkendu.

Hacker omezil běžný chod státního zařízení, počítačová síť v nemocnici nefunguje. "Dosud neznámý pachatel získal neoprávněně přístup k uloženým datům společnosti, která zašifroval a tím je učinil nefunkční," uvedla policejní mluvčí. "Trvá to už od soboty," řekla pracovnice sekretariátu léčebny.

"Nějakým způsobem se systém dnes rozběhne, ale určitě ne plnohodnotně. Pracuje se na tom. Postupně se to teď zapojuje, ale půjde spíš o takový zkušební provoz," řekl ředitel nemocnice Roman Mudra. Plnohodnotně bude v provozu asi až v pondělí.

Vedení zařízení na vydírání nepřistoupilo. "On se ani nikdo nepřihlásí. Na obrazovce se jen objevilo, abychom zaslali nějaké soubory na zkoušku, že nám je odkódují," uvedl. Léčebna to ovšem nemohla udělat, protože informace ve zdravotnictví jsou většinou tajné. Nemocnici se nikdy nic takového nestalo a netuší, kdo za nabouráním sítě může stát.

"Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost, na který jsme se okamžitě obrátili, řekl, že nejčastěji se to stane tím, když někdo otevře něco v e-mailu," uvedl Mudra. Úřadu pro ochranu osobních údajů léčebna nic nenahlašovala, protože se podle ředitele žádné údaje neztratily.

Nefunkční počítače neomezily léčbu, ale měly vliv například na odchody pacientů, protože chyběly údaje, kdy má být který pacient propuštěn. Jejich přijímání se zařízení snažilo minimalizovat, protože zařízení následné péče neřeší akutní případy.

Okolnostmi případu se podle Kroftové zabývají rokycanští policisté z oddělení hospodářské kriminality. Případ prověřují pro podezření z přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací.

Léčebna tuberkulózy a respiračních nemocí Janov se 170 lůžky je odborným léčebným ústavem s nadregionální působností.

V nedaleké Plzni napadli 13. dubna neznámí hackeři počítačový systém soukromého Gymnázia Františka Křižíka. Nainstalovali do něj takzvaný ransomware, který ho zašifroval, a školu vydírali. Za odblokování chtěli šest bitcoinů, což odpovídá asi milionu korun, potom cenu snížili na čtvrt bitcoinu. Škola ale nezaplatila. Škole útok zkomplikoval přijímací zkoušky a písemné maturity, zároveň přišla o účetnictví. V prvních dnech gymnázium zachraňovaly soukromé počítače učitelů. Ke všem datům se škola nakonec dostala, ale musela celý systém nastavit znovu. Policie se snaží identifikovat hackery pomocí vysledování plateb bitcoinové peněženky. V květnu založila policie v kraji speciální oddělení analytiky a kybernetické kriminality.

 

Právě se děje

Další zprávy