Nebezpečné aleje zmizí, nahradí je nové stromy

ČTK ČTK
22. 8. 2011 22:18
Cílem má být bezpečný provoz na silnicích II. a III. třídy
Inventarizace stromů začala již v roce 2008.
Inventarizace stromů začala již v roce 2008. | Foto: Arnika

Plzeň - Kompletní obnovu a údržbu stromů při silnicích II. a III. třídy zahájila Správa a údržba silnic Plzeňského kraje (SÚSPK). Pilotní projekt v celém Česku spustila na Klatovsku, kde je 1000 kilometrů krajských komunikací.

Operační program Životní prostředí by měl uhradit 81 milionů korun, tedy 75 procent nákladů. Klatovsko má jako první v ČR zmapován stav všech více než 35 000 stromů, řekl šéf arboristické firmy Safe Trees, která porosty posoudila.

"Naší snahou je co nejvíce zachovat silniční zeleň, a to v takovém stavu, aby byl provoz na silnicích maximálně bezpečný," řekl ředitel SÚSPK Stanislav Liška.

Autům nebezpečné stromy se vymění za nové

Součástí inventarizace stromů, která začala v roce 2008, je návrh péče o hodnotné jedince, hledání míst pro novou výsadbu a návrhy neperspektivních a rizikových stromů.

Loni odstartoval ojedinělý projekt na Sušicku a nyní je už za polovinou. Na 200 kilometrech silnic pokácejí silničáři téměř 1000 stromů, stejný počet jich vysází a na stejném počtu provedou bezpečnostní a zdravotní řezy.

"Místo dožívajících ovocných alejí nebo krátkověkých topolů vysazujeme dlouhověké javory a jasany, v nižších polohách i lípy a duby," řekl šéf klatovské pobočky SÚSPK Jiří Velíšek.

Další přijde na řadu Domažlicko

Žádost o dalších 60 milionů korun pro zbytek Klatovska podala správa silnic na Státní fond životního prostředí počátkem července. Díky nim by mělo být do konce roku 2012 vykáceno ještě asi 2000 stromů, stejně jich bude zasazeno a 1500 čekají zásahy.

Následovat bude Domažlicko, kde už Safe Trees dokončuje inventarizaci. "Peníze z EU lze čerpat do roku 2013 a v novém plánovacím období bude určitě vyhlášen podobný titul. Dokončení celého rozsahu prací očekáváme v kraji do konce roku 2015, ale záleží na dotacích," řekl náměstek hejtmana Jaroslav Bauer (ČSSD).

Podle Velíška vlastní pozemky pod silnicemi na Klatovsku z 30 procent kraje, stejně si jich drží ÚZSVM a zbytek soukromníci. Dotace jdou jen na silnic v majetku kraje, ostatní hradí SÚSPK ze svého.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy