Kritický nedostatek řidičů MHD trápí i Plzeň. Chybí už desetina potřebného počtu

ČTK ČTK
20. 1. 2018 17:20
Přestože dopravní podnik neustále navyšuje platy, počet řidičů nestoupá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Plzeň - Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) mají kritický nedostatek řidičů autobusů, tramvají a trolejbusů. Chybí jim jich asi 45, což je téměř desetina potřebného počtu. Hodně řidičů z firmy odešlo v posledním půl roce, na přelomu loňského a letošního roku se to zastavilo, informoval dopravně-provozní ředitel Jiří Ptáček.

"Je stále kritický nedostatek řidičů. Chybí nám jich asi osm procent. Řidiči, které máme, tak mají více přesčasů a jsou tím pádem více unaveni," uvedl. Podnik se snaží nabírat nové lidi. Každoročně zvyšuje platy podle kolektivní smlouvy. "Loni jsme jim snažili dát ještě maximum odměn díky kladnému hospodaření společnosti. A pro letošek se navýšil stabilizační příspěvek," uvedl. Každý měsíc tak letos dostávají navíc 2000 korun.

Hodně řidičů z firmy odešlo ve druhé polovině loňského roku, protože je po nich obrovská poptávka. "Přetahoval nám je trh obecně, který byl ještě aktivován nekoncepčním plošným navýšením řidičům linkové dopravy," uvedl ředitel.

Do loňského ledna si řidiči PMDP dlouhodobě vydělávali více, než jejich kolegové na linkových autobusech ČSAD Plzeň. "Doprava ve městech je vždycky psychicky i fyzicky horší, než když vyjede řidič ČSAD do Horní Dolní," uvedl šéf odborů PMDP Robert Pašek.

Loni na podzim se ale firma dostala do situace, že skladník v Lidlu měl více než řidič vozidel MHD v Plzni.

"Aktuálně už nepokračuje trend poklesu počtu řidičů. V prosinci a v lednu se to zastavilo," uvedl Ptáček.

PMDP mají nyní zhruba 120 autobusů, 116 tramvají, 89 trolejbusů. Loni ujely podle objednávky města přes 15,3 milionu kilometrů, zhruba stejně jako předloni i letos. Stejný byl i počet přepravených cestujících, který se pohyboval kolem 100 milionů lidí.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy