Hrozil, že mě zabije "za ty politický kecy", tvrdí poslanec KSČM. Útočník: S politikou to nesouvisí

Domácí Domácí
Aktualizováno 5. 9. 2016 11:14
Poslance Jiřího Valentu (KSČM) jsem neohrožoval plynovou pistolí kvůli jeho politickým aktivitám, ale kvůli jinému sporu z minulosti, vypověděl na policii sedmačtyřicetiletý muž. Valenta ale deníku Aktuálně.cz v pondělí řekl, že mu muž vyhrožoval právě za jeho angažmá v politice. "Já tě za ty politický kecy zabiju," řekl podle Valenty útočník. Poslanec prý k tomu má hned několik svědků. Zatajit politické důvody podle něj útočníkovi někdo poradil až dodatečně.
Poslanec Jiří Valenta.
Poslanec Jiří Valenta. | Foto: ČTK

Plzeň – Muž, který v sobotu v Plzni s plynovou pistolí v ruce vyhrožoval zabitím poslanci Jiřímu Valentovi (KSČM), policistům u výslechu řekl, že zaútočil kvůli osobnímu sporu z minulosti. Podle poslance ale útok s politikou jednoznačně souvisel, útočník to ale policii záměrně zatajil.

"Muž o ničem jiném v restauraci nemluvil. ´Já tě za ty politický kecy a za to, co děláš, zastřelím´, řekl mi," popsal Aktuálně.cz Valenta. "Jemu samozřejmě někdo až dodatečně poradil, že vyhrožovat kvůli politickému přesvědčení je trestnější," myslí si poslanec.

Útočník totiž policistům o politice vůbec neřekl. "Z výslechu vyplynulo, že jednání v podstatě nesouviselo s výkonem zaměstnání poškozeného," uvedla mluvčí plzeňské policie Martina Korandová s tím, že šlo zřejmě o osobní spory z minulosti.

Valenta ale tvrdí, že muže nikdy před tím neviděl. "On ale věděl, kdo jsem já, protože mě oslovil jménem," řekl Valenta.

Útočník na policii také uvedl, že útok neplánoval a jednal zkratovitě. "Já jsem koukal pouze do hlavně té pistole. Co mi ale říkali přátelé, kteří tam se mnou seděli, tak se muž třásl vzteky," popsal Valenta.

Poslanec byl v sobotu v restauraci na plzeňské Sokolské ulici na soukromé akci s přáteli. Zhruba ve čtvrt na devět za nimi ke stolu přišel muž a Valentovi asi půl metru od hlavy držel pistoli.

"Zhruba za 15 vteřin se mu to asi v hlavě rozleželo, tak mi řekl, že na mě střílet nebude, že mě stejně zastřelí někdo jiný někde jinde. Sebral se a odešel," řekl Valenta.

V neděli se pak muž policistům sám udal. "Po útočníkovi jsme začali hned pátrat a on se druhý den přišel na obvodní oddělení přihlásit," popsala mluvčí. Policistům odevzdal muž i plynovou pistoli.

"Obvinili jsme ho z přečinu nebezpečného vyhrožování a výtržnictví. Teď doplníme další náležitosti a následně věc předáme státnímu zástupci," dodala mluvčí.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy