Jak se nám dostalo do auta 76 uprchlíků? Netušíme, tvrdí u soudu maďarští převaděči

ČTK ČTK
21. 1. 2016 14:37
Z převaděčství se ve čtvrtek u Okresního soudu v Tachově začali zpovídat dva muži z Maďarska, v jejichž autě policie loni na konci července na dálnici D5 našla 76 běženců ze Sýrie, Pákistánu a Afghánistánu. Ve skupině bylo i 23 dětí, nejmenšímu bylo půl roku. Zoltán Kapinecz a Menyhért Sás ale u soudu popřeli, že běžence převáželi vědomě. Jednání bylo odročeno na 18. února. O vydání dvou mužů požádala také německá justice, podezírá je z opakovaného převádění.
Kontroly německých policistů.
Kontroly německých policistů. | Foto: Reuters

Tachov - U Okresního soudu v Tachově ve čtvrtek vypovídali dva Maďaři, v jejichž autě našla policie na konci července 76 běženců ze Sýrie, Pákistánu a Afghánistánu.

Zoltán Kapinecz a Menyhért Sás tvrdí, že o nich nevěděli. Mezi pasažéry bylo i půlroční mimino a dalších 22 dětí.

Auto podle obžaloby řídil Sás, Kapinecz jel jako spolujezdec. Podle spisu vyjeli z Budapešti a jeli přes Slovensko a Čechy do Německa. Na sjezdu dálnice D5 u Ostrova u Stříbra na Tachovsku je ale zastavila policejní hlídka a uprchlíky v autě objevila.

"Oni uvedli, že nevědí, jak se jim téměř 80 lidí do auta dostalo," uvedl soudce Miroslav Vajgant. Muži v jednací síni tvrdili, že jeli do Norimberku pro vysokozdvižný vozík, a netuší, jak a kdy se jim lidé do auta dostali. Nevšimli si prý ani toho, že by auto bylo zatížené. V nákladovém prostoru se uprchlíci těsnili na ploše kolem 15 metrů čtverečních.

Po zadržení uprchlíky převezla cizinecká policie autobusy do Plzně a následně do zařízení v Bělé pod Bezdězem. Zhruba o tři týdny později zadrželi policisté na dálnici D5 další auto s uprchlíky. V dodávce bylo 48 běženců, řidič auta utekl.

Za zorganizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice Sásovi a Kapineczovi hrozí v Česku až pět let vězení. Zájem o ně má ale i německá justice. České soudy už dříve rozhodly o tom, že až v ČR skončí pravomocně jejich případ, budou předáni do Německa. Tam jim za převaděčství hrozí výrazně vyšší trest. Tamní justice je totiž podezírá, že uprchlíky převáželi opakovaně.

Česká republika zaujala v uprchlické krizi parazitní postoj, čekáme, že migranti půjdou jinam, to je nebezpečné, říká filozof Jan Sokol. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy