Na práva v Plzni se zapsalo o stovku lidí víc než loni

ČTK ČTK
29. 9. 2011 12:52
Stejný počet studentů naopak školu opustil kvůli nesplnění povinností
Pověst plzeňských práv stále doprovázejí dozvuky předloňské aféry
Pověst plzeňských práv stále doprovázejí dozvuky předloňské aféry | Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Na plzeňskou právnickou fakultu se letos zapsalo 371 nových studentů. Oproti loňsku je to nárůst o více než stovku.

Celkem 287 studentů bude docházet na magisterské studium, kde byla kvóta 300, a zbylých 84 na bakalářský program veřejná správa, kde mohla fakulta Západočeské univerzity přijmout 100 uchazečů.

"V obou případech je to nárůst, největší, zhruba o stovku, je u magisterského studia," řekla Petra Jánošíková, proděkanka fakulty se zhruba 1900 studenty.

Pověst práv stále doprovázejí dozvuky předloňské aféry, kdy se potýkala s podivným přijímáním studentů, opsanými pracemi a nestandardně rychlým studiem.

Výuka je zabezpečená, tvrdí děkan

Kvůli sporům o směřování fakulty ji opustilo o prázdninách 29 ze 138 pedagogů. Škola vyhlásila čtyři výběrová řízení a podle děkana Květoslava Růžičky je výuka v novém semestru plně zabezpečena. Fakulta má opět garanty všech deseti právních oborů, což je nutné pro prodloužení akreditace obou programů po červnu 2012.

Práva musela naopak po studijních kontrolách opustit téměř stovka studentů. "Nebyly u nich splněny podmínky pro pokračování ve studiu," uvedla proděkanka.

Nejčastěji, v 53 případech, neměli splněno 80 kreditů, stejný počet nesplnil vážený studijní průměr. Celkem 45 studentů se nedostavilo k zápisu, 13 nedosáhlo 40 kreditů za první rok studia a tři neudělali státní závěrečnou zkoušku.

Na plzeňská práva, která letos evidovala mírně vyšší zájem o řádné studium, se přihlásilo 2701 uchazečů, z toho na magisterské studium 1888 a zbytek na bakalářskou veřejnou správu.

Po celoživotním vzdělávání, jež má vylepšit finanční bilanci plzeňských práv, zatím není velká poptávka. Fakulta letos nabízí ve dvou kurzech 220 míst, ale zatím eviduje téměř 30 zájemců.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy