reklama
 
 

V Pardubicích se těžko dýchá, na vině mají být auta

14. 11. 2011 18:56
Ve městě Syntesie a Parama jsou podle primátorky stejně největším znečistitelem auta

Pardubice - Ovzduší v Pardubicích již má za sebou signál upozornění, obsah polétavých částic ve vzduchu překročil 100 mikrogramů na metr krychlový a hodnoty dále stoupaly až k 130 ug/m3. Pokud by obsah částic ve vzduchu přesáhl 150 ug/m3, nastal by tzv. signál regulace.

V tomto režimu už by například továrny byly nuceny omezovat svůj provoz. V případě Pardubic by však určitá opatření musela přijmout pouze společnost Synthesia, která topí uhlím. Paramo, které na tom bylo až donedávna podobně, už topí pouze zemním plynem.

V Pardubicích jsou ovšem hlavním problémem automobily, které se na znečištění vzduchu podílejí více než z 50 procent.

"Novela zákona, která by umožňovala zakázat vjezd aut do určitých částí města, ještě není v platnosti, a i potom pro nás bude její využití dost problematické. Předpokládá totiž, že řidičům budou k dispozici adekvátní objízdné trasy, k čemuž nemáme dopravní podmínky. Znovu tak bolestně narážíme na neexistenci obchvatů města," vyzvedla hlavní důvod znečištění vzduchu v Pardubicích primátorka Štěpánka Fraňková.

"Chtěla bych za dané situace apelovat na všechny řidiče, aby důkladně zvážili, zda musí do ulic skutečně vyrazit osobním automobilem. Skoro každý z nás má malé děti, starší rodiče, příbuzné nebo přátele, těm všem pomůže, pokud auto zůstane nějaký čas v garáži. Systém naší hromadné dopravy, ať už jde o trasy nebo jízdní řády, pokrývá celé město i okolí. Veřejná doprava je tak téměř stoprocentní alternativou pro ty, kdo vyslyší naši výzvu a rozhodnou se kvalitu vzduchu alespoň pro tentokrát nezhoršovat," vzkázala občanům města primátorka.

Informace o stavu ovzduší ve městě i pokyny, jak se za daného stavu chovat, jsou k dispozici na webových stránkách města http://www.pardubice.eu/dulezite-informace/vystraha-meteo-smog.html. Prostřednictvím internetu i rozhlasu budou lidé informováni i v případě, že se situace zhorší a bude vyhlášen signál regulace. Prognózy hydrometeorologů zatím nejsou příliš příznivé. Větrné počasí, které by mělo pomoci pročištění vzduchu, zřejmě přijde až koncem týdne.

autor: Domácí | 14. 11. 2011 18:56

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Pardubický kraj

  reklama
  reklama
  reklama