reklama
 
 

Plzeňský kraj podpoří výměny kotlů, poskytne 10 milionů Kč

23. 3. 2014 14:17
Desetimilionová částka se kvůli škrtům v rozpočtu rozloží do dvou let, kraj by měl podle odhadů vyhovět zhruba pěti stovkám žadatelů.

Plzeň - Plzeňský kraj letos poprvé podpoří výměnu lokálních kotlů na tuhá paliva. Na tak zvané kotlíkové dotace, společný projekt s ministerstvem životního prostředí, hodlá hejtmanství letos a příští rok vložit celkem deset milionů korun.

Pokud se kraj domluví na podmínkách projektu, stejnou částku by mělo dát ministerstvo, řekl ČTK krajský radní pro životní prostředí Václav Štekl (KSČM).

"V tomto společném programu bude 20 milionů korun, je to určeno na výměnu starých kotlů, které znečišťují ovzduší, za nové, které jsou pro ovzduší daleko příznivější," řekl.

Protože má kraj napnutý rozpočet a škrtá ve většině výdejových kapitol, desetimilionová částka se rozloží do dvou let. Štekl na základě zkušeností s čerpáním dotací z jiných krajů odhaduje, že titul by mohl vyhovět za dva roky 400 až 500 žadatelům.

Výše dotace podle typu kotle

Cílem programu je snížit znečištění ovzduší z malých spalovacích zdrojů do tepelného výkonu 50 kilowat, tedy lokálních topenišť využívajících tuhá paliva. V Plzeňském kraji je podle krajského úřadu takových domácností zhruba 8 600.

Dotace je určena na výměnu ručně plněných kotlů na tuhá paliva za nové účinné nízkoemisní tepelné zdroje. Výše dotace se bude lišit podle typu podporovaného kotle.

Štekl předpokládá, že žadatel bude moci získat až polovinu nákladů na pořízení nového kotle, maximálně však 50.000 korun. "Tento program, jestliže se domluvíme s ministerstvem, předpokládám, že by mohl být vyhlášen v červnu letošního roku," dodal.

autor: ČTK | 23. 3. 2014 14:17

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Vyberte region

  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama