Váňa pojede na dřevěném koni. V pardubickém divadle

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
5. 10. 2011 6:19
Pardubické divadlo uvede v sobotu před Velkou pardubickou hru "Utíkej, Váňo, utíkej!"
Na koni Radek Žák coby žokej Váňa
Na koni Radek Žák coby žokej Váňa | Foto: Michal Klíma

Pardubice - Východočeské divadlo Pardubice pojalo svou 102. Sezonu ve znamení patriotismu. Dokazuje to hned první premiéra sezony s názvem "Utíkej, Váňo, utíkej!" V předvečer Velké pardubické soubor poprvé uvede tzv. "Velkou divadelní steeplechase"  s přízviskem "Komedie se skokem smrti!"

Ředitel divadla Petr Dohnal pozval na premiéru i hlavního hrdinu hry, legendárního žokeje Josefa Váňu.

"Neví, jak na tom před Velkou pardubickou bude. Dneska už je to trochu jinak, i na takto velké dostihy jede člověk jeden den tam, druhý zpátky. Možná pošle na premiéru manželku a sám se půjde podívat na nějakou z repríz. Popřál nám, ať zlomíme vaz," přibližuje jednání s Váňou Dohnal. "Aspoň jsem ho ujistil, že hra nemá být výsměchem tomu sportu, ale naopak poctou," dodal.

Hra je koncipovaná jako série převážně komediálních skečů, na tvorbě scénáře se podíleli i herci během zkoušky. Titul jim dává značný prostor pro improvizaci.

Přepíše 121. ročník kromě dějin i scénář?

"Mnoho herců tady má režijní tendence. Takže je nebyl problém zapojit do tvorby hry, ale spíše odpojit," glosuje to s úsměvem mladá režisérka Tereza Karpianus.

Mezi hlavní znaky inscenace uvedl jeden ze dvou dramaturgů Tomáš Syrovátka patos, hravost a nadsázku. Herci s režisérkou nabírali inspiraci i na přehlídce koňů či na kvalifikačním závodě na "Velkou".

"Uvidíme, jak si Váňa povede letos, jestli nebudeme muset naši inscenaci ještě trochu přepracovat, což by bylo úžasné," naznačuje možný posun v textu po případném dalším Váňově úspěchu dramaturg Zdeněk Janál.

Zásah do textu by musel proběhnout rychle. V neděli odpoledne se běží Velká pardubická, v neděli večer se uskuteční druhá premiéra inscenace "Utíkej, Váňo, utíkej!"

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy