Hejtmani se neshodli na dělení Brd. Rozhodnou poslanci

ČTK ČTK
14. 1. 2013 16:30
Vládní návrh počítá s rozdělením prostoru mezi oba kraje, Středočeši jsou proti
Ilustrační foto,
Ilustrační foto, | Foto: Jan Langer

Plzeň - Plzeňský hejtman Milan Chovanec (ČSSD) a jeho středočeský kolega Josef Řihák (ČSSD) ani na pondělním jednání v Plzni nedospěli ke shodnému názoru na dělení vojenského újezdu Brdy po odchodu armády.

Plzeň podporuje vládní návrh, který počítá s rozdělením prostoru mezi oba kraje, Středočeši jsou zásadně proti.

Oba hejtmani se naopak shodli na ostatních otázkách týkajících se bezpečnosti území, ochrany přírody a dalšího rozvoje oblasti, odmítli také vstup developerů a budování obřích staveb v Brdech. Řekli to po jednání novinářům.

Konečné rozhodnutí o tom, zda má 38 procent vojenského újezdu připadnout Plzeňskému kraji, nebo zda zůstane celé území ve Středočeském kraji, bude na poslancích a senátorech.

Oba kraje jsou připraveny vyjednávat o podpoře svého stanoviska se zákonodárci. Například poslanec ČSSD Václav Votava předpokládá, že se setkají poslanci zvolení napříč stranami za Plzeňský kraj a shodnou se na hlasování pro vládní návrh.

Kraje ani nevylučují, že v případě, že by neprosadily svůj názor, bránily by ho i soudně. Území se má předávat v roce 2016.

"Shodli jsme se na všem s výjimkou rozdělení tohoto území mezi dva kraje. Nejedná se o to, že bychom nabývali nějaký majetek, ale je to pouze o správním členění a my tuto pozici hájíme v zájmu našich obcí, který jasně deklarovali starostové," řekl Chovanec.

Budoucnost vojenských Brdů? CHKO s atomovým muzeem

Podle něj, pokud by mělo celé území připadnout do středních Čech, v některých obcích z Plzeňského kraje by končilo správní území kraje jen dvacet metrů od posledního stavení. "Máme šanci to napravit a vrátit se i ke zdravému rozumu a k původní hranici, která tam byla," uvedl Chovanec.

Historicky podle něj část území patřila k plzeňskému území po víc než 600 let. Zdůraznil, že vládní návrh rozdělení a plzeňské stanovisko odpovídá i přirozené přírodní hranici na rozvodí, odkud stéká voda do plzeňské a středočeské části.

Plzeňský kraj považuje získání části katastru za důležité i kvůli nutnosti vyřešit ochranu pitné vody a protipovodňová opatření, zejména na Klabavě.

Úklid odpadků nikdo neřeší

Ani Řihák nechce ustoupit. "Trváme na tom, abychom nepřišli o kus krásného území, které nám historicky patří," uvedl.

Nedokáže si představit žádný problém, který by mohl lidem z vesnic z Plzeňského kraje způsobit přidělení celého území ke středním Čechám. Středočeši podle něj už svoje stanovisko neopustí a bude na poslancích, jak rozhodnou.

Střední Čechy by se podle něj o území ve všech ohledech postaraly.

Hejtmani se shodli na ochraně brdské přírody vyhlášením chráněné krajinné oblasti, chtějí podporovat šetrný cestovní ruch v Brdech. Domluvili také vytvoření pracovní skupiny, která bude pracovat až do předání území.

Podle Řiháka je například už nyní třeba řešit problém bezpečnosti. Připomněl, že se po otevření okrajových enkláv újezdu pro cyklisty před několika lety už nyní kupí podél zpřístupněných cest odpadky, jejichž úklid nikdo neřeší.

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek dnes ČTK řekl, že pyrotechnická očista Brd bude dokončena do konce roku 2015. Začala loni v dubnu a kombinuje hloubkový pyrotechnický průzkum na dopadových plochách střelnic a povrchový sběr v ostatních lokalitách. První metodou je zatím vyčištěna pětina z 550 plánovaných hektarů plochy.

Vyčištění za 1,5 miliardy

Chovanec zase upozornil na to, že oba kraje budou muset ještě jednat s vládou o vyčištění oblasti od nevybuchlé munice a zátěže. Další zpřístupňování území podle něj může být pouze po sektorech, které se podaří vyčistit.

"Odhaduje se, že vyčistění prostoru může stát až kolem 1,5 miliardy korun, na což ani jeden kraj nemá peníze," upozornil Chovanec.

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek řekl, že pyrotechnická očista Brd bude dokončena do konce roku 2015. Začala loni v dubnu a kombinuje hloubkový pyrotechnický průzkum na dopadových plochách střelnic a povrchový sběr v ostatních lokalitách. První metodou je zatím vyčištěna pětina z 550 plánovaných hektarů plochy.

 

Právě se děje

Další zprávy