Na práva v Plzni se zapsalo o stovku lidí víc než loni

ČTK ČTK
29. 9. 2011 12:52
Stejný počet studentů naopak školu opustil kvůli nesplnění povinností
Pověst plzeňských práv stále doprovázejí dozvuky předloňské aféry
Pověst plzeňských práv stále doprovázejí dozvuky předloňské aféry | Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Na plzeňskou právnickou fakultu se letos zapsalo 371 nových studentů. Oproti loňsku je to nárůst o více než stovku.

Celkem 287 studentů bude docházet na magisterské studium, kde byla kvóta 300, a zbylých 84 na bakalářský program veřejná správa, kde mohla fakulta Západočeské univerzity přijmout 100 uchazečů.

"V obou případech je to nárůst, největší, zhruba o stovku, je u magisterského studia," řekla Petra Jánošíková, proděkanka fakulty se zhruba 1900 studenty.

Pověst práv stále doprovázejí dozvuky předloňské aféry, kdy se potýkala s podivným přijímáním studentů, opsanými pracemi a nestandardně rychlým studiem.

Výuka je zabezpečená, tvrdí děkan

Kvůli sporům o směřování fakulty ji opustilo o prázdninách 29 ze 138 pedagogů. Škola vyhlásila čtyři výběrová řízení a podle děkana Květoslava Růžičky je výuka v novém semestru plně zabezpečena. Fakulta má opět garanty všech deseti právních oborů, což je nutné pro prodloužení akreditace obou programů po červnu 2012.

Práva musela naopak po studijních kontrolách opustit téměř stovka studentů. "Nebyly u nich splněny podmínky pro pokračování ve studiu," uvedla proděkanka.

Nejčastěji, v 53 případech, neměli splněno 80 kreditů, stejný počet nesplnil vážený studijní průměr. Celkem 45 studentů se nedostavilo k zápisu, 13 nedosáhlo 40 kreditů za první rok studia a tři neudělali státní závěrečnou zkoušku.

Na plzeňská práva, která letos evidovala mírně vyšší zájem o řádné studium, se přihlásilo 2701 uchazečů, z toho na magisterské studium 1888 a zbytek na bakalářskou veřejnou správu.

Po celoživotním vzdělávání, jež má vylepšit finanční bilanci plzeňských práv, zatím není velká poptávka. Fakulta letos nabízí ve dvou kurzech 220 míst, ale zatím eviduje téměř 30 zájemců.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy