Počet akutních lůžek se na Plzeňsku sníží o 15 procent

ČTK ČTK
9. 1. 2012 17:10
Redukce o 123 míst zasáhne nemocnice v Klatovech, Stodu a Rokycanech
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: HZS Královehradeckého kraje

Plzeň - Plzeňský kraj navrhl zdravotním pojišťovnám snížení počtu akutních lůžek v nemocnicích o 123 kusů, tedy o 15 procent.

Počet lůžek následné péče se má zvýšit o dvacet kusů, tedy o pět procent.

Úpravy se dotknou nemocnic v Klatovech, Stodu a Rokycanech. Uvedl to šéf krajského Zdravotnického holdingu Jiří Fojtík.

Restrukturalizace lůžek má být hotová letos. Do konce roku pak musí krajské nemocnice podepsat nové smlouvy s pojišťovnami.

Nejvíc lůžek má podle návrhu zaniknout v Klatovské nemocnici. Zmizí jich pětasedmdesát. Například na interně ubude deset, na dětském oddělení pět a na gynekologii téměř polovina z šedesáti lůžek. 

Stodská a Rokycanská nemocnice sníží podle návrhu počet lůžek shodně o čtyřiadvacet. V Rokycanech především na interně, ve Stodu na gynekologickém oddělení.

"Námi navržená optimalizace lůžkového fondu se v žádném regionu nedotkne rozsahu a kvality zdravotní péče. Zrušena budou pouze ta lůžka, která lze nahradit lůžky na jiných odděleních ve společném lůžkovém fondu," uvedl Fojtík.

Cíle jsou podle něj shodné se snahou pojišťoven i ministerstva zrušit v zemi zhruba pět procent akutních lůžek a stejný počet převést na lůžka následné péče. "Věřím, že vyšší než obecně požadovanou míru redukce budou pojišťovny považovat za vstřícný krok," dodal.

S návrhem kraje se zástupci pojišťoven v pracovní skupině seznámili v minulém týdnu. Nyní k němu zaujmou stanovisko, které zřejmě představí při dalším jednání pracovní skupiny koncem ledna.

Úvahy o uzavření celých oddělení v Rokycanech a Stodu Holding i kraj odmítají. Případným zánikem Rokycanské a Stodské nemocnice by v regionu chyběly nemocnice s akutní lůžkovou péčí už ve čtyřech okresech.

Spádovou oblastí by se pro ně stala Plzeň, kde by nemocnice musely zajišťovat základní zdravotní péči pro 73 procent obyvatel kraje, tedy pro 420.000 lidí.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký prezident Joe Biden na summitu zemí skupiny G7.

Zdroj: ČTK
Další zprávy