Na Rokycansku odchytili bobra. Podhrabal se na zahradu rodinného domu a děsil lidi

ČTK ČTK
26. 7. 2016 11:39
Vůbec poprvé za dobu svého fungování ochránci přírody z rokycanské stanice odchytávali bobra. Toho našli majitelé domů na své zahradě, kam se dostal nejspíš z nedalekého pole. Záchranáři hlodavce odchytili a vypustili ho do blízké přehrady. Dříve byli tito zvláště chránění živočichové v kraji vzácností, v posledních zhruba dvaceti letech se postupně rozšiřují po celém regionu. Postupují po řekách a populace v kraji už čítá několik stovek jedinců.
Odchycený bobr v zahradě rodinného domu na Rokycansku.
Odchycený bobr v zahradě rodinného domu na Rokycansku. | Foto: ČTK

Klabava (Rokycansko) - Dospělého bobra, který se dostal na zahradu jednoho rodinného domu v Klabavě na Rokycansku, museli odchytávat ochránci přírody z rokycanské záchranné stanice živočichů. Velký hlodavec, který může měřit až metr a vážit kolem 30 kilogramů, děsil obyvatele domu. "Na zahradu se zřejmě dostal z pole, kde se občas přiživuje na kukuřici," řekl vedoucí záchranné stanice Pavel Moulis.

"Bobra jsme odchytávali vůbec poprvé v historii naší záchranné stanice, která nepřetržitě funguje od roku 1990," řekl. Dospělý bobr se podhrabal pod plotem. Záchranáři ho chytli do podběráku, a protože nebyl nijak zraněný a nepotřeboval pomoc, vypustili ho na Klabavské přehradě, jen několik set metrů od zahrady. U nádrže žijí bobři několik posledních let.

Dříve byli tito zvláště chránění živočichové v kraji vzácností, v posledních zhruba dvaceti letech se postupně rozšiřují po celém regionu, původně z Českého lesa na Domažlicku a Tachovsku. Postupují po řekách a populace v kraji už čítá několik stovek jedinců. Zvířata, která se dříve městům vyhýbala, se v posledních letech usadila už i v Plzni, kde jsou na několika místech u přehrady a u řek. I plzeňští ochránci přírody už s bobry přišli do kontaktu, v minulosti několik zvířat porazilo nebo přejelo auto u přehrady České údolí.

Bobr evropský je podle Moulise druhým největším hlodavcem na světě. Pobytu ve vodě je dokonale přizpůsoben - má hustou srst impregnovanou výměšky zvláštní žlázy, mohutný plochý ocas, plovací blány na zadních nohou, uzavíratelné nozdry a oči chráněné průhlednou blánou. I když se živí hlavně lýkem a větvičkami měkkých dřevin, jídelníček si obohacuje kukuřičnými klasy nebo plody ovocných stromů, jsou-li nablízku. Nejvyšší zjištěný věk u bobra byl 35 let.

 

Právě se děje

Další zprávy