Ekologové napadli stavbu spalovny u Plzně, soud jim vyhověl

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 7. 2014 12:35
Spalovna odpadů už se staví. Měla být hotová do konce příštího roku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Plzeň - Krajský soud v Plzni vyhověl žalobám dvou občanských sdružení souvisejícím se stavbou spalovny odpadů v Chotíkově u Plzně. Sdružení u soudu napadla rozhodnutí Krajského úřadu Plzeňského kraje z října 2012, které definitivně stavbu umožnilo.

Zařízení pro likvidaci odpadů za 2,1 miliardy už se staví, hotovo má být do konce roku 2015.

Jde o jednu z nejrozsáhlejších kauz posledního desetiletí, jíž se soudci specializovaní na správní právo v Plzni museli zabývat. Sdružení Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu a Sdružení pro udržitelný rozvoj obce Chotíkov v žalobě napadla rozhodnutí krajského úřadu z 15. října 2012.

Úřad jim tímto rozhodnutím zamítl odvolání proti rozhodnutí Městského úřadu Nýřany, který 1. června 2012 vydal územní rozhodnutí, tedy dal souhlas k zahájení stavby spalovny.

Právě otázka možné podjatosti byla hlavním důvodem dnešního rozhodnutí soudu.

"Skutečnost uzavření této dohody (mezi hejtmanstvím a PT) zakládá důvod pochybovat o nepodjatosti zaměstnanců Krajského úřadu Plzeňského kraje podílejících se na rozhodování," uvedl předseda senátu Petr Kuchynka.

Upozornil, že nikdo netvrdí, že ti, kteří rozhodovali, byli podjatí, ale jistá míra podezření tu je. Podle něj měla být krajským úřadem záležitost předložena k rozhodnutí v jiném kraji.

Teplárenská: Verdikt neovlivní stavbu

Po verdiktu hejtmanství musí znovu rozhodnout o podaných odvoláních vůči rozhodnutí nýřanského úřadu. "Nejdřív si musíme přečíst písemné odůvodnění rozsudku a podle toho se potom zachováme," reagovala Helena Štvánová zastupující u soudu krajský úřad.

Podle Karla Palečka, zástupce Plzeňské teplárenské, nebude mít verdikt bezprostřední dopad na stavbu.

"Stavba bude pokračovat, protože je stále platné stavební povolení a tímto rozhodnutím dnes není zpochybněna platnost a účinnost stavebního povolení," řekl.

Podle Milana Reinigera ze Sdružení pro udržitelný rozvoj obce Chotíkov ale u stejného soudu leží ještě dvě žaloby ekologů kvůli spalovně.

"Právě tyto další dvě už mohou mít faktický dopad na zastavení stavby," uvedl. První žaloba se týká stavebního povolení na spalovnu, druhá stavby horkovodu, který by měl přivádět teplo ze zařízení do Plzně.

Kromě podjatosti úředníků sdružení namítala i nezákonnost vydání stanoviska EIA (stanovisko o hodnocení vlivů na životní prostředí), Děti Země upozornily, že bude zasažen biotop žabky kuňky žlutobřiché. Těmito body se soud nezabýval, řešil nejprve otázku podjatosti.

Proti verdiktu si může krajský úřad podat kasační stížnost.

 

Právě se děje

Další zprávy