Exekutor vyhrožoval dceři dlužníka, dostal pětiletý trest

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 3. 2014 16:47
Vykonavatel zazvonil u domu ženy z Plzně a hrozil jí vystěhováním z domu, pokud nezaplatí za otce dluh 300 tisíc.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Plzeň - Soud v Plzni potrestal pěti lety vězení Marka Ředinu, který jako exekuční vykonavatel vyhrožoval mladé ženě.

Dluhy měl ale její otec, který s matkou dvou dětí ve společné domácnosti nežil. Za vydírání a zneužití pravomoci úřední osoby při výkonu exekuce Ředinovi hrozilo až osm let vězení.

Soud mu ve středu trest uložil jen za vydírání, současně mu zakázal na 3,5 roku činnost, řídit motorová vozidla a nařídil mu zaplatit ženě náhradu škody 100 tisíc korun. Verdikt zatím není pravomocný, Ředina se na místě odvolal.

Podle spisu muž 6. prosince 2011 zazvonil u domu mladé ženy z Plzně a pohrozil jí vystěhováním z domu, pokud nezaplatí za otce dluh 300 tisíc korun.

Nebral přitom ohled ani na její dvě šestiměsíční děti, z nichž jedno bylo onkologicky nemocné. Vyděšená žena obžalovanému zaplatila 100 tisíc korun, aby uchránila svůj majetek, a to i přes to, že jejímu otci v domě nic nepatřilo a ani se v něm nezdržoval.

"Jeho jednání považujeme za jednoznačně mimořádně škodlivé, znevážil i výkon povolání exekutora, exekuční činnost jako takovou a podrývá autoritu státu," uvedl soudce. Podle něj exekuce probíhala nezákonně.

Vyhrožoval násilným vniknutím do domu

Žena u soudu vypověděla, že ji vzbudilo bušení na okna a zvonek po šesté hodině ranní. Několik venku stojících mužů žádalo o vstup, jeden se představil jako vykonavatel soudního exekutora.

"Říkal, že když je dovnitř nepustím, zavolá zámečníka a do domu se dostane násilím," uvedla. Dotyčné požádala, aby se kvůli vážné nemoci syna vyzuli, infekce by ho mohla ohrozit. "Bylo jim to fuk, řekli, že přece nebudou stěhovat v ponožkách," dodala.

Ředina ženě sdělil, že její otec má dluh a zda za něj peníze zaplatí. "To jsem odmítla a on v reakci na to prohlásil, že mu tedy nezbude nic jiného než z domu odvézt všechen movitý majetek a zavolat sociálku na děti," dodala.

Žena přitom měla doklady, že si zařízení domu pořídila za své peníze. Sehnala 100 tisíc korun, Ředina ale za dva týdny přišel znovu a odvezl většinu věcí.

Jeho nadřízená exekutorka už měla v té době k dispozici doklady, že dlužníkovi nic v domě nepatří.

Ředina u soudu nátlak popíral. "Do ničeho jsem ji nenutil. Z mého pohledu jsem nijak nepochybil," řekl.

Soud při rozhodování vycházel z klíčového videozáznamu, který na místě pořídil Ředina. On a jeho muži, tedy tým čtyř asistentů, se v domě zdržovali přes čtyři hodiny. Podle soudu měl povinnost ověřit doklady o vlastnictví k věcem v domě, což neučinil.

Stejně tak se ani nesnažil zjistit majitele vozu, s nímž k domu přijel otec ženy, rovnou na vůz nechal nasadit botičku. Podle soudu vytvářel na ženu nátlak i v souvislosti s výroky o dětech, opakoval, že je tam nenechá a podobně.

Exekutor se provinil i v minulosti

Trest ve středu uložený je souhrnným trestem, tedy promítly se do něj i další protiprávní skutky spáchané Ředinou v minulosti. Loni v září mu totiž stejný soud za obdobnou věc uložil tříletý trest s podmínkou na 56 měsíců, zákaz řízení a zákaz činnosti.

V minulosti se muž dopustil také třeba zpronevěry. Za zneužití pravomoci úřední osoby ho ve středu senát nepotrestal, neboť vykonavatel exekuce není uveden jako úřední osoba v novém trestním zákoníku na rozdíl od exekutora.

Soudce v tomto případě upozornil na to, že "zákonodárce toto nedomyslel".

Nyní už Ředina ve svém povolání nepokračuje, exekutorský úřad Plzeň-jih s ním 30. června 2012 ukončil pracovněprávní vztah.

Ředina byl zaměstnaný u plzeňské exekutorky Martiny Tetzeliové, které v květnu 2013 uložil kárný senát Nejvyššího správního soudu pokutu dva miliony korun.

Důvodem bylo to, že neřídila a nekontrolovala zaměstnance a tolerovala jim nepřípustné postupy, jako je třeba psychický nátlak na blízké dlužníků. Tetzeliová na funkci rezignovala.

 

Právě se děje

Další zprávy