Žena odložila dítě do kontejneru. Hrozí ji až výjimečný trest

ČTK ČTK
10. 1. 2022 11:48
Pardubická krajská policie obvinila pětadvacetiletou ženu z pokusu o vraždu nezletilce. V sobotu podle spisu odložila v Pardubicích novorozence do kontejneru. Silně podchlazenou holčičku našli náhodní svědci a lékařům se ji podařilo zachránit. Ženě hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Soud v pondělí rozhodl o uvalení vazby na obviněnou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Novorozeně našli náhodně muž a žena, kteří prohledávali u sídliště Labská louka kolem čtvrté hodiny ranní kontejnery. Bydlí v jiném městě a do Pardubic občas jezdí. Podle vyšetřovatele šlo o velké štěstí, protože v ulici už jednou byli a později se tam ještě vrátili, až napodruhé dítě v kontejneru našli.

"Nález je vylekal. Nezpanikařili, hledali pomoc. Zvonili na zvonky domů, zastavili vozidlo, žena s mužem jim pomohli. Vzápětí pak lékař poskytl odbornou pomoc. Holčička byla silně podchlazená, měla něco kolem 20 stupňů," řekl vedoucí odboru obecné kriminality Milan Šimek.

Několik hodin staré miminko si od záchranářů převzali zdravotníci novorozeneckého oddělení Pardubické nemocnice. Bylo v kritickém stavu. "Díky bleskovému zásahu lékaře zdravotnické záchranné služby, který mimo jiné pracuje také na ARO Pardubické nemocnice, a díky skvělému profesionálnímu přístupu personálu dětského a novorozeneckého oddělení se miminko podařilo zachránit. Jeho stav je nyní stabilizovaný a děťátko je mimo ohrožení života," uvedla nemocnice v tiskovém prohlášení.

Do případu se zapojily desítky policistů. Matku dítěte se jim podařilo najít za necelé čtyři hodiny. Měli vytipované dvě těhotné ženy, jedna žila na ubytovně, jedna na sídlišti. Nakonec se ukázalo, že šlo o ženu ze sídliště. "Žena spala, zdálo se, že jsme ji překvapili. Porod nepopírala," řekl Šimek.

Pětadvacetiletá žena nebyla těhotná poprvé, děti měla. Policistům tvrdila, že o těhotenství nevěděla, přestože se jí rodina a partner na možné těhotenství vyptávali. Z pátku na sobotu pocítila příznaky porodu, nikomu nic neřekla a spontánně porodila. Dítě podle vyšetřovatele zabalila do hadru, o jeho pohlaví se nezajímala a vyhodila ho do kontejneru.

K ránu bylo několik stupňů pod nulou. Kdyby jí kolem čtvrté ráno svědci nenašli, zbývalo holčičce podle vyjádření soudního znalce pár desítek minut života, řekl Šimek. "Holčička měla ten den dvojité narozeniny," dodal.

Partner podle jeho výpovědi o těhotenství ženy nevěděl. Další dítě v rodině by mu nevadilo, holčičku si přál. "Bude se snažit o ni bojovat, aby ji dostal do péče," řekl Šimek.

Žena je obviněná ze zvlášť závažného zločinu pokusu vraždy na nezletilci. Trestní sazba je 15 až 20 let, případně trest výjimečný. "Důležitou roli budou hrát v daném případu posudky. Nelze vyloučit do budoucna změnu právní kvalifikace," řekla policejní mluvčí Markéta Janovská. 

"Soud rozhodl o uvalení vazby na obviněnou, shledal vazební důvody oba dva naplněné, jak útěková, tak ovlivnění svědků," řekl soudce Karel Gobernac. Obviněná již nechtěla u soudu k činu nic říct s odkazem na to, že vypovídala na policii. Žena bude v vazební věznici Brno-Bohunice, dodal Gobernac.

"Bude podrobena znaleckému zkoumání, zejména z oboru psychiatrie a psychologie. Vzhledem k lhůtám zpracování znaleckých posudků nelze předpokládat podle mého názoru, že by obžaloba přišla ve lhůtě kratší tři až šest měsíců," řekl Gobernac.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Arménský prezident Armen Sarkisjan rezignoval, vadil mu nedostatek pravomocí

Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes oznámil, že se vzdává své funkce. Podle agentury AFP vysvětlil, že jako hlava státu nemá možnost ovlivňovat důležité otázky země v "těžkých časech". Osmašedesátiletý Sarkisjan byl prezidentem od dubna 2018.

"Prezident země nemá potřebné nástroje k tomu, aby mohl mít vliv na nejdůležitější otázky státu a národa jak v domácí, tak zahraniční politice," uvedl Sarkisjan. "Je to zcela neemotivní rozhodnutí," ujistil a vyzval k ústavní reformě, která by jeho nástupci umožnila práci za lepších podmínek.

Předloni svedla Arménie boje se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Příměří dojednané v Moskvě znamenalo pro Arménii významné územní ztráty. V průběhu války prezident opakovaně kritizoval premiéra Nikola Pašinjana a poukazoval na to, že nebyl do jednání zahrnut.

Také v loňském roce se Sarkisjan dostával opakovaně s Pašinjanem do konfliktu. Rozdělovala je například otázka odvolání šéfa arménské armády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy