Plzeňský kraj chce zlikvidovat staré ekologické zátěže

ČTK ČTK
28. 1. 2013 15:09
Kraj vypíše tendry na sanaci kontaminovaného území v Plzni - Libušíně a v Kolovči
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Dvou významných ekologických zátěží z minulosti by se měl zbavit Plzeňský kraj.

Radní v pondělí schválili vypsání veřejné zakázky na sanaci kontaminovaného území v Plzni - Libušíně a v Kolovči na Domažlicku. Obě vybrané lokality by měly být zbavené zátěže do konce roku 2015, řekl radní pro životní prostředí Václav Štekl (KSČM).

V Plzni - Libušíně způsobila znečištění bývalá čistírna a prádelna a v Kolovči bývalé Chodské pletárny. Na obou místech zůstaly chlorované uhlovodíky po praní příze a textilií.

"Jsou to zátěže, které vznikly před několika desítkami let. Byly používány látky, které mohou kontaminovat podloží a zejména spodní vody," uvedl radní.

V Plzni chce kraj objekt dekontaminovat za maximálně 49,5 milionu korun a v Kolovči má sanace přijít na nejvýše 12,5 milionu korun.

Kraj na realizaci získá dotaci z Operačního programu Životní prostředí, který zaplatí až 90 procent nákladů. Zbytek doplatí kraj, i když areály nejsou v jeho vlastnictví. "Už ale nejde dohledat vlastník, který by mohl nést odpovědnost za sanaci," dodal radní.

Areál několik let nefungujícího podniku v Kolovči je uvnitř obce a chemické látky používané na čištění oděvů se objevily v okolních studních. Podobné je to na Libušíně.

Kraj nyní řeší víc než desítku velkých ekologických zátěží za stovky milionů korun, mohou se ale ještě objevit další. Zatím bezprostředně nikoho neohrožují.

Hejtmanství sice nemá k likvidaci ekologických zátěží povinnost, ale chce se na jejich odstranění podílet. Sanace v Plzni a v Kolovči se připravovala delší dobu.

V některých případech se likvidací zabývají noví majitelé nebo spolupracují s hejtmanstvím. Kraj nechal mimo jiné zpracovat řadu studií, rozborů a analýz rizik. Velká ekologická zátěž se například už začala likvidovat v Horní Bříze na Plzeňsku. Připravují se i další projekty.

 

Právě se děje

před 24 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 57 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy