Plzeň zkouší na děti operu, tentokrát Rusalku

ČTK ČTK
19. 9. 2011 19:36
Ti menší si chtěli sáhnout na pěvce a kontakt byl navázán okamžitě
Úspěšné inscenace oper pro děti začala Plzeň titulem Bastien a Bastienka.
Úspěšné inscenace oper pro děti začala Plzeň titulem Bastien a Bastienka. | Foto: Divadlo J.K.Tyla v Plzni

Plzeň - Plzeňská opera chystá další projekt pro děti, který naváže na úspěch už osmnáctkrát reprízované Mozartovy miniopery Bastien a Bastienka. Tentokrát soubor Divadla J. K. Tyla výrazně upraví světoznámou Dvořákovu operu Rusalka, ve zmenšeném díle však ponechá všechny pohádkové postavy.

Děti se tak při uvedení ve foyeru Velkého divadla opět dostanou do bezprostřední blízkosti pěvců. Opera se tím snaží vychovat si novou generaci diváků. 

"Chceme děti začít pomalu seznamovat s gruntovními díly české opery. Rusalka je vzhledem k době trvání velmi komplikovaná opera, tak jsme se rozhodli pro její zmenšení," uvedl šéf souboru Jiří Pánek.

Mohutné tříhodinové představení se dvěma pauzami proto výrazně upraví, vzhledem k podstatným zásahům jej opera uvede pod názvem O Rusalce. Všechny pohádkové postavy původního Dvořákova romantického díla ale zachová.

"Děti uvidí vodníka, prince, Rusalku, víly. Také to bude kostýmované tak, jako by to šlo i inscenačně na jeviště," dodal Pánek. Představení bude uvedeno ve vstupním prostoru Velkého divadla na minimální scéně, bez velkých rekvizit, a to vždy pro zhruba 70 dětí.

Děti si chtěly na pěvce sáhnout

Plzeňská opera Rusalkou navazuje na loňský pilotní projekt, kdy pro děti nastudovala Bastiena a Bastienku. Jednoduchý děj, v němž vystupují tři mladí lidé, a melodičnost hudby slavila mezi malými diváky úspěch.

"Byli jsme překvapeni tím, jak neuvěřitelně se děti chovaly, nikdo nerušil, byly nadšení. Ti menší si chtěli sáhnout na pěvce a kontakt byl navázán okamžitě, a o to nám také šlo," řekl Pánek.

Opera dosud dílko, jež Mozart napsal ve 12 letech, uvedla osmnáctkrát, další čtyři představení ji čekají. Hrála pro všechny typy škol, od mateřských až po střední.

Podle Pánka je toto cesta, jak "dostat" dětského diváka. "Pro některé je to vůbec úplně první setkání s umělci z tak těsné blízkosti," dodal.

Protože je opera komplikovaným žánrem, představují komorní inscenace nejméně drastický způsob, jak s ní děti seznámit. Rusalka, jejíž úpravy se ujme dlouholetá sólistka plzeňské opery Lilka Ročáková, bude poprvé uvedena během festivalu Smetanovské dny.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy