Osud plzeňského Světovaru je otevřený. Čeká na sanaci

ČTK ČTK
5. 9. 2014 14:03
Město požaduje posun termínu dokončení až na podzim příštího roku kvůli dotaci, čeká však na rozhodnutí, která firma provede v objektu sanace.
Světovar.
Světovar. | Foto: Aktuálně.cz

Plzeň - Minimálně ještě pár týdnů, zůstane nejasný osud velkého projektu Plzně na vybudování archivu a kulturní fabriky v areálu Světovar v Plzni.

Město potřebuje od Výboru Regionální rady ROP Jihozápad posunout termín dokončení na 30. září 2015, díky čemuž získá dotaci 114 milionů korun.

Výbor ale čeká, jak dopadne zakázka na sanace vypsaná městem. "Pokud ROP posun termínu nepovolí, budou o Světovaru rozhodovat noví zastupitelé v listopadu," vysvětlil náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).

Stavbě brání korkodehet v izolaci

Výběrové řízení bude pravděpodobně realizováno po 10. září, úřad musí nabídky vyhodnotit a pak ještě plynou lhůty na odvolání. Podle náměstka primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) jde o zakázku odhadem za 15 milionů korun a týká se sanací.

"Je potřeba nahradit nebezpečný korkodehet, který se letos na jaře našel v izolacích objektu," vysvětlil Zrzavecký. Právě nález nebezpečné látky stavbu zkomplikoval.

Pokud ROP posunutí termínu povolí, což by ale byl nestandardní krok a byl by precedentem, město bude pokračovat ve stavbě. Podle Zrzaveckého jsou peníze na sanace už schválené, práce bude tedy moct vítěz zakázky realizovat.

Město finance na stavbu má

"Pokud by ale ROP řekl, že termín neprodlouží, půjde o změnu podmínek celého projektu a už noví zastupitelé budou muset rozhodnout, zda v něm budou pokračovat dál bez dotace," řekl Zrzavecký.

Finančně je projekt zajištěn, město jej předfinancuje částkou téměř 300 milionů korun, které má ve svém fondu. Teoreticky by tak mohlo Světovar dodělat za své, od počátku se ale s dotací počítalo.

Program projektu Plzně jako Evropského hlavního města kultury, jenž se měl v kulturní fabrice příští rok konat, se přesune do prázdného depa v Cukrovarské ulici.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zeman chce ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy