Komise nerozhodla o prodloužení akreditace práv v Plzni

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
17. 4. 2013 14:39
Akreditační komise si vyžádala doložení dalších informací
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Akreditační komise odložila rozhodnutí o prodloužení akreditace magisterského programu Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni.

Komise jednání přerušila a žádá doložení dalších údajů. Důvodem je nesrovnalost ohledně žádostí o habilitace, zjednodušeně udělení titulu docenta.

V žádosti z podzimu bylo uvedeno, že do 31. března zažádá devět mladých lidí o habilitaci. Spis zároveň obsahoval čestná prohlášení těchto lidí. Nikdo z nich však dosud žádost nepodal, uvedla předsedkyně komise Vladimíra Dvořáková.

"Je to důležité z hlediska perspektivy fakulty," dodala Dvořáková s tím, že mladí lidé jsou teď pro fakultu klíčoví.

Komise nyní čeká na doplnění údajů. Zajímá ji například, v jaké fázi se žádosti o habilitace nacházejí. "Nedostali jsme pořádnou odpověď," uvedla Dvořáková. Další zasedání bude v červnu.

Fakulta se snažila reagovat na předchozí výtky

Rozhodování probíhalo na základě žádosti, kterou fakulta na ministerstvo školství podala v prosinci loňského roku. Akreditace programu vyprší letos v říjnu.

Fakulta žádala o prodloužení akreditace programu už dříve. Akreditační komise však tehdy prodloužení nedoporučila.

Tehdejší ministr školství Josef Dobeš se nicméně oproti zavedené praxi rozhodnutím komise neřídil a akreditaci prodloužil, shrnula situaci mluvčí univerzity Kamila Kvapilová.

Dobeš udělil fakultě akreditaci na čtyři roky. Na ministerstvu se ale brzy vyměnilo vedení a nový ministr Petr Fiala rozhodnutí svého předchůdce zrušil. Akreditace byla udělena jen do konce října 2013, a to univerzitě, ne přímo fakultě. Tento postup je podle Kvapilové neobvyklý.

Univerzita následně pověřila vykonáváním programu právnickou fakultu. O prodloužení akreditace teď opět žádá přímo fakulta. Podle mluvčí Kvapilové je současná žádost, takzvaný akreditační spis, mnohem kvalitnější než ta předchozí.

"Fakulta se snažila projít všechny výtky akreditační komise," uvedla mluvčí s tím, že se jednalo například o personální obsazení a publikační či vědeckou činnost.

"Ve srovnání s předchozí žádostí je tam posun," uvedla Kvapilová. Spis také prošel kontrolou na rektorátu. "Fakulta je vnímána jako nedílná součást univerzity. Má podporu univerzity i univerzitního senátu," doplnila mluvčí.

Fotogalerie: Vzdělání není byznys, protestují studenti UK

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy