Plzeň bude pokračovat v rozšiřování sítě cyklostezek

ČTK ČTK
14. 7. 2012 15:53
Letos se hlavní stavbou stane úsek v městské části Doubravka, plánují se další
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Plzeň - Město Plzeň pokračuje v rozšiřování sítě cyklostezek na svém území. Hlavní stavbou se letos stane nový úsek v městské části Doubravka, stezka pro chodce a cyklisty se ale začne stavět i na západním okraji metropole.

Podaří-li se získat dotaci, dostane nový povrch i linie na Lochotíně. Délka stezek pro chodce a cyklisty je nyní zhruba 70 kilometrů. Informovala o tom mluvčí magistrátu Zdeňka Kubalová.

"Město každým rokem staví novou stezku nebo opravuje některou ze stávajících," uvedla. Hlavní akcí v tomto směru letos bude výstavba zhruba 400 metrů dlouhého úseku podél Chrástecké ulice na Doubravce.

"Linie povede od mostu přes Úslavu po pravé straně silnice ke křižovatce s Jateční ulicí," sdělila Kubalová. Chodník a jeden metr široký pruh asfaltu pro cyklisty jsou součástí celoplošné opravy silnice, jejíž vybudování včetně nové dešťové kanalizace hradí Plzeňský kraj. Stezku a veřejné osvětlení zaplatí plzeňská městská správa.

"Od Jateční k mostu, tedy v opačném směru než nová stezka, byl jednosměrný pruh pro cyklisty vybudován už před několika lety," připomněla Pavla Dyntarová ze Správy veřejného statku města Plzně.

Ve směru do Bolevce naváže na novou stezku v Chrástecké ulici smíšená linie pro chodce a cyklisty podél Jateční ulice. "Bude postavena při celkové rekonstrukce ulice. Oprava by měla začít koncem letošního roku," dodala Dyntarová.

Nová stezka pro chodce a cyklisty je vyprojektována i podél takzvaného Západního okruhu, v úseku Domažlická - Chebská. Jedná se o úsek od okružní křižovatky u Nové Hospody k silnici mezi Skvrňany a Křimicemi. Stavba má být zahájena letos, potrvá přes rok. "Stezka bude zprovozněna až v její závěrečné fázi," řekla Dyntarová.

Pokud město získá dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury, opraví ještě letos na podzim stezku podél Gerské ulice na Lochotíně. Podle Dyntarové dostane celá 250 metrů dlouhá část mezi křižovatkami s Karlovarskou ulicí a ulicí Studentskou nový asfaltový povrch.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy