Na dálnici D5 na Plzeňsku se srazil kamion s autem. Čtyři lidé zemřeli

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 3. 2016 16:06
Tragická nehoda se stala na 80. kilometru dálnice D5 na Plzeňsku u sjezdu na Litice. Po srážce kamionu s osobním autem zemřeli čtyři muži, další tři jsou velmi vážně zraněni. Doprava na dálnici ve směru na Rozvadov momentálně stojí, na objízdnou trasu přes Plzeň se sjíždí na 73. kilometru v Černicích.
Na místě nehody zemřeli čtyři lidé. (Ilustrační foto)
Na místě nehody zemřeli čtyři lidé. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Plzeň - Čtyři lidé v úterý zemřeli při nehodě rumunského kamionu a rumunské osobní dodávky na dálničním obchvatu Plzně ve směru na Rozvadov. Další tři cestující jsou podle záchranářů velmi vážně zraněni. "Nehoda se stala před 9:00 na 80. kilometru dálnice D5 u sjezdu na Litice a Klatovy, dva kilometry za tunelem Valík," informovali řídící důstojník krajských hasičů Pavel Musil a policejní mluvčí Jana Tomková. Řidiče kamionu policie zadržela. Je to letos zatím nejtragičtější nehoda na českých silnicích.

Doprava na dálnici ve směru na Rozvadov byla v místě nehody po dobu zásahu záchranářů, vyšetřování a odstranění havarovaných vozů zcela nebo částečně uzavřena. Policie ji vedla po souběžné komunikaci. Kolem 15:00 se provoz na dálnici plně obnovil a v místě se už jezdí bez kolon, uvedlo Národní dopravní informační centrum.

Policisté zadrželi osmačtyřicetiletého rumunského řidiče kamionu, který při nehodě neutrpěl žádné zranění. "Ve věci jsou zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti," uvedla Tomková. Zatím není jasné, zda budou policisté pro řidiče kamionu požadovat vazbu. Při větším počtu usmrcených hrozí podle zákona viníkovi až desetileté vězení.

"Mohu potvrdit, že ze sedmi zraněných zemřeli čtyři lidé na místě, s největší pravděpodobností mužského pohlaví," řekl ráno lékař krajské záchranky Robin Šín. Tři zranění, nejspíš rovněž muži, jsou ve velmi vážném stavu. Do fakultní nemocnice dva z nich transportoval vrtulník a jednoho sanitka. Mluvčí fakultní nemocnice Gabriela Levorová potvrdila, že tři zranění jsou v nemocnici s těžkými poraněními. "Jejich stav se dá kvalifikovat jako vážný," dodala.

"V osobním voze cestovali starší cizinci, občané Rumunska, ve věku kolem 50 let. Řidič nákladního vozu se na místě podrobil dechové zkoušce ke zjištění přítomnosti alkoholu, ta byla negativní," uvedla Tomková. Všechny okolnosti nehody budou zjišťovat policisté. Kamion zezadu narazil do osobního auta, které jelo před ním, a odhodil ho na svodidla. Bude na posudcích, aby přesně určily nehodový děj. "Rozhodné bude ve věci i posouzení znalcem, který se rovněž na místo dostavil," řekla Tomková.

Červený Volkswagen Sharan skončil po nehodě zcela zdemolovaný. Byl zhruba 20 metrů před kamionem přímo u sjezdu, který se v místě odpojuje souběžně s dálnicí. Kamion MAN s rumunskou značkou měl promáčknutou přední masku a rozbité čelní sklo.

 

Právě se děje

Další zprávy