Ministr dopravy slíbil peníze na křižovatku v Klatovech

ČTK ČTK
13. 1. 2012 19:21
Na kruhový objezd klíčový pro novou nemocnici ministr slíbil 29 milionů korun
Ministr dopravy Pavel Dobeš
Ministr dopravy Pavel Dobeš | Foto: Jan Langer

Plzeň - Ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) v pátek slíbil Plzeňskému kraji i městu Klatovy 29 milionů korun na stavbu kruhové křižovatky u dokončované nové klatovské nemocnice.

Stavba za 34 milionů korun na státní silnici I. třídy je totiž klíčová pro kolaudaci a otevření nemocnice. Největší investice v historii kraje za 1,3 miliardy korun má přijmout první pacienty už letos v srpnu. Jde o velmi důležitou stavbu pro celý region, řekl novinářům ministr.

"Na nejbližším setkání výboru Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) dojde k rozpočtovému opatření, které zajistí finanční prostředky ve výši 29 milionů korun ze strany ministerstva dopravy na výstavbu kruhového objezdu. Zbytek dá kraj," dodal.

Křižovatka by mohla být dostavena už v létě

Křižovatka by měla být hotová nejdéle do konce letošního roku. Peníze dostane plzeňská oblast Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které bude investorem stavby. Podle jeho ředitele Zdeňka Kuťáka je akce připravena.

"Jsem velmi rád, že ministerstvo dodrží závazek, který nám dal předchůdce pana ministra. Kruhová křižovatka umožní bezproblémový přístup do nemocnice," uvedl hejtman Milan Chovanec (ČSSD).

Podle něj by se stavba měla stihnout už v létě, ale limitní termín konec roku uvedl kvůli tomu, pokud by se vyskytly nějaká odvolání soutěžitelů.

Zpráva ministerstva i ŘSD o tom, že státní peníze budou, je podle Chovance důležitá pro kolaudaci nemocnice. Kraj ji předloží stavebnímu úřadu a "jednání s ním o předběžném užívání bude podstatně jednodušší".

Kruhový objezd je klíčový pro zprovoznění nemocnice

V nejbližších dnech rozjedeme přípravu výběrového řízení tak, abychom stihli v květnu nebo červnu stavbu zahájit, řekl Dobeš. Výbor SFDI se sejde zřejmě už na přelomu ledna a února. "A na tom prvním setkání navrhnu, aby došlo k navýšení finančních prostředků a budou alokované peníze na tuto stavbu," dodal ministr.

"Kruhový objezd je naprosto stěžejní pro zprovoznění nového objektu nemocnice. Nejedná se jen o bezpečnost provozu, ale také o komfort a případný rychlý převoz pacientů směrem na fakultní nemocnici v Plzni," řekl starosta Klatov Rudolf Salvetr (ODS).

Pro Klatovy je otevření nového monobloku nemocnice, jež nahradí víc než stoleté objekty, stěžejní. Proto se také město finančně podílí na úpravách okolí. Statisíce korun stály například výkupy pozemků a příprava na stavbu chodníků a veřejného osvětlení u plánované křižovatky. Až se bude křižovatka stavět, přijdou město chodníky a osvětlení na miliony korun.

 

Právě se děje

Další zprávy