Piráti chtějí v Plzni jednat o koalici s ANO, vyšachovat chtějí druhou ODS

ČTK ČTK
14. 10. 2018 10:34
Piráti chtějí jednat o koalici s ANO, lidovci a TOP 09. V opozici by tak skončily ODS, KSČM a ČSSD.
Plzeň.
Plzeň. | Foto: Shutterstock

Plzeň - Piráti chtějí v Plzni začít jednat o koalici s ANO, KDU-ČSL a TOP 09. Případná koalice by měla v zastupitelstvu 28 ze 47 hlasů. Piráti o tom informovali v tiskové zprávě.

V opozici by při této variantě zůstala ODS, která s 22,11 procenta hlasů skončila ve volbách těsně druhá za ANO. Také ČSSD a KSČM by byly v opozičních lavicích. ODS i ANO po volbách deklarovaly ambici získat místo primátora.

"Z výsledku voleb je možné vyčíst, že si voliči přejí změnu. Věřím, že zástupci stran, kteří politiku radnice v minulých letech kritizovali, uchopí tuto příležitost," uvedl Pavel Bosák, lídr pirátské kandidátní listiny.

Vítězem voleb v Plzni se stalo ANO, které získalo 22,2 procenta hlasů a 13 mandátů. Stejný počet mandátů ale získala i těsně druhá ODS. Obě strany po volbách trvaly na tom, že v nové koalici získají pro sebe křeslo primátora a řešily i některé programové nehody. Piráti získali v zastupitelstvu sedm mandátů, TOP 09 a KDU-ČSL - Pravá volba pro Plzeň mají po čtyřech křeslech. Po třech zastupitelích bude mít ČSSD a KSČM.

Rovněž minulé komunální volby v Plzni vyhrálo ANO těsně následované ODS. Třetí skončila už s odstupem ČSSD. Na koalici se nakonec tehdy dohodly ODS, ČSSD, lidovci a Občané patrioti. ANO skončilo v opozici.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy