Další zranění z autobusu se vrátí speciálem do Francie

ČTK ČTK
9. 4. 2013 19:25
Šest z hospitalizovaných cestujících má těžká a středně těžká zranění
Autobus s francouzskými studenty havaroval u sjezdu z dálnice D5 u Rokycan.
Autobus s francouzskými studenty havaroval u sjezdu z dálnice D5 u Rokycan. | Foto: HZS Plzeňského kraje

Plzeň - Někteří z 23 pacientů, kteří po nehodě francouzského autobusu u dálničního sjezdu u Rokycan skončili v plzeňské fakultní nemocnici, odcestují ve středu domů.

Nemocnici by mělo opustit během dopoledne 18 dětských pacientů. Do Francie je dopraví letecký speciál, který odletí z Prahy odpoledne, řekla náměstkyně ředitelky nemocnice pro ošetřovatelskou péči Andrea Mašínová.

Francouzský prezident Hollande vyjádřil v prohlášení soustrast rodině zesnulé dívky a poděkoval "českým úřadům za veškerou pomoc, kterou poskytly v reakci na toto drama". Také francouzský ministr školství Vincent Peillon vyjádřil "hluboké pohnutí" nad úmrtím dívky.

Pokud jim to dovolí zdravotní stav, měli by odletět domů do Francie speciálem. Do Prahy na letiště raněné z Plzně odvezou sanitky a minivan.

Po celou cestu z nemocnice až do Francie bude raněné doprovázet lékařský a zdravotnický francouzsky mluvící personál, který zajistila pojišťovna.

Šest z hospitalizovaných cestujících má těžká a středně těžká zranění, řekla náměstkyně ředitelky nemocnice Andrea Mašínová. Při nehodě zemřela jedna studentka.

Mezi lidmi s vážnějšími zraněními jsou podle Mašínové učitelé, řidič a jeden dětský pacient. Ostatní děti jsou ve stabilizovaném stavu. "Děti celou noc spaly, jsou stabilizované. Vzhledem k tomu, že jsou to děti, tak se i velmi dobře hojí," konstatovala Mašínová.

Ve skupině, která nemocnici ve středu opustí, budou lidé převážení na lůžku, chodící i nechodící pacienti. "Nemocnice během odpoledne a noci připraví kompletní lékařskou dokumentaci," uvedla Mašínová.

O odjezdu zraněných z nemocnice rozhodli během dneška zástupci francouzské ambasády a lékaři z mezinárodní pojišťovny AXA po konzultaci s plzeňskými lékaři.

Vážněji zranění pacienti leží na odděleních intenzivní péče, dva z nich jsou po operaci v umělém spánku.

Do nemocnice v úterý dopoledne přijel zástupce francouzského velvyslanectví a zejména lékaři mezinárodní pojišťovny AXA a dojednávají u každého konkrétního pacienta jeho možný transport domů.

"Předpokládáme, že část pacientů by mohla odjet už dneska a část pacientů podle zdravotního stavu a diagnostických laboratorních testů v nejbližších dnech," dodala Mašínová.

Francouzská ambasáda potvrdila, že 17 lidí, jimž to zdravotní stav dovolil, odcestovalo v pondělí večer z Plzně do Prahy a následně letecky do Francie. Druhý letoun pak přivezl z Francie do Čech příbuzné pacientů.

Foto: Tragický zájezd do Česka. Tady zahynula studentka

Lidem, kteří přijeli za svými dětmi a rodinnými příslušníky do fakultní nemocnice, je připraven pomoci plzeňský magistrát.

Podle francouzské televize TF1 měly některé z navrátivších se dětí stále viditelné šrámy v obličeji. Místní prefekt Pierre Dartout ale řekl, že jen tři z nich ještě byly převezeny k celkovému vyšetření do remešské nemocnice.

Také prefektura Marne a francouzské ministerstvo zahraničí zřídily informační linky pro příbuzné obětí. Přímo na gymnáziu Notre-Dame je studentům i pedagogům poskytována psychologická pomoc.

Odbor krizového řízení, který v pondělí organizoval pomoc cestujícím a zřídil pro ně v jedné základní škole zázemí, už v úterý vlastní aktivitu nevyvíjí.

Lidem, kteří přijeli za svými dětmi a rodinnými příslušníky do fakultní nemocnice, je připraven pomoci plzeňský magistrát.

Odbor krizového řízení, který v pondělí organizoval pomoc cestujícím a zřídil pro ně v jedné základní škole zázemí, dnes už vlastní aktivitu nevyvíjí.

Pacienti jsou nyní v režimu nemocnice, město ale pomáhá, pokud to jde a je zájem. Předává například francouzské straně nabídky pomoci, které se na radnici objeví.

"Obracejí se na nás lidé s nabídkami, například jeden hotel v Plzni nabídl bezplatné ubytování pro rodinné příslušníky zraněných, kteří jsou v nemocnici," řekl vedoucí magistrátního odboru krizového řízení Petr Liška.

Nehodou se zabývá policie. K objasnění příčin jí pomůže také několik odborných posudků, jejichž zpracování vyšetřovatelé zadali. Budou se zabývat například technickým stavem autobusu.

Řidiče zatím policie nemohla vzhledem k jeho zdravotnímu stavu vyslechnout, doplnila policejní mluvčí Martina Korandová.

Autobus s francouzskými studenty víceletého gymnázia Notre-Dame v Remeši havaroval v pondělí kolem 6:30 u dálničního sjezdu u Rokycan.

Cestovalo v něm 41 lidí, z toho 36 studentů. Jedna dívka zemřela, 23 lidí lékaři hospitalizovali, 17 nezraněných pasažérů odjelo v pondělí.

 

 

 

 

  

 

Právě se děje

před 40 minutami

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy