Deště zvedly hladiny řek, v Sušici hlásili třetí stupeň

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 30. 3. 2015 14:15
Noční srážky byly extrémní, podle Českého hydrometeorologického ústavu napršelo až 70 milimetrů za 12 hodin. Nejvíce se rozvodnila Otava v Sušici a Labe u Vestřevi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ing. Jiří Votýpka / Město Písek

Sušice - Vydatné noční deště a tající sníh zvedly v pondělí ráno hladiny některých řek na Šumavě, v Krkonoších či Jizerských horách. Nejvíce se rozvodnila Otava v Sušici a Labe u Vestřevi.

Přidal se silný vítr, který strhával střechy a vyvracel stromy, větší škody ale nevznikly. Noční srážky byly extrémní, podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) napršelo až 70 milimetrů za 12 hodin.

Dopoledne se situace uklidnila, ale meteorologové vydali novou výstrahu na vzestupy hladin, velmi silný vítr i sněžení.

Třetí stupeň měla hodinu

Otava v Sušici ráno asi na hodinu dosáhla třetího povodňového stupně. Dopoledne hladina klesala, kolem poledne byla na prvním povodňovém stupni. Rozvodnily se i menší šumavské řeky Křemelná a Vydra.

Na jihu Čech dosáhla prvního povodňového stupně jenom Teplá Vltava ve Volarech. Stoupala i hladina Blanice.

Výrazně stouply hladiny potoků a řek také na Trutnovsku. V centru Pece pod Sněžkou se rozlil potok a voda vnikla do několika domů, řekl mluvčí hradeckých krajských hasičů Ondřej Sezima.

Labe u Vestřevi časně ráno stouplo na nejvyšší 3. povodňový stupeň, po dvou hodinách ale začalo klesat a v 10:30 se hladina snížila na první stupeň. První povodňové stupně byly ráno na Labi pod přehradami Labská a Les Království a na Divoké Orlici v Orlickém Záhoří na Rychnovsku.

Hasiči museli evakuovat 20 lidí

Déšť zvedl v noci na pondělí hladiny řek i v Libereckém kraji, silný nárazový vítr tam kácel stromy a ničil střechy. Ve Sloupu v Čechách museli hasiči ve spolupráci s personálem evakuovat 20 lidí z domova důchodců do vedlejšího objektu.

Silný vítr na budově utrhl plechovou střechu.

Vítr zaměstnal i jihočeské hasiče už v noci na pondělí. "První jednotka vyjela ke spadlému stromu devět minut po jedné hodině ranní do Loučovic na Českokrumlovsku. Do osmé hodiny ranní hasiči zasahovali u dvou desítek událostí. Všechny zásahy se týkaly odklízení stromů, které popadaly na komunikace," řekla mluvčí krajských hasičů Vendula Matějů.

Nikdo nebyl zraněn, škody na majetku nevznikly.

Řeky budou stoupat znovu

V úterý se budou znovu zvedat hladiny řek hlavně v horských oblastech. Otava může znovu krátkodobě stoupnout na třetí povodňový stupeň.

Déšť doprovodí silný vítr hlavně v Čechách, nárazy mohou na horách dosáhnout rychlosti až 125 kilometrů za hodinu. Na Moravě, Vysočině a jihu Čech má být vítr slabší.

Na horách začne sněžit, v Krkonoších a Jeseníkách může v příštích dnech napadnout až 25 cm nového sněhu, jinde na horách do 15 centimetrů. Na některých místech se může sněhový poprašek objevit i v nižších polohách.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy