Bobři hromadně obsadili Plzeň, hynou pod koly aut

ČTK ČTK
21. 3. 2013 16:47
Chráněných bobrů evropských přibývá, břehy řek jsou jim malé a míří do měst
Bobr evropský.
Bobr evropský. | Foto: Wikimedia Commons (Creative Commons)

Plzeň - Auto srazilo a zabilo na silnici na hrázi Borské přehrady v Plzni bobra, v pořadí už třetího.

Počet těchto zvláště chráněných živočichů v Plzni v posledních letech stoupá, do města se dostávají z kraje po toku řek.

Jen v posledních třech letech eviduje plzeňská záchranná stanice živočichů nálezy šesti uhynulých bobrů evropských na území města, řekl Karel Makoň ze stanice.

"Výskyt bobrů je již několik let evidován jak na řece Radbuze, tak Mži či Berounce," uvedl.

Předpokládá, že zvíře, které u přehrady srazilo auto, je nejspíš loňské mládě. Rodiče je totiž nyní vyhánějí z rodných lokalit a mladá zvířata si musí najít nové místo, kde založí tlupu.

I přes to, že na plzeňských řekách nyní žije podle Makoně poměrně stabilní a životaschopná populace, typický bobří hrad z klacků, kamenů, bláta a větví ochránci přírody na Plzeňsku ještě nezaznamenali.

Většina bobrů žijících na území Plzně a okolí bydlí v norách. Jediné, co lze u řeky z jejich činnosti najít, jsou ohlodané kmeny, které vypadají jako ořezané tužky, a zásobárny větví natahaných do vody, popsal Makoň.

V kraji žije jedna z nejpočetnějších skupin bobrů v ČR v chráněné krajinné oblasti Český les. Zvířata tam podle odborníků obsadila všechny své přirozené prostory a začala se šířit dál do krajiny.

V Českém lese na Tachovsku a Domažlicku žije podle správců chráněné oblasti bobří populace čítající až 30 rodin, to je zhruba kolem 300 zvířat.

První výskyt bobrů v západních Čechách byl zaznamenán v roce 1985 na Radbuze u obce Srby na Domažlicku. Zvířata se do Čech začala šířit z Bavorska, kde byla uměle vysazována do přírody.

 

Právě se děje

Další zprávy