Chtěl bydlet u zahrady, a tak si koupil zámek. Mám snížený pud sebezáchovy, říká Petr Frolík

Chtěl bydlet u zahrady, a tak si koupil zámek. Mám snížený pud sebezáchovy, říká Petr Frolík
Renesančně-barokní zámek v Kanicích na Domažlicku na počátku 20. století. Tak ještě vypadal, když odtud krátce po válce Revoluční gardy vyhnaly majitele Rudolfa von Pergera i s rodinou do Německa.
V jakém je stavu v současnosti - po sedmdesáti letech hospodaření Červeného kříže, dětského domova, československé a české armády a podnikatelů, kteří tu chtěli vybudovat hotel?
Národní památkový úřad zařadil zámek mezi nejohroženější památky Česka.
Nicméně začátkem roku 2018 to už vypadá daleko nadějněji než ještě před pár lety.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
13. 3. 2018 13:46
V Česku je bezprostředně ohroženo víc než 700 nemovitých kulturních památek. Petr Frolík se odstěhoval z Prahy a jednu takovou uchránil od nejhoršího.

Petr Frolík (46) se narodil a celý život žil v Praze. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a živí se jako správce nemovitostí. Ve čtyřiceti letech, když s manželkou čekali třetí dítě, zatoužil po bydlení se zahradou.

Domek v Praze byl pro ně cenově nedosažitelný. Když přemýšleli, co by potřebovali pro své pracovní i mimopracovní aktivity, napadlo je, že by se jim hodil zámek.

Tři roky ho hledali. Objeli pětadvacet míst, jeden jim nabízeli dokonce zadarmo, ale neměl žádný pozemek.

Barokní zámek v Kanicích u Domažlic našel pan Frolík na dražebním serveru. Posledním majitelům štěstí nepřinesl. Zadlužili se, jeden z nich zemřel a druhý skončil ve vězení. Věřitelé se ho pokoušeli prodat za několik milionů, ale před čtyřmi lety už byl v dezolátním stavu. Střechou teklo a v několika místnostech se zřítily stropy.

Petr Frolík zámek koupil za 400 tisíc i se dvěma hektary parku.

V létě roku 2014 sebral rodinu, karimatky a spacáky a vyrazili na svůj zámek.

Týden žili v Kanicích a tři týdny v Praze. Ve chvíli, kdy začali opravovat střechu, si pan Frolík uvědomil, že u toho musí být každý den.

"Jednou jsem seděl na koncertě v pražské synagoze v Jeruzalémské ulici a osvítila mě inspirace shůry - zámek v Kanicích bude využit k řešení česko-německých vztahů," vzpomíná Frolík. "Nejsem tu na věky, udělám, co mohu, a jak to dopadne, je v rukou Božích."

Sebral rodinu, na okraji obce si pronajal byt v paneláku a odstěhoval se do Kanic.

Po třech letech má zámek novou střechu a místnosti nové stropy. Hned jak to šlo, otevřel zámek veřejnosti. Uspořádali dětský den, ochutnávku vín, na prohlídku přišlo za jediný den 450 lidí.

"Není to domek k bydlení, ale nástroj ke službě. Líbí se mi, co říká Constantin Kinský: nemělo by se tomu říkat zámek, ale otvírák."

Do zámku už investoval víc než tři miliony korun, polovinu ze svého a od svých přátel a polovinu z dotací od Plzeňského kraje a ministerstva kultury.

Památkáři jsou s jeho přístupem spokojeni, navrhli ho na Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost). "To dávají takovým lidem, co si přidělají na jízdní kolo raketový motor a rozjedou se," směje se Frolík. "Mám snížený pud sebezáchovy." I on si spolupráci na obnově národní kulturní památky pochvaluje: "V rámci pravidel se mi snaží vyjít vstříc, jsem jim vděčný za každou radu, nemám zkušenosti s historickými baráky."

A co letošní rok? "Zatím jde všechno podle původních představ, jen to papírování je úmorné, letos doděláme stropy, požádáme o dotaci na výměnu alespoň části oken, padá terasa a zámek potřebuje odvodnit," vypočítává nový správce zámku v Kanicích letošní plány. Podívejte se v galerii, jak mu to jde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy