Piráti chtějí v Plzni jednat o koalici s ANO, vyšachovat chtějí druhou ODS

ČTK ČTK
14. 10. 2018 10:34
Piráti chtějí jednat o koalici s ANO, lidovci a TOP 09. V opozici by tak skončily ODS, KSČM a ČSSD.
Plzeň.
Plzeň. | Foto: Shutterstock

Plzeň - Piráti chtějí v Plzni začít jednat o koalici s ANO, KDU-ČSL a TOP 09. Případná koalice by měla v zastupitelstvu 28 ze 47 hlasů. Piráti o tom informovali v tiskové zprávě.

V opozici by při této variantě zůstala ODS, která s 22,11 procenta hlasů skončila ve volbách těsně druhá za ANO. Také ČSSD a KSČM by byly v opozičních lavicích. ODS i ANO po volbách deklarovaly ambici získat místo primátora.

"Z výsledku voleb je možné vyčíst, že si voliči přejí změnu. Věřím, že zástupci stran, kteří politiku radnice v minulých letech kritizovali, uchopí tuto příležitost," uvedl Pavel Bosák, lídr pirátské kandidátní listiny.

Vítězem voleb v Plzni se stalo ANO, které získalo 22,2 procenta hlasů a 13 mandátů. Stejný počet mandátů ale získala i těsně druhá ODS. Obě strany po volbách trvaly na tom, že v nové koalici získají pro sebe křeslo primátora a řešily i některé programové nehody. Piráti získali v zastupitelstvu sedm mandátů, TOP 09 a KDU-ČSL - Pravá volba pro Plzeň mají po čtyřech křeslech. Po třech zastupitelích bude mít ČSSD a KSČM.

Rovněž minulé komunální volby v Plzni vyhrálo ANO těsně následované ODS. Třetí skončila už s odstupem ČSSD. Na koalici se nakonec tehdy dohodly ODS, ČSSD, lidovci a Občané patrioti. ANO skončilo v opozici.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy