reklama
 
 

Plzeň otevřela Nové divadlo Smetanovou Prodanou nevěstou

2. 9. 2014 21:00
Ministr kultury Daniel Herman Nové divadlo v Plzni označil za jeden z projektů, jež podpoří živé umění v České republice.

Plzeň  - Plzeň v úterý večer oficiálně otevřela Nové divadlo, moderní stavba za 880 milionů korun vyvolala u diváků různé reakce. Slavnostní akt si nenechala ujít řada osobností, mnozí jej označili událost za mimořádnou, jedinečnou. Prvním titulem na velké scéně s hledištěm pro 461 diváků byla Smetanova Prodaná nevěsta.

"Když otevíráme divadla, je to známka dobrých časů, vzhledem k tomu, že prostředí a zóna destrukce není od nás geograficky tak daleko, tak si toho musíme vážit," řekl ministr kultury Daniel Herman. Divadlo v Plzni označil za jeden z projektů, jež podpoří živé umění v České republice.

"Na tom divadle je krásné, že vůbec existuje. Vždyť je to svátek, nejen pro divadelníky, ale i pro celou Českou republiku, že se po padesáti letech postaví divadlo jako divadelní budova k tomu účelu, je to něco úžasného," uvedl herec, režisér a ředitel Divadla Na Vinohradech Tomáš Töpfer, který stavbu divadla v Plzni sleduje od počátku.

"Je to moderní monumentalita, která k modernímu divadlu a soudobosti patří. Je to moderní záležitost, která bude klasickou za pár let," řekl literární historik a divadelní kritik Viktor Viktora. Podle něj je ale otázkou, zda Plzeň uživí tři scény. Díky Novému divadlu získala dvě nové scény, jednu pro 461 diváků, druhou zhruba pro 150 lidí. Vedle toho v Plzni funguje Velké divadlo, jež má 444 míst.

Nové divadlo nahradilo Komorní divadlo. Stav objektu z roku 1937 byl dlouhodobě terčem kritiky, divadlo nevyhovovalo potřebám herců ani diváků. Od 70. let se do budovy neinvestovalo. Původně objekt sloužil jako kino, potřebám divadla byl přizpůsoben. Městský objekt na poměrně atraktivním místě u centra už je prázdný, připravuje se jeho prodej.

autor: ČTK | 2. 9. 2014 21:00

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Plzeňský kraj

  reklama
  reklama
  reklama