Obec za čtvrt miliardy odstraní obří ekologickou zátěž

ČTK ČTK
18. 7. 2012 8:34
Jde o generátorovnu a skládku, kam se vypouštěly fenoly a dehet
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Horní Bříza - Horní Bříza na Plzeňsku odstraní do jara obří ekologickou zátěž.

V Plzeňském kraji je to zatím největší podobná akce za téměř čtvrt miliardy korun.

Jde o generátorovnu a skládku, kam se tři čtvrtě století až do roku 1971 vypouštěly fenoly a dehet, které by mohly ohrozit rozsáhlá podzemní jezera.

Na speciální skládky se odveze 150.000 metrů krychlových zeminy. Sanace potrvá do března 2013; pokud nebude přát počasí, tak nejpozději do května, řekl starosta Horní Břízy Vojtěch Šedivec.

"Občanů se dotýká odvážení kontaminovaného materiálu na určené skládky, jde o 40 až 45 nákladních souprav denně. Navíc, když se do toho prostoru mechanicky zasáhlo, jsou látky při určitém klimatu trochu cítit," uvedl.

Nebezpečné chemikálie byly pachově postižitelné už dříve. Objevily už se také ve dvou studních do 300 metrů. Lidé je ale naštěstí nepoužívají, protože jsou napojeni na městský vodovod, dodal.

Zemina se podle stupně znečištění odváží na skládku do Vysoké, kde ji míchají se "zdravou" hlínou nebo biologicky rozkládají. Dehty se odvážejí na skládku k Temelínu.

Po odtěžení vznikla jáma jen v části, kde byla stará budova generátorovny. "Provede se utěsnění jílem a pak se zaveze," dodal starosta. Nedaleká skládka vně bývalé továrny byla jen navezena na dřívější terén, takže se odpad pouze odtěží.

Většina peněz z EU

Sanace, která bude stát 234 milionů korun a začala loni v květnu díky velké aktivitě města. "Přihlásili se k tomu jako první v kraji," řekl krajský radní pro životní prostředí Petr Smutný.

Podle starosty lze reakce místních rozdělit do tří stejných skupin. Jedna neví, druhé je to jedno a jen zbylá projekt uznává.

EU dá na likvidaci 90 procent nákladů, Plzeňský kraj přes 13 milionů Kč, město tři miliony. Bez evropských peněz se staré ekologické zátěže nezlikvidují, řekl Smutný. Podle analýzy rizik zpracované krajem měla sanace stát původně 550 milionů Kč.

"Geologické podloží je porézní. Navíc jsou pod námi jsou zvodně, velká podzemní jezera, a pod nimi je ohromné jezero v prohlubni, které zasahuje hodně daleko. Kdyby se chemikálie dostaly do spodních vod, tak by to mohlo znamenat znečištění v širokém okolí," řekl Šedivec.

Nebezpečí by hrozilo i okolním obcím, které berou ze zvodní vodu do úpraven.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy