Mimořádná zpráva

Obec za čtvrt miliardy odstraní obří ekologickou zátěž

ČTK ČTK
18. 7. 2012 8:34
Jde o generátorovnu a skládku, kam se vypouštěly fenoly a dehet
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Horní Bříza - Horní Bříza na Plzeňsku odstraní do jara obří ekologickou zátěž.

V Plzeňském kraji je to zatím největší podobná akce za téměř čtvrt miliardy korun.

Jde o generátorovnu a skládku, kam se tři čtvrtě století až do roku 1971 vypouštěly fenoly a dehet, které by mohly ohrozit rozsáhlá podzemní jezera.

Na speciální skládky se odveze 150.000 metrů krychlových zeminy. Sanace potrvá do března 2013; pokud nebude přát počasí, tak nejpozději do května, řekl starosta Horní Břízy Vojtěch Šedivec.

"Občanů se dotýká odvážení kontaminovaného materiálu na určené skládky, jde o 40 až 45 nákladních souprav denně. Navíc, když se do toho prostoru mechanicky zasáhlo, jsou látky při určitém klimatu trochu cítit," uvedl.

Nebezpečné chemikálie byly pachově postižitelné už dříve. Objevily už se také ve dvou studních do 300 metrů. Lidé je ale naštěstí nepoužívají, protože jsou napojeni na městský vodovod, dodal.

Zemina se podle stupně znečištění odváží na skládku do Vysoké, kde ji míchají se "zdravou" hlínou nebo biologicky rozkládají. Dehty se odvážejí na skládku k Temelínu.

Po odtěžení vznikla jáma jen v části, kde byla stará budova generátorovny. "Provede se utěsnění jílem a pak se zaveze," dodal starosta. Nedaleká skládka vně bývalé továrny byla jen navezena na dřívější terén, takže se odpad pouze odtěží.

Většina peněz z EU

Sanace, která bude stát 234 milionů korun a začala loni v květnu díky velké aktivitě města. "Přihlásili se k tomu jako první v kraji," řekl krajský radní pro životní prostředí Petr Smutný.

Podle starosty lze reakce místních rozdělit do tří stejných skupin. Jedna neví, druhé je to jedno a jen zbylá projekt uznává.

EU dá na likvidaci 90 procent nákladů, Plzeňský kraj přes 13 milionů Kč, město tři miliony. Bez evropských peněz se staré ekologické zátěže nezlikvidují, řekl Smutný. Podle analýzy rizik zpracované krajem měla sanace stát původně 550 milionů Kč.

"Geologické podloží je porézní. Navíc jsou pod námi jsou zvodně, velká podzemní jezera, a pod nimi je ohromné jezero v prohlubni, které zasahuje hodně daleko. Kdyby se chemikálie dostaly do spodních vod, tak by to mohlo znamenat znečištění v širokém okolí," řekl Šedivec.

Nebezpečí by hrozilo i okolním obcím, které berou ze zvodní vodu do úpraven.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Leverkusen před duelem na Slavii porazil 3:1 Augsburg

Fotbalisté Leverkusenu před čtvrtečním duelem na Slavii porazili v dohrávce 5. kola bundesligy Augsburg 3:1. Dva góly Bayeru dal argentinský útočník Lucas Alario, který se střelecky prosadil ve třetím soutěžním utkání za sebou. V nastavení završil skóre jeho francouzský kolega z útoku Moussa Diaby.

Alario po čtvrthodině hry proměnil penaltu za hru rukou. Krátce po přestávce domácí neuhlídali rychlý protiútok a záložník Daniel Caligiuri vyrovnal, ale čtvrt hodiny před koncem si Alario naběhl na centr z přímého kopu a hlavou rozhodl. Diaby v závěru zpečetil výsledek střelou do prázdné branky po zoufalé snaze hostů o vyrovnání i s brankářem v útoku.

Leverkusenu stále chyběl zraněný útočník Patrik Schick. Ze stejného důvodu nebyl připraven na druhé straně záložník Jan Morávek, jen na lavičce strávili zápas brankář Tomáš Koubek a obránce Marek Suchý.

Leverkusen drží v bundeslize neporazitelnost, po úvodních třech remízách teď podruhé za sebou vyhrál a posunul se na čtvrté místo. Ve čtvrtek se Bayer od 21:00 představí v Edenu ve 2. kole Evropské ligy, v tom prvním v minulém týdnu deklasoval Nice 6:2. Pražané vstoupili do soutěže porážkou 1:3 na hřišti izraelského týmu Beer Ševa.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Leverkusen - Augsburg 3:1 (16. z pen. a 74. Alario, 90.+4 Diaby - 51. Caligiuri).

Zdroj: ČTK
Další zprávy