Plzeň otevřela Nové divadlo Smetanovou Prodanou nevěstou

ČTK ČTK
2. 9. 2014 21:00
Ministr kultury Daniel Herman Nové divadlo v Plzni označil za jeden z projektů, jež podpoří živé umění v České republice.
Plzeň slavnostně otevřela Nové divadlo.
Plzeň slavnostně otevřela Nové divadlo. | Foto: ČTK

Plzeň  - Plzeň v úterý večer oficiálně otevřela Nové divadlo, moderní stavba za 880 milionů korun vyvolala u diváků různé reakce. Slavnostní akt si nenechala ujít řada osobností, mnozí jej označili událost za mimořádnou, jedinečnou. Prvním titulem na velké scéně s hledištěm pro 461 diváků byla Smetanova Prodaná nevěsta.

"Když otevíráme divadla, je to známka dobrých časů, vzhledem k tomu, že prostředí a zóna destrukce není od nás geograficky tak daleko, tak si toho musíme vážit," řekl ministr kultury Daniel Herman. Divadlo v Plzni označil za jeden z projektů, jež podpoří živé umění v České republice.

"Na tom divadle je krásné, že vůbec existuje. Vždyť je to svátek, nejen pro divadelníky, ale i pro celou Českou republiku, že se po padesáti letech postaví divadlo jako divadelní budova k tomu účelu, je to něco úžasného," uvedl herec, režisér a ředitel Divadla Na Vinohradech Tomáš Töpfer, který stavbu divadla v Plzni sleduje od počátku.

"Je to moderní monumentalita, která k modernímu divadlu a soudobosti patří. Je to moderní záležitost, která bude klasickou za pár let," řekl literární historik a divadelní kritik Viktor Viktora. Podle něj je ale otázkou, zda Plzeň uživí tři scény. Díky Novému divadlu získala dvě nové scény, jednu pro 461 diváků, druhou zhruba pro 150 lidí. Vedle toho v Plzni funguje Velké divadlo, jež má 444 míst.

Nové divadlo nahradilo Komorní divadlo. Stav objektu z roku 1937 byl dlouhodobě terčem kritiky, divadlo nevyhovovalo potřebám herců ani diváků. Od 70. let se do budovy neinvestovalo. Původně objekt sloužil jako kino, potřebám divadla byl přizpůsoben. Městský objekt na poměrně atraktivním místě u centra už je prázdný, připravuje se jeho prodej.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Ostravě vykolejila tramvaj po srážce s autem, dva lidé jsou zranění

Dva lidé v pátek utrpěli zranění při srážce tramvaje a osobního auta v Ostravě. Oba zranění byli v automobilu. Tramvaj po nehodě vykolejila, řekli mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Rycková a mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla, že řidič auta zřejmě tramvaji nedal přednost při odbočování. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají svědky, aby se přihlásili. Zraněnými byli osmašedesátiletá žena a sedmačtyřicetiletý muž. "Žena utrpěla lehké zranění hlavy. Muž měl těžší zranění v oblasti zad a podezření na otřes mozku," řekl Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy