Začala Pardubická juniorka. Možná přijde i Kvitová

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
8. 8. 2011 18:14
Wimbledonská vítězka Petra Kvitová ovládla Pardubickou juniorku 2006 - ve dvouhře i čtyřhře
Petra Kvitová: 2006 - triumf na "pardubickém dorosteneckém Wimbledonu", 2011 - triumf na "opravdovém" Wimbledonu.
Petra Kvitová: 2006 - triumf na "pardubickém dorosteneckém Wimbledonu", 2011 - triumf na "opravdovém" Wimbledonu. | Foto: Petr Protivánek

Pardubice -  V Pardubicích v neděli začala úvodními předkoly tradiční tenisová akce Pardubická juniorka. Mezi její vítěze patří i wimbledonská vítězka Petra Kvitová, která přislíbila účast.

Již  84. ročník Mistrovství ČR jednotlivců v kategorii staršího dorostu se koná pod záštitou Radko Martínka, hejtmana Pardubického kraje, a Štěpánky Fraňkové, primátorky Pardubic.

Mezi předešlé vítěze prestižního mládežnického turnaje patří kromě Kvitové třeba Jaroslav Drobný, Jan Kodeš, Tomáš Šmíd, Martina Navrátilová, Pavel Složil, Ivan Lendl, Hana Mandlíková, Miloš Mečíř, Petr Korda, Jana Novotná, Bohdan Ulihrach, Jiří Novák či Tomáš Berdych.

Pardubice jsou pyšné na tenisovou tradici

Jak připomíná prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka, většina vítězů minulých ročníků se po svém vítězství na Pardubické juniorce později výrazně prosadila v českém i světovém tenisu.

Pardubice i Pardubický kraj řadí Juniorku mezi nejvýznamnější sportovní události svého kalendáře, vedle Velké pardubické či Zlaté přilby.

Východočeské "město sportu" se ostatně může pochlubit dlouhou tenisovou tradicí. Jak v souvislosti s turnajem upozorňuje primátorka Štěpánka Fraňková, první český tenisový turnaj se konal právě v Pardubicích, a to před 115 lety.

Fraňková doufá, že třeba i letos, budou diváci sledovat "úspěšné tažení další budoucí světové jedničky nebo vítěze či vítězky některého z grandslamových turnajů".

Z pardubického Wimbledonu na londýnský

Jak se budou jmenovat další vycházející hvězdy na tzv. "dorosteneckém Wimbledonu"? Podle tipování na oficiálních stránkách Pardubické juniorky možná Adam Pavlásek a Jesika Malečková. Vše ale ukážou až závěrečné boje, které jsou na programu v pátek 12. srpna.

Že od kurtů pod pardubickým zámkem nemusí být daleko třeba k wimbledonským vavřínům, dokazuje Petra Kvitová. V roce 2006 v Pardubicích triumfovala ve dvouhře i čtyřhře, o pět let později již zvedala v Londýně nad hlavu slavnou trofej.

"Ve finále jsem hrála se Sinikou Ježkovou, kterou jsem porazila 6:1, 6:2. Na finále přišlo hodně diváků, což je v Pardubicích tradiční kulisa. Já jsem za to byla ráda, nerada hraju, když nejsou diváci," vzpomíná Kvitová na stránkách turnaje na Juniorku v roce 2007.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polské vládní strany se dohodly a zažehnaly předčasné volby

Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly krizi, kvůli níž se hovořilo i o předčasných volbách. Smlouva podle předsedy hlavní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského zaručí fungování vlády na další tři roky až do příštích řádných voleb. Bližší informace o podobě smlouvy nejsou známy. Dohodu kromě Kaczyńského podepsal konzervativní ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, šéf strany Solidární Polsko, a Jaroslaw Gowin, který stojí v čele umírněně konzervativního uskupení Dohoda. 

před 1 hodinou

Na poštu v pražské Krči přišel muž s granátem, pracovnice mu ve strachu dala několik tisíc korun

S granátem přišel loupit na poštu v pražské Krči v pátek dopoledne neznámý muž. Když mu pracovnice na přepážce vydala několik tisíc korun, odešel. Policisté po něm nyní pátrají a prosí o pomoc s hledáním lupiče i veřejnost. Na policejním webu to v sobotu oznámil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Pachatel přišel na poštu v ulici Na Strži v pátek před 10:00. Vzal si pořadové číslo a počkal, až na něj přijde řada. Ženě na přepážce pak předložil text s výhrůžkou a žádostí o vydání peněz. "Zároveň poštovní pracovnici ukázal granát, který držel v ruce, a naznačoval jeho odjištění. Žena mu ve strachu o život vydala několik tisíc korun a muž z místa odešel," popsal situaci Daněk.

Policisté na webu zveřejnili záznamy z kamer na poště, které lupiče zachytily. Muž měl na hlavě čepici a na obličeji roušku, ale policisté přesto doufají, že by někdo mohl lupiče identifikovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Salač letos zajel nejlepší kvalifikaci, v Barceloně byl sedmý

Filip Salač odstartuje do nedělní Velké ceny Katalánska silničních motocyklů ze sedmého místa, v Barceloně zajel nejlepší kvalifikační výsledek v sezoně. Rychlé závěrečné kolo vyneslo českému jezdci posun do třetí startovní řady závodu třídy Moto3, dosud bylo jeho letošním maximem desáté místo v kvalifikaci Grand Prix San Marina.

Nejrychlejším jezdcem Moto3 byl Ital Tony Arbolino, do první řady se vedle něho postaví Španěl Raúl Fernández a Gabriel Rodrigo z Argentiny. Salač, jenž je v průběžném pořadí šampionátu až dvacátý, ztratil na vítěze kvalifikace 942 tisícin sekundy.

Další zprávy