Maďaři, kteří převáželi přes Česko 76 uprchlíků, dostali trest 1,5 roku vězení a vyhoštění ze země

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 3. 2016 16:00
Trestem 18 měsíců vězení a pětiletým vyhoštěním z ČR potrestal ve středu Okresní soud v Tachově dva muže z Maďarska obžalované z převaděčství. Trest si oba mají odpykat ve věznici s dozorem. V jejich kamionu našla policie loni v létě na dálnici D5 u Ostrova u Stříbra na Tachovsku 76 běženců, včetně několikaměsíčních kojenců. Oba cizinci tvrdili, že o lidech tísnících se v autě nevěděli a že netuší, kdy a jak se tam dostali.
Foto: Thinkstock

Tachov - Osmnácti měsíci vězení a vyhoštěním z ČR potrestal ve středu Okresní soud v Tachově dva muže z Maďarska obžalované z převaděčství. V jejich kamionu našla policie loni v létě na dálnici D5 u Ostrova u Stříbra 76 běženců z Pákistánu a Afghánistánu.

Byly mezi nimi i děti, včetně kojenců. Padesátiletému Zoltánovi Kapineczovi a osmatřicetiletému Menyhértu Sásovi hrozilo za organizování a umožnění nedovoleného překročení státních hranic až pětileté vězení.

Trest si oba mají odpykat ve věznici s dozorem. Podle soudce Miroslava Vajganta je nepochybné, že se společně a vědomě zapojili do činnosti organizované skupiny pašující migranty.

Verdikt není pravomocný. Kapinecz i Sás trest přijali, státní zástupkyně Hana Stehlíková se ale odvolala. "Nesouhlasím s výrokem o trestu, považuji ho za nepřiměřeně mírný u obou z obžalovaných," řekla.

Navrhovala pro oba vězení nejméně 3,5 roku a desetileté vyhoštění, pro Sáse také zákaz řízení na pět let. Obhajoba chtěla, aby soud oba muže zprostil obžaloby.

Nejspodnější článek sítě převaděčů

"Je nepochybné, že je tady celá síť, která se podílí na pašování běženců, a obžalovaní byli jejím, byť nejspodnějším článkem," řekl soudce, podle nějž po Evropě pohyb běženců organizovali jejich krajané nebo lidé z Východu, přičemž nejčastěji byli zmiňováni Bangladéšané a Pakistánci.

Soudce uvedl, že obviněným lze klást za vinu nikoli to, že se přiživili na neštěstí druhých, ale spíše že převáželi do Evropy lidi, o kterých nikdo neví, co jsou zač a jaké mohou představovat riziko. Řekl, že se nijak nepodařilo prokázat, že by uprchlíci utíkali před válkou. "Lze se domnívat, že šlo o ekonomické migranty, kteří porušovali zákony. Nelze na ně pohlížet jako na chudáky, kteří byli ohroženi na životě," řekl soudce.

Obžalovaní tvrdili, že o lidech v autě nevěděli a že netuší, kdy a jak se tam dostali. Přes ČR jeli, jak uváděli, do Norimberku pro vysokozdvižný vozík. Podle soudce je ale těžké si představit, že by si zkušený řidič jako Sás předem nezkontroloval auto. "Vozidlo muselo být téměř kapacitně vytížené. Je tedy rovněž těžko uvěřitelné, že by si toho zkušený řidič nevšiml," prohlásil soudce.

O Sáse i Kapinecze má zájem německá justice, podezřívá je z opakovaného převážení uprchlíků. České soudy už rozhodly, že až jejich případ v ČR pravomocně skončí, budou předáni do Německa. Tam jim hrozí vyšší tresty.

Vůz Iveco řízený Sásem zadrželi policisté 31. července 2015. Uvnitř se tísnilo 76 lidí, z toho byla zhruba třetina mladších 18 let. U soudu při čtení desítek výpovědí běženců zaznělo, že v autě museli sedět na zemi namačkaní na sobě s pokrčenýma nohama, dospělí měli děti na klíně.

Bez jídla a vody

Neměli vodu, jídlo ani řádné větrání. Celou cestu z Maďarska do Čech nikdo nemohl vystoupit na toaletu. Obžaloba Sáse a Kapinecze vinila, že vystavili běžence ponižujícímu zacházení. Soudce ale řekl, že běženci nastoupili do auta dobrovolně, nikdo je k tomu nenutil. Viděli, jak budou cestovat a mohli si jídlo a pití sami obstarat.

Podle čtených výpovědí byli běženci pryč z domova už léta, jiní pár měsíců. Cestu podle nich organizovali agenti, kteří je kontaktovali v uprchlických táborech a po platbách jim zajistili místa na lodích, v autech, vlacích či autobusech. Za cestu pro rodinu se platilo tisíce eur nebo dolarů. Z Maďarska do Německa stála nejčastěji 400 eur (10 800 Kč).

Lidí odsouzených za organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice v posledních letech přibylo. Loni si za to v ČR vyslechlo trest 62 lidí, o 43 více než o rok dříve. V roce 2012 za to bylo odsouzeno deset lidí a v roce 2013 čtyři. Přibylo i zadržených převáděčů. Policie loni zadržela 168 lidí, kteří pomáhali cizincům k nelegálnímu pobytu nebo k překročení hranice. Převáděčů bylo mezi nimi 118, meziročně o 114 více.

To nejhorší, co může Evropská unie udělat, je dát Turecku bianco šek, jeho požadavky nejsou pro EU dobré, tvrdí místopředseda Sněmovny Jan Bartošek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy