Lidé z Modravy děkovali dřevorubcům a odsoudili ekology

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 7. 2011 14:52
Dvě stovky obyvatel Šumavy na Modravě protestovaly proti aktivistům, kteří brání kácení
Blokáda se dostala i do hledáčku fotografů agentury Reuters.
Blokáda se dostala i do hledáčku fotografů agentury Reuters. | Foto: Reuters

Modrava (Klatovsko) - Zhruba dvě stovky obyvatel Šumavy na Modravě protestovaly proti aktivistům, kteří zde blokují těžbu kůrovcového dřeva.

Při pochodu po třech pracovištích dřevorubců ale nepotkali žádného ekologického aktivistu. Ti začali znovu blokovat práci dřevorubců až po poledni. Nebudou se ale přivazovat ke kmenům jako v minulých dnech.

"Na dvou místech těžby bude po pěti lidech", řekl mluvčí blokády Vratislav Vozník. Na místě je i padesát policistů.

"Nebudou se připoutávat, dnes pouze objímají stromy. To ale nevylučuje jinou strategii v příštích dnech," dodal Vozník. Dva účastníci blokády ráno vylezli do korun stromů, lokalitu nakonec opustili, protože se tam netěžilo. Na stromy už dnes nepolezou, dodal mluvčí.

Dvaadvacet obcí odeslalo dopis politikům

Pochodu proti ekologickým aktivistům se zúčastnila i desítka starostů okolních obcí. Prošli místa těžby, kde poděkovali policii a dřevorubcům. Většina aktivistů ale byla v té době na hoře Březník, protože podle nich nemělo význam v době protestu místních těžbu blokovat.

"Mrzí mě, že jsme nemohli diskutovat na místě těžby přímo s aktivisty. Náš průvod zastupuje maximum občanů oblasti, kdežto aktivistů, kteří údajně zastupují české občany, je jen pár," řekl starosta Modravy Antonín Schubert, který pochod svolal.

Proti aktivistům se postavil i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Správy parku se zastal i prezident Václav Klaus.

Dvaadvacet šumavských obcí v pátek také odeslalo dopis politikům a úřadům s výzvou, aby zajistili ukončení "nebezpečného přírodovědného experimentu".

Na počátku byla malá strkanice

Ponechání přírody svému osudu způsobuje podle nich množení kůrovce, a proto by měli lidé lesům více pomáhat. Pokud to neumožní, požadují, aby byl Národní park Šumava zrušen. "Všichni podporujeme snahu ředitele parku zastavit šíření kůrovce do dalších porostů," řekla starostka Kašperských Hor Alena Balounová.

Protestní pochod občanů proti aktivistům se uskutečnil bez konfliktů. Pouze na počátku nastala malá strkanice s podporovateli aktivistů. Akci místních proti blokádě těžby přijel podpořit ředitel parku Jan Stráský.

"Zelení nechali Šumavu na pospas kůrovci"

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) uvedl, že Šumavu nelze ponechat na pospas kůrovci, jako to dle něj činili jeho zelení předchůdci. Důsledkem by bylo podle něj zničení rozsáhlých ploch lesů, tedy poškození nejen soukromého, obecního a státního majetku, ale hlavně přírody. Proti kůrovci je podle něj nutné rozumně bojovat.

Dodal, že je pro něj těžko pochopitelné, že Hnutí Duha, spolufinancované z peněz daňových poplatníků, nadále nerespektuje rozhodnutí soudu, jenž mu uložil, aby další akce na Šumavě neorganizovalo.

Asi třicet vědců a osobností veřejného života ale vyzvalo ředitele parku i ministra k okamžitému zastavení údajně nelegální těžby.

Pod Šumavskou výzvu, kterou sepsali herec Petr Vacek a šéf Hnutí Duha Petr Machálek, se podepsali například režisérka Olga Sommerová, ředitel Geologického ústavu Václav Cílek, exministr životního prostředí Martin Bursík a několik přírodovědců. Počet signatářů údajně stále roste.

Správa parku chce pokácet 5000 stromů

Správa parku chce do deseti dnů pokácet zhruba 5000 napadených stromů. Těží se na dvou místech, jedno z pěti už je vytěženo. O víkendu budou práce pokračovat.

"Do současné chvíle bylo pokáceno 1200 napadených stromů a dalších 500 jich dřevaři odkornili nastojato. Včera a dnes je efektivita práce dřevorubců vyšší a aktivisté práci nezpomalují," sdělil mluvčí Národního parku Šumava Pavel Pechoušek.

Podle policejní mluvčí Dany Ladmanové je v oblastech těžby klid. "Monitorujeme situaci, ale nikoho nevyvádíme," řekla. Za minulé čtyři dny předvedla policie na obvodní služebny 74 aktivistů.

Za opakovaný vstup do nebezpečných těžebních lokalit vymezených páskou jim hrozí ve správním řízení pokuta až 30 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy