V Pardubicích se těžko dýchá, na vině mají být auta

Domácí Domácí
14. 11. 2011 18:56
Ve městě Syntesie a Parama jsou podle primátorky stejně největším znečistitelem auta
Pakliže Pardubice dosáhnou signálu regulace, hlavní znečišťovatelé budou muset omezit svůj provoz.
Pakliže Pardubice dosáhnou signálu regulace, hlavní znečišťovatelé budou muset omezit svůj provoz. | Foto: Aktuálně.cz

Pardubice - Ovzduší v Pardubicích již má za sebou signál upozornění, obsah polétavých částic ve vzduchu překročil 100 mikrogramů na metr krychlový a hodnoty dále stoupaly až k 130 ug/m3. Pokud by obsah částic ve vzduchu přesáhl 150 ug/m3, nastal by tzv. signál regulace.

V tomto režimu už by například továrny byly nuceny omezovat svůj provoz. V případě Pardubic by však určitá opatření musela přijmout pouze společnost Synthesia, která topí uhlím. Paramo, které na tom bylo až donedávna podobně, už topí pouze zemním plynem.

V Pardubicích jsou ovšem hlavním problémem automobily, které se na znečištění vzduchu podílejí více než z 50 procent.

"Novela zákona, která by umožňovala zakázat vjezd aut do určitých částí města, ještě není v platnosti, a i potom pro nás bude její využití dost problematické. Předpokládá totiž, že řidičům budou k dispozici adekvátní objízdné trasy, k čemuž nemáme dopravní podmínky. Znovu tak bolestně narážíme na neexistenci obchvatů města," vyzvedla hlavní důvod znečištění vzduchu v Pardubicích primátorka Štěpánka Fraňková.

"Chtěla bych za dané situace apelovat na všechny řidiče, aby důkladně zvážili, zda musí do ulic skutečně vyrazit osobním automobilem. Skoro každý z nás má malé děti, starší rodiče, příbuzné nebo přátele, těm všem pomůže, pokud auto zůstane nějaký čas v garáži. Systém naší hromadné dopravy, ať už jde o trasy nebo jízdní řády, pokrývá celé město i okolí. Veřejná doprava je tak téměř stoprocentní alternativou pro ty, kdo vyslyší naši výzvu a rozhodnou se kvalitu vzduchu alespoň pro tentokrát nezhoršovat," vzkázala občanům města primátorka.

Informace o stavu ovzduší ve městě i pokyny, jak se za daného stavu chovat, jsou k dispozici na webových stránkách města http://www.pardubice.eu/dulezite-informace/vystraha-meteo-smog.html. Prostřednictvím internetu i rozhlasu budou lidé informováni i v případě, že se situace zhorší a bude vyhlášen signál regulace. Prognózy hydrometeorologů zatím nejsou příliš příznivé. Větrné počasí, které by mělo pomoci pročištění vzduchu, zřejmě přijde až koncem týdne.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy