Mladík utýral svou babičku, nechal ji vyhladovět na 30 kilo. Soud ho poslal na sedm let do vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 4. 2016 11:11
Za týrání své babičky si třiadvacetiletý mladík ve vězení odsedí sedm let. Ženě, která byla upoutaná na lůžko, vnuk nedával najíst a nezajistil jí ani základní hygienu. Seniorka vážila necelých 30 kilogramů a po převezení do nemocnice po dvou dnech zemřela na podvýživu. Vnuk si od své babičky bral peníze na nájem, ten však neplatil a finance utrácel mimo jiné i za drogy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Plzeň - Sedmi lety vězení potrestal Krajský soud v Plzni třiadvacetiletého Martina Matouška ze Stodu na Plzeňsku za týrání jeho babičky. Podle soudu nedával sedmasedmdesátileté ženě dlouho jíst a pít. Loni začátkem roku ji našli v bytě sociální pracovníci a dali ji odvézt do nemocnice. Tam ale vyhladovělá žena po dvou dnech zemřela. Podle pitevního protokolu vážila 25 až 30 kilogramů. Matouškovi hrozilo za týrání osoby žijící ve společném obydlí až 12 let vězení. Vyhlášení rozsudku se neúčastnil. Rozsudek není zatím pravomocný. Trest by si měl odpykat ve věznici s dozorem.

Podle obžaloby Matoušek nedával své babičce dostatek potravy a pití minimálně celý loňský leden. Seniorka byla upoutaná na lůžko a nemohla se o sebe sama postarat. Vnuk, který s ní v bytě bydlel, jí ale nezajistil jídlo ani základní hygienu. Když seniorku našli sociální pracovníci, byla na zemi a všude kolem ní byly její výkaly. Na špatný stav ženy se přišlo poté, co sousedé upozornili na to, že ji delší dobu neviděli. Kvůli dluhům byla v bytě odpojená elektřina a nebyl zaplacený nájem.

Matoušek u soudu odmítl vypovídat. Na policii ale předtím uvedl, že od babičky dostával peníze na nájem, které utratil mimo jiné za drogy. Její důchod byl podle soudu jediný příjem domácnosti. "Nemusel jí pravidelně vařit, mohl jí ale z jejího důchodu kupovat jídlo," uvedl státní zástupce, jehož návrh na zhruba sedmiletý trest soud akceptoval.

Žena lidem tvrdila, že se o ni vnuk stará

Soudce Martin Kantor také připomněl, že Matoušek dokonce i aktivně bránil sociální pracovnici, aby ji navštívila. Ačkoliv ženu netýral fyzicky aktivně, ale jeho jednání bylo omisivní, tedy spočívalo v nečinnosti, musela žena vnukovo počínání pociťovat jako silné příkoří, řekl soudce. Ve snaze vnuka za každou cenu chránit přesto lidem tvrdila, že se o ni stará. Vnuk ale téměř celý její starobní důchod použil pro sebe, zejména na drogy.

Na policii se Matoušek bránil tím, že babička od začátku roku 2015 jedla jen málo. Když odcházel, nechával jí údajně chléb a sušenky. Nestaral se ale o to, kolik toho babička snědla. Nekrmil ji, ani jí nezavolal lékaře. Soud v jeho jednání shledal minimálně nepřímý úmysl. "Jistě nechtěl, aby zemřela, ale i malé dítě ví, že nedávat někomu najíst, respektive poskytovat mu zcela nedostatečné množství potravy, může vést k úmrtí. Zvláště jde-li o osobu starou a trpící jinými problémy," dodal soudce.

Podle znalkyň, které prováděly pitvu, byla žena těžce podvyživená, i když nenašly žádné důvody, které by jí bránily přijímat potravu. Příčinou smrti byl rozvrat vnitřního prostředí při extrémním vyhubnutí.

 

Právě se děje

Další zprávy