Začala Pardubická juniorka. Možná přijde i Kvitová

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
8. 8. 2011 18:14
Wimbledonská vítězka Petra Kvitová ovládla Pardubickou juniorku 2006 - ve dvouhře i čtyřhře
Petra Kvitová: 2006 - triumf na "pardubickém dorosteneckém Wimbledonu", 2011 - triumf na "opravdovém" Wimbledonu.
Petra Kvitová: 2006 - triumf na "pardubickém dorosteneckém Wimbledonu", 2011 - triumf na "opravdovém" Wimbledonu. | Foto: Petr Protivánek

Pardubice -  V Pardubicích v neděli začala úvodními předkoly tradiční tenisová akce Pardubická juniorka. Mezi její vítěze patří i wimbledonská vítězka Petra Kvitová, která přislíbila účast.

Již  84. ročník Mistrovství ČR jednotlivců v kategorii staršího dorostu se koná pod záštitou Radko Martínka, hejtmana Pardubického kraje, a Štěpánky Fraňkové, primátorky Pardubic.

Mezi předešlé vítěze prestižního mládežnického turnaje patří kromě Kvitové třeba Jaroslav Drobný, Jan Kodeš, Tomáš Šmíd, Martina Navrátilová, Pavel Složil, Ivan Lendl, Hana Mandlíková, Miloš Mečíř, Petr Korda, Jana Novotná, Bohdan Ulihrach, Jiří Novák či Tomáš Berdych.

Pardubice jsou pyšné na tenisovou tradici

Jak připomíná prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka, většina vítězů minulých ročníků se po svém vítězství na Pardubické juniorce později výrazně prosadila v českém i světovém tenisu.

Pardubice i Pardubický kraj řadí Juniorku mezi nejvýznamnější sportovní události svého kalendáře, vedle Velké pardubické či Zlaté přilby.

Východočeské "město sportu" se ostatně může pochlubit dlouhou tenisovou tradicí. Jak v souvislosti s turnajem upozorňuje primátorka Štěpánka Fraňková, první český tenisový turnaj se konal právě v Pardubicích, a to před 115 lety.

Fraňková doufá, že třeba i letos, budou diváci sledovat "úspěšné tažení další budoucí světové jedničky nebo vítěze či vítězky některého z grandslamových turnajů".

Z pardubického Wimbledonu na londýnský

Jak se budou jmenovat další vycházející hvězdy na tzv. "dorosteneckém Wimbledonu"? Podle tipování na oficiálních stránkách Pardubické juniorky možná Adam Pavlásek a Jesika Malečková. Vše ale ukážou až závěrečné boje, které jsou na programu v pátek 12. srpna.

Že od kurtů pod pardubickým zámkem nemusí být daleko třeba k wimbledonským vavřínům, dokazuje Petra Kvitová. V roce 2006 v Pardubicích triumfovala ve dvouhře i čtyřhře, o pět let později již zvedala v Londýně nad hlavu slavnou trofej.

"Ve finále jsem hrála se Sinikou Ježkovou, kterou jsem porazila 6:1, 6:2. Na finále přišlo hodně diváků, což je v Pardubicích tradiční kulisa. Já jsem za to byla ráda, nerada hraju, když nejsou diváci," vzpomíná Kvitová na stránkách turnaje na Juniorku v roce 2007.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy