Osud plzeňského Světovaru je otevřený. Čeká na sanaci

ČTK ČTK
5. 9. 2014 14:03
Město požaduje posun termínu dokončení až na podzim příštího roku kvůli dotaci, čeká však na rozhodnutí, která firma provede v objektu sanace.
Světovar.
Světovar. | Foto: Aktuálně.cz

Plzeň - Minimálně ještě pár týdnů, zůstane nejasný osud velkého projektu Plzně na vybudování archivu a kulturní fabriky v areálu Světovar v Plzni.

Město potřebuje od Výboru Regionální rady ROP Jihozápad posunout termín dokončení na 30. září 2015, díky čemuž získá dotaci 114 milionů korun.

Výbor ale čeká, jak dopadne zakázka na sanace vypsaná městem. "Pokud ROP posun termínu nepovolí, budou o Světovaru rozhodovat noví zastupitelé v listopadu," vysvětlil náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).

Stavbě brání korkodehet v izolaci

Výběrové řízení bude pravděpodobně realizováno po 10. září, úřad musí nabídky vyhodnotit a pak ještě plynou lhůty na odvolání. Podle náměstka primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) jde o zakázku odhadem za 15 milionů korun a týká se sanací.

"Je potřeba nahradit nebezpečný korkodehet, který se letos na jaře našel v izolacích objektu," vysvětlil Zrzavecký. Právě nález nebezpečné látky stavbu zkomplikoval.

Pokud ROP posunutí termínu povolí, což by ale byl nestandardní krok a byl by precedentem, město bude pokračovat ve stavbě. Podle Zrzaveckého jsou peníze na sanace už schválené, práce bude tedy moct vítěz zakázky realizovat.

Město finance na stavbu má

"Pokud by ale ROP řekl, že termín neprodlouží, půjde o změnu podmínek celého projektu a už noví zastupitelé budou muset rozhodnout, zda v něm budou pokračovat dál bez dotace," řekl Zrzavecký.

Finančně je projekt zajištěn, město jej předfinancuje částkou téměř 300 milionů korun, které má ve svém fondu. Teoreticky by tak mohlo Světovar dodělat za své, od počátku se ale s dotací počítalo.

Program projektu Plzně jako Evropského hlavního města kultury, jenž se měl v kulturní fabrice příští rok konat, se přesune do prázdného depa v Cukrovarské ulici.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy