Petřín není matějská. Primátor Hřib čelí kritice kvůli barevnému nasvěcování věže

Martina Heroldová Jakub Heller Martina Heroldová, Jakub Heller
12. 7. 2019 19:24
Petřínská rozhledna září barvami za současného vedení Prahy častěji než dříve. Barevně se rozsvítila například na Mezinárodní den AIDS, Hodiny Země či ke Dni svatého Patrika. To se však nelíbí šéfovi výboru pro kulturu Janu Wolfovi (KDU-ČSL), který připomíná, že památka je v ochranné zóně UNESCO a nasvěcování nerespektuje pravidla pro omezení světelného smogu. Pražský primátor Zdeněk Hřib (piráti) se brání, že žádné usnesení neporušuje a že příležitosti, k nimž rozhledna změní svůj barevný vzhled, pečlivě vybírá.
Jedna z variant nasvícení petřínské rozhledny.
Jedna z variant nasvícení petřínské rozhledny. | Foto: Technologie hlavního města Praha

"Pan primátor si asi neuvědomuje, že rozhledna, která je jednou z významných dominant města, se nachází v zóně UNESCO. Petřínská rozhledna není součástí matějské poutě, kde si může nasvítit každý co chce a jak chce. V zóně UNESCO a v Pražské památkové rezervaci nasvícení podléhá pravidlům památkové ochrany, jež řeší i vizuální (barevný) smog," napsal Wolf v prohlášení pro Aktuálně.cz.

Podle něj pro nasvícení existují pravidla přijatá magistrátem, která stanovují, za jakých výjimečných okolností smí rozhledna svítit jinou než obvyklou žlutou barvou.

"Jako zastupitel a člověk narozený v Praze odmítám svévolné a neodborné zacházení a zvůli primátora rozhodovat sám, pro jakou akci se má rozhledna nasvítit, rozhodovat o barvě či kombinaci barev nasvícení petřínské rozhledny a obcházení pravidel města," říká Wolf.

"Chápu že na Zlínsku, odkud do Prahy přišel před několika lety pan Hřib, podobnou atrakci nemají, a tak se snaží si své pozice primátora užít, a to i hraním si s pražskou historickou dominantou. K tomu postupu se jako konzervativní pražský politik v dresu KDU-ČSL a Spojených sil pro Prahu stavím naprosto odmítavě a žádám ukončení takovýchto trapných experimentů, hraničících s praktikami papalášů z dob, které jsme si mysleli, že již v Praze nebudou," doplnil.

Eiffelovka je ještě výstřednější, říká Hřib

Primátor Zdeněk Hřib však odmítá, že by svým počínáním jakkoli narušoval pravidla památkové ochrany. "Nemyslím si, že bych rozsvícením petřínské rozhledny v decentním barevném odstínu bez blikajících efektů během dnů, jakými jsou 17. listopad, světový den zvýšení povědomí o autismu nebo svátek svatého Patrika, zásadně narušoval pravidla památkové ochrany v zóně UNESCO," řekl Aktuálně.cz.

Poukázal i na to, že pařížská dominanta, která byla předobrazem petřínské rozhledny, je v tomto ohledu mnohem nekonvenčnější. "V Paříži je pod ochrannou UNESCO například celý břeh řeky Seiny od Louvru až k Eiffelově věži, která je známá svými někdy možná až výstředními světelnými efekty a kterou bychom s trochou nadsázky mohli k petřínské rozhledně přirovnat," brání se primátor.

Foto: Technologie hlavního města Praha

Žádné formální usnesení rady hlavního města k pravidlům nasvěcování věže podle něj neexistuje. "V současnosti je k dispozici pouze doporučení komise rady pro koordinaci neinvestičních aktivit na veřejných prostranstvích na území Pražské památkové rezervace, které není závazné a nebylo ani v minulosti vždy přesně dodržováno," říká. Dodává, že by sám proces chtěl formalizovat skutečným usnesením rady, které se připravuje a které bude podmínky nasvícení blíže specifikovat.

Petřínská rozhledna svítí každý den, ale většinou pouze běžným nažloutlým světlem. Primátor však může nechat pražské techniky světlo přeprogramovat téměř na jakoukoli barevnou kombinaci. Upozorňuje však, že nejde zdaleka o jednoduchý proces.

"Žadatel o záštitu primátora nad kulturní akcí má možnost vyplnit do své žádosti i požadavek na rozsvícení petřínské rozhledny. Na základě této žádosti dojde k vyhodnocení relevance události a komise při kanceláři památkové zóny UNESCO případně schválí nasvícení v požadované barvě. Žádost tedy prochází podobně náročným procesem jako žádost o záštitu samotnou," doplnil Hřib.

 

Právě se děje

Další zprávy