Počet akutních lůžek se na Plzeňsku sníží o 15 procent

ČTK ČTK
9. 1. 2012 17:10
Redukce o 123 míst zasáhne nemocnice v Klatovech, Stodu a Rokycanech
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: HZS Královehradeckého kraje

Plzeň - Plzeňský kraj navrhl zdravotním pojišťovnám snížení počtu akutních lůžek v nemocnicích o 123 kusů, tedy o 15 procent.

Počet lůžek následné péče se má zvýšit o dvacet kusů, tedy o pět procent.

Úpravy se dotknou nemocnic v Klatovech, Stodu a Rokycanech. Uvedl to šéf krajského Zdravotnického holdingu Jiří Fojtík.

Restrukturalizace lůžek má být hotová letos. Do konce roku pak musí krajské nemocnice podepsat nové smlouvy s pojišťovnami.

Nejvíc lůžek má podle návrhu zaniknout v Klatovské nemocnici. Zmizí jich pětasedmdesát. Například na interně ubude deset, na dětském oddělení pět a na gynekologii téměř polovina z šedesáti lůžek. 

Stodská a Rokycanská nemocnice sníží podle návrhu počet lůžek shodně o čtyřiadvacet. V Rokycanech především na interně, ve Stodu na gynekologickém oddělení.

"Námi navržená optimalizace lůžkového fondu se v žádném regionu nedotkne rozsahu a kvality zdravotní péče. Zrušena budou pouze ta lůžka, která lze nahradit lůžky na jiných odděleních ve společném lůžkovém fondu," uvedl Fojtík.

Cíle jsou podle něj shodné se snahou pojišťoven i ministerstva zrušit v zemi zhruba pět procent akutních lůžek a stejný počet převést na lůžka následné péče. "Věřím, že vyšší než obecně požadovanou míru redukce budou pojišťovny považovat za vstřícný krok," dodal.

S návrhem kraje se zástupci pojišťoven v pracovní skupině seznámili v minulém týdnu. Nyní k němu zaujmou stanovisko, které zřejmě představí při dalším jednání pracovní skupiny koncem ledna.

Úvahy o uzavření celých oddělení v Rokycanech a Stodu Holding i kraj odmítají. Případným zánikem Rokycanské a Stodské nemocnice by v regionu chyběly nemocnice s akutní lůžkovou péčí už ve čtyřech okresech.

Spádovou oblastí by se pro ně stala Plzeň, kde by nemocnice musely zajišťovat základní zdravotní péči pro 73 procent obyvatel kraje, tedy pro 420.000 lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Ve druhém čtvrtletí porušily zákon téměř čtyři pětiny kontrolovaných e-shopů

Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily zákon. Pochybení se nejčastěji týkala práv spotřebitelů a především toho, že provozovatelé e-shopů neposkytli zákazníkům informace ohledně reklamace a mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Inspekce o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě, kde současně připomněla, že vzhledem k epidemii nemoci covid-19 zájem o nákupy přes internet vzrostl. Za zjištěné nedostatky ČOI uložila firmám ve sledovaném období 452 pokut za 2,64 milionu korun.

"Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování práv spotřebitelů," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
Další zprávy