Do Plzně míří přes tisíc vědců, vysvětlí pád civilizací

ČTK ČTK
15. 8. 2013 11:50
Kongres světové asociace archeologů proběhne v září
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Plzeň - Více než 1200 archeologů z celého světa bude v Plzni v září tři dny diskutovat o řadě témat, mimo jiné o vzniku a zániku světových civilizací.

Kongres Evropské asociace archeologů organizuje katedra archeologie z filozofické fakulty Západočeské univerzity. Na konferenci zazní přes tisíc přednášek. Kongres, jenž se připravuje od podzimu 2011, začíná ve středu 4. září.

"Přípravy vrcholí, do tisku byly předány knihy abstraktů přednášek a finální program. Organizátoři dolaďují poslední detaily," řekla mluvčí ZČU Kamila Kvapilová.

Program nabídne v 94 sekcích více než 1000 příspěvků, přihlášeno je dosud 1188 účastníků, další přihlášky se ale ještě očekávají.

Asociace Plzeň pro 19. ročník kongresu vybrala i díky výsledkům výzkumů zdejších archeologů, uvedl děkan fakulty Pavla Vařeky. Podobná akce se konala v ČR naposledy v roce 1966, kdy byl archeologický kongres v Praze.

Jednomu z ústředních témat současné světové archeologie se bude věnovat sekce Kolaps a regenerace dávných společností, které společně se švédskými archeology předsedá přední český egyptolog Miroslav Bárta.

Historicky propojené procesy

"V diskusi se zaměříme na vznik a zánik světových civilizací a kultur. Budeme mluvit o krizi zaniklých společností nejen z pohledu archeologů. Srovnáváním jednotlivých studií chceme identifikovat a vyhodnotit podobné procesy v dějinách lidské kultury a společnosti," uvedl Bárta.

Jejich studium podle něj ukazuje, že vzestupy a pády všech společností mají v zásadě stejnou podstatu. "Faktory, které vedou ke vzestupu společnosti, se v určité fázi jejího vývoje stanou zátěží, která stojí za jejím rozpadem. Další velmi typickou věcí je, že když se státy začínají dostávat do krize, klesá úroveň vzdělanosti," uvedl.

Na druhou stranu se prý stále zlepšují rétorické schopnosti lidí. "Lidově řečeno, roste naše schopnost všechno okomentovat, místo toho, abychom s tím něco udělali," dodal Bárta.

Místem konání kongresu bude univerzitní komplex na Borských polích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy