Za přeražené zuby potvrdil soud strážníkům podmínku

ČTK ČTK
15. 8. 2013 9:57
Oba muži nemohou nadále pracovat v řadách městské policie.
Stát!
Stát! | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Nejvyšší soud (NS) s konečnou platností potvrdil dvěma bývalým strážníkům z Lázní Bohdaneč u Pardubic podmíněné tresty za zneužití pravomoci a omezování osobní svobody.

Provinili se hrubým chováním po kontrolách aut, proti jednomu řidiči bezdůvodně použili násilí. Okresní soud v Pardubicích je čtyřikrát zprostil obžaloby, napočtvrté jim uložil podmíněné tresty. NS jejich dovolání označil za neopodstatněná.

Přísnější trest dostal Patrik Trojan, soudy mu vyměřily 18 měsíců vězení s odkladem na dva roky. Pavel Řehoř bude ve zkušební době stejně dlouho, avšak pokud se v ní neosvědčí, půjde do vězení jen na rok.

Pravomocný verdikt v tomto případě automaticky znamená, že oba muži nemohou nadále pracovat v řadách městské policie.

První sporný zásah se odehrál v červenci 2009. Při noční kontrole vozu v Lázních Bohdaneč požadoval Trojan po spolujezdci bez zákonného důvodu doklady a přes jeho nesouhlas jej podrobil dechové zkoušce na alkohol. Poté jej odvezl na záchytnou stanici.

V dubnu pak 2010 oba strážníci pronásledovali auto, které před nimi ujíždělo vysokou rychlostí. Vůz zastavili až v Pardubicích. Řidiči po vystoupení z auta nasadili pouta, podle obžaloby jej jeden udeřil do obličeje a několikrát kopl do břicha.

Hrubé zacházení pokračovalo na služebně, výsledkem byla drobná poranění a dvě přeražené zubní náhrady na předních zubech.

Vyměřený trest je na spodní hranici trestní sazby. Oba muži předtím vedli bezúhonný život a zaměstnavatel s nimi byl spokojen.

V dovolání uplatnili řadu námitek vůči rozhodování okresního i krajského soudu, avšak Nejvyšší soud se žádnou z nich věcně a do detailu nezabýval.

 

Právě se děje

Další zprávy