Svitavami prošlo 150 skinů, akce se obešla bez násilí

ČTK ČTK
23. 7. 2011 16:36
Extremisté tradiční akcí vyjadřují podporu uvězněnému skinovi Vlastimilu Pechancovi
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Svitavy - Centrem Svitav v sobotu pochodovalo asi 150 pravicových extremistů.

Tradiční akcí vyjádřili podporu uvězněnému skinovi Vlastimilu Pechancovi, který byl odsouzen za vraždu svitavského Roma.

Na účastníky pochodu dohlíželi desítky policistů, zasahovat ale nemusly. 

"Policie během pochodu nezaznamenala žádné narušení veřejného pořádku," uvedla mluvčí svitavské policie Anna Štegnerová.

Pochod vyrazil před 14:30 od vlakového nádraží. Původní odhady hovořily o zhruba dvou stovkách účastníků, policie ale po skončení akce upřesnila, že centrem Svitav pochodovalo zhruba 150 extremistů. Na pochod dohlíželo zhruba 130 policistů z pořádkových jednotek, policejní vrtulník či policisté na koních.

Účastníci nesli transparenty s nápisy Pechanec není vrah či Svobodu a spravedlnost pro odsouzeného Vlastimila Pechance a skandovali různá hesla. Na náměstí Míru byly připravené projevy, pořadatelé například přečetli Pechancův dopis z vězení. "Těch lidí, kteří pochybují o mé vině je stále více. Stačí se podívat na fakta," vzkázal z borské věznice Pechanec

Krajní pravice se ve Svitavách kvůli Pechancovi schází už několik let, vloni na akci dorazilo zhruba 150 jejích příznivců. Ve stejný den se ve městě sešlo zhruba 30 odpůrců rasismu.

Policie během projevů zamezila ve vstupu na náměstí osmi levicovým extremistům. Poté se účastníci akce vrátili na nádraží, kde svolavatelé akci v 15:50 ukončili.

Obě akce se obešly bez zásahu policistů. Skin Vlastimil Pechanec v roce 2001 ve Svitavách bodl Roma Otu Absolona dvakrát do břicha, třicetiletý muž zraněním v nemocnici podlehl.

Soud Pechance o dva roky později odsoudil na 17 let. Družka Oty Absolona v roce 2002 podlehla rakovině. Pár měl dvě malé děti. Pechanec se u soudu hájil tím, že celý proces je vykonstruovaný a důkazy označil za smyšlené.

Červnový pochod neonacistů Přerovem: 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy