Boj o Evropské město kultury končí. Porota rozhodne

Petr Jemelka Petr Jemelka
8. 9. 2010 5:23
Ve finále jsou Ostrava a Plzeň. Obě města přichystala velkolepý program

Praha - Získá prestižní titul Evropské hlavní město kultury Plzeň, nebo Ostrava? Po mnohaměsíčním urputném boji se dnes v Praze konečně rozhodne.

Mezinárodní komise v čele s předsedou Sirem Robertem Scottem vynese na ministerstvu kultury konečný verdikt.

Kromě prestiže je zisk titulu Evropské hlavní město kultury mimořádnou příležitostí, jak přilákat turisty i investory a upozornit na město i za hranicemi Česka.

Titul Evropského města kultury Unie každoročně propůjčuje dvěma evropským městům. Cílem je umožnit vybraným městům prezentovat svou kulturu a její rozvoj.

Myšlenku na vznik této soutěže a udílení titulu Evropské hlavní město kultury přinesla řecká ministryně kultury Melina Mercouri v roce 1985. Ve stejném roce se jako první Evropské hlavní město kultury představily řecké Athény (dvě města jsou vybírána od roku 2011). V roce 2015 bude Evropským městem kultury společně s Plzní, nebo Ostravou belgické město Mons.

Podpořte své město v ulicích

Evropské město kultury

  • Idea: Sbližovat evropské národy.
  • Historie: Evropské město kultury zavedla Rada ministrů v roce 1985.
  • Vývoj: Roku 1999 vznikl titul Evropské hlavní město kultury. První bylo německé město Výmar.
  • Další změny: Od roku 2007 jsou držiteli titulu vždy dvě města ze dvou zemí EU, po jednom z každé.
  • Česká republika: Roku 2000 byla hlavním evropským městem kultury Praha.
  • Současnost: Pro rok 2015 komise vybrala Českou republiku a Belgii. V roce 2013 to bude vedle slovenských Košic francouzské město Marseille.
  • Aktuálně: Evropským hlavním městem kultury pro rok 2009 je rakouský Linz a Vilnius v Litvě.

Ostrava i Plzeň připravily pro své občany velkoplošnou projekci, díky níž budou moci obyvatelé sledovat vynesení verdiktu třináctičlenné komise v přímém přenosu.

Přestože je vyhlášení výsledků plánováno až na 16:15, na ostravském Masarykově náměstí začíná slavnostní program už ve 14 hodin koncertem ostravských kapel. Happening, který je zároveň finišem prázdninové akce LÉTO!!!, bude pokračovat vystoupením Pavla Dobeše v 17 hodin a kapely Kryštof v 18.30.

Pozadu nezůstala ani Plzeň. Magistrát přichystal velkoplošnou projekci a doprovodný program v tamním "Hyde Parku" ve Smetanových sadech. Od 11 hodin tam budou promítány nahrávky zachycující důležité události a akce kandidatury města. Ve 14 hodin pak začne prezentace týmu Plzeň 2015 a v 16:30 vyhlášení výsledků.

Více informací naleznete na oficiální webech kandidujících měst: Plzeň2015 a Ostrava 2015.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy