Lidé z Modravy děkovali dřevorubcům a odsoudili ekology

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 7. 2011 14:52
Dvě stovky obyvatel Šumavy na Modravě protestovaly proti aktivistům, kteří brání kácení
Blokáda se dostala i do hledáčku fotografů agentury Reuters.
Blokáda se dostala i do hledáčku fotografů agentury Reuters. | Foto: Reuters

Modrava (Klatovsko) - Zhruba dvě stovky obyvatel Šumavy na Modravě protestovaly proti aktivistům, kteří zde blokují těžbu kůrovcového dřeva.

Při pochodu po třech pracovištích dřevorubců ale nepotkali žádného ekologického aktivistu. Ti začali znovu blokovat práci dřevorubců až po poledni. Nebudou se ale přivazovat ke kmenům jako v minulých dnech.

"Na dvou místech těžby bude po pěti lidech", řekl mluvčí blokády Vratislav Vozník. Na místě je i padesát policistů.

"Nebudou se připoutávat, dnes pouze objímají stromy. To ale nevylučuje jinou strategii v příštích dnech," dodal Vozník. Dva účastníci blokády ráno vylezli do korun stromů, lokalitu nakonec opustili, protože se tam netěžilo. Na stromy už dnes nepolezou, dodal mluvčí.

Dvaadvacet obcí odeslalo dopis politikům

Pochodu proti ekologickým aktivistům se zúčastnila i desítka starostů okolních obcí. Prošli místa těžby, kde poděkovali policii a dřevorubcům. Většina aktivistů ale byla v té době na hoře Březník, protože podle nich nemělo význam v době protestu místních těžbu blokovat.

"Mrzí mě, že jsme nemohli diskutovat na místě těžby přímo s aktivisty. Náš průvod zastupuje maximum občanů oblasti, kdežto aktivistů, kteří údajně zastupují české občany, je jen pár," řekl starosta Modravy Antonín Schubert, který pochod svolal.

Proti aktivistům se postavil i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Správy parku se zastal i prezident Václav Klaus.

Dvaadvacet šumavských obcí v pátek také odeslalo dopis politikům a úřadům s výzvou, aby zajistili ukončení "nebezpečného přírodovědného experimentu".

Na počátku byla malá strkanice

Ponechání přírody svému osudu způsobuje podle nich množení kůrovce, a proto by měli lidé lesům více pomáhat. Pokud to neumožní, požadují, aby byl Národní park Šumava zrušen. "Všichni podporujeme snahu ředitele parku zastavit šíření kůrovce do dalších porostů," řekla starostka Kašperských Hor Alena Balounová.

Protestní pochod občanů proti aktivistům se uskutečnil bez konfliktů. Pouze na počátku nastala malá strkanice s podporovateli aktivistů. Akci místních proti blokádě těžby přijel podpořit ředitel parku Jan Stráský.

"Zelení nechali Šumavu na pospas kůrovci"

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) uvedl, že Šumavu nelze ponechat na pospas kůrovci, jako to dle něj činili jeho zelení předchůdci. Důsledkem by bylo podle něj zničení rozsáhlých ploch lesů, tedy poškození nejen soukromého, obecního a státního majetku, ale hlavně přírody. Proti kůrovci je podle něj nutné rozumně bojovat.

Dodal, že je pro něj těžko pochopitelné, že Hnutí Duha, spolufinancované z peněz daňových poplatníků, nadále nerespektuje rozhodnutí soudu, jenž mu uložil, aby další akce na Šumavě neorganizovalo.

Asi třicet vědců a osobností veřejného života ale vyzvalo ředitele parku i ministra k okamžitému zastavení údajně nelegální těžby.

Pod Šumavskou výzvu, kterou sepsali herec Petr Vacek a šéf Hnutí Duha Petr Machálek, se podepsali například režisérka Olga Sommerová, ředitel Geologického ústavu Václav Cílek, exministr životního prostředí Martin Bursík a několik přírodovědců. Počet signatářů údajně stále roste.

Správa parku chce pokácet 5000 stromů

Správa parku chce do deseti dnů pokácet zhruba 5000 napadených stromů. Těží se na dvou místech, jedno z pěti už je vytěženo. O víkendu budou práce pokračovat.

"Do současné chvíle bylo pokáceno 1200 napadených stromů a dalších 500 jich dřevaři odkornili nastojato. Včera a dnes je efektivita práce dřevorubců vyšší a aktivisté práci nezpomalují," sdělil mluvčí Národního parku Šumava Pavel Pechoušek.

Podle policejní mluvčí Dany Ladmanové je v oblastech těžby klid. "Monitorujeme situaci, ale nikoho nevyvádíme," řekla. Za minulé čtyři dny předvedla policie na obvodní služebny 74 aktivistů.

Za opakovaný vstup do nebezpečných těžebních lokalit vymezených páskou jim hrozí ve správním řízení pokuta až 30 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 40 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 45 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy