Boj o Evropské město kultury končí. Porota rozhodne

Petr Jemelka Petr Jemelka
8. 9. 2010 5:23
Ve finále jsou Ostrava a Plzeň. Obě města přichystala velkolepý program

Praha - Získá prestižní titul Evropské hlavní město kultury Plzeň, nebo Ostrava? Po mnohaměsíčním urputném boji se dnes v Praze konečně rozhodne.

Mezinárodní komise v čele s předsedou Sirem Robertem Scottem vynese na ministerstvu kultury konečný verdikt.

Kromě prestiže je zisk titulu Evropské hlavní město kultury mimořádnou příležitostí, jak přilákat turisty i investory a upozornit na město i za hranicemi Česka.

Titul Evropského města kultury Unie každoročně propůjčuje dvěma evropským městům. Cílem je umožnit vybraným městům prezentovat svou kulturu a její rozvoj.

Myšlenku na vznik této soutěže a udílení titulu Evropské hlavní město kultury přinesla řecká ministryně kultury Melina Mercouri v roce 1985. Ve stejném roce se jako první Evropské hlavní město kultury představily řecké Athény (dvě města jsou vybírána od roku 2011). V roce 2015 bude Evropským městem kultury společně s Plzní, nebo Ostravou belgické město Mons.

Podpořte své město v ulicích

Evropské město kultury

  • Idea: Sbližovat evropské národy.
  • Historie: Evropské město kultury zavedla Rada ministrů v roce 1985.
  • Vývoj: Roku 1999 vznikl titul Evropské hlavní město kultury. První bylo německé město Výmar.
  • Další změny: Od roku 2007 jsou držiteli titulu vždy dvě města ze dvou zemí EU, po jednom z každé.
  • Česká republika: Roku 2000 byla hlavním evropským městem kultury Praha.
  • Současnost: Pro rok 2015 komise vybrala Českou republiku a Belgii. V roce 2013 to bude vedle slovenských Košic francouzské město Marseille.
  • Aktuálně: Evropským hlavním městem kultury pro rok 2009 je rakouský Linz a Vilnius v Litvě.

Ostrava i Plzeň připravily pro své občany velkoplošnou projekci, díky níž budou moci obyvatelé sledovat vynesení verdiktu třináctičlenné komise v přímém přenosu.

Přestože je vyhlášení výsledků plánováno až na 16:15, na ostravském Masarykově náměstí začíná slavnostní program už ve 14 hodin koncertem ostravských kapel. Happening, který je zároveň finišem prázdninové akce LÉTO!!!, bude pokračovat vystoupením Pavla Dobeše v 17 hodin a kapely Kryštof v 18.30.

Pozadu nezůstala ani Plzeň. Magistrát přichystal velkoplošnou projekci a doprovodný program v tamním "Hyde Parku" ve Smetanových sadech. Od 11 hodin tam budou promítány nahrávky zachycující důležité události a akce kandidatury města. Ve 14 hodin pak začne prezentace týmu Plzeň 2015 a v 16:30 vyhlášení výsledků.

Více informací naleznete na oficiální webech kandidujících měst: Plzeň2015 a Ostrava 2015.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu, přidali se i Vondra a Halík

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy