Na Borech vystavují obrazy od velitele protektorátu

Michal Kalina
19. 5. 2011 5:09
Generál wehrmachtu pobýval ve vězení v letech 1949-53 v rámci doživotního trestu
Odborná expertíza potvrdila, že obrazy namaloval právě Toussaint
Odborná expertíza potvrdila, že obrazy namaloval právě Toussaint | Foto: Lukáš Paleček, Vězeňská služba ČR

Plzeň - Sedm obrazů vojenského velitele protektorátu Rudolfa Toussainta vlastní věznice na Borech v Plzni. Potvrdila to odborná expertíza.

Generál wehrmachtu v plzeňské káznici pobýval v letech 1949-53, a to v rámci doživotního trestu. Nakonec byl předčasně propuštěn a vrátil se do Německa.

"Jeden obraz jsme už měli. Po dalších dílech jsem začali pátrat a nakonec je našli. Byly to obrazy, u kterých jsme neznali autora. Odborná expertíza potvrdila, že je namaloval právě Toussaint," řekl deníku Právo ředitel věznice Petr Folk.

Některé obrazy visely v kancelářích, zbylé kdosi schoval na půdě. Jde o olejomalby na plátně, především s motivy lidí a přírody.

"Soubor zatím neopustí brány věznice. Obrazy ve zdobných rámech jsou vystaveny v zasedací místnosti věznice, která teď připomíná spíše malou galerii," doplnil Folk.

Toussaint, který podepsal v květnu 1945 kapitulaci německých vojsk, vystudoval výtvarnou akademii v Mnichově. Během pobytu ve vězení spolupracoval se Státní bezpečností, kterou informoval o vojenských a politických představitelích západního Německa.

Podle ředitele Západočeské galerie Romana Musila nemají obrazy velkou uměleckou hodnotu. Dodal ale, že na světových aukcích jsou nyní díla bývalých nacistů prestižní záležitostí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 3 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy