Silnice v Česku ráno pokryla ledovka. I dálnici D1

ČTK Domácí ČTK, Domácí
28. 11. 2013 16:29
Namrzající déšť způsobuje problémy například na Plzeňsku či Karlovarsku.
Námraza umí řidiče po ránu pěkně potrápit. Ilustrační snímek.
Námraza umí řidiče po ránu pěkně potrápit. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Některé silnice v Česku ráno pokryla ledovka, problémy hlásí ještě během dne několik krajů. Teploty klesaly hluboko pod nulu, přidaly se navíc přeháňky, které namrzají.

Během celého dne trápila ledovka například Moravskoslezský kraj. Problémy v dopravě způsobila hlavně na Ostravsku, kde kromě automobilové dopravy dočasně omezila i provoz MHD. Situace na silnicích se začala zlepšovat až během dne. Silničáři ji okolo 15:00 označili za stabilizovanou, policisté přesto řešili další nehody.

Ráno se řidiči potýkali s komplikacemi na mnoha místech po celé České republice. Na dálnici D1 na 246. kilometru nedaleko Němčic nad Hanou havarovalo na zledovatělé vozovce v obou směrech několik aut. Policisté evidují celkem tři nehody, při jedné z nich se srazila čtyři osobní auta. Jeden člověk byl při nehodě lehce zraněn. Dálnice ve směru na Kroměříž musela být zhruba na dvě hodiny uzavřena, nyní je již zprůjezdněn jeden pruh.

Námraza trápí řidiče také v Olomouckém kraji. Tvořit se začala nejprve na Šumpersku a Jesenicku, s namrzlými silnicemi začali poté bojovat i silničáři na Olomoucku, Prostějovsku a Přerovsku. Kvůli ledovkám evidují policisté několik nehod, obešly se však většinou bez zranění.

Královéhradecký kraj ráno zasáhl mrznoucí déšť či mrholení. Řidiči by také měli být pozorní při cestě do Krkonoš a Orlických hor, kde na silnicích ve vyšších polohách leží slabá vrstva ujetého sněhu. Hlavní silniční tahy v regionu byly po chemickém ošetření mokré, uvedli silničáři na svém webu.

Ve výše položených oblastech Pardubického kraje je na silnicích často náledí. Vozovky někde pokrývá mrznoucí mrholení a námraza. Opatrní by měli být řidiči zvláště na Hlinecku, Orlickoústecku, v okolí Skutče, Žamberka a v Železných horách.

Komplikace hlásí i D5

Namrzající déšť nebo déšť se sněhem komplikují dopravu na některých místech Plzeňského kraje. Platí to například i na dálnici D5 na Tachovsku, kde je mrznoucí déšť.

Podle dispečera krajských silničářů Jiřího Slapničky je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Silnice místy namrzají, maximální opatrnost je třeba věnovat řízení především na úsecích, které se udržují jen pevným posypem. Solí ošetřované silnice jsou většinou mokré a s opatrností sjízdné, i ty ale mohou namrzat.

Mrznoucí déšť je ve vyšších polohách Klatovska, Domažlicka, Tachovska, severního Plzeňska či Rokycanska. Například na Šumavě podle dispečera silničáři projíždějí se sypačem těšně před linkovým autobusem.

Silničáři nabádají ke zvýšené opatrnosti i ve Středočeském kraji zejména řidiče na rychlostních silnicích R4, R6, R7,R10 a plzeňské dálnici D5. Jejich vozovky jsou většinou mokré. Ze stejného důvodu jsou pouze s opatrností sjízdné silnice druhých a třetích tříd na Mělnicku, Mladoboleslavsku, Rakovnicku, Praze-západ a Praze-východ. Vyplývá to z informací ředitelství silnic a dálnic.

Mrznoucí déšť vytvořil v noci ledovku na mnoha místech i v Karlovarském kraji. Nad ránem se ledovka vyskytla na mnoha místech, včetně hlavního tahu mezi Chebem a Karlovými Vary, silnici R6. Kloužou i chodníky nebo přechody pro chodce.

Na Vysočině  to klouže na Havlíčkobrodsku, Jihlavsku a na Žďársku, řidiči havarovali i na Pelhřimovsku. Od šesti hodin ráno se stalo jedenáct dopravních nehod.

 

Právě se děje

Další zprávy