Svitavami prošlo 150 skinů, akce se obešla bez násilí

ČTK ČTK
23. 7. 2011 16:36
Extremisté tradiční akcí vyjadřují podporu uvězněnému skinovi Vlastimilu Pechancovi
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Svitavy - Centrem Svitav v sobotu pochodovalo asi 150 pravicových extremistů.

Tradiční akcí vyjádřili podporu uvězněnému skinovi Vlastimilu Pechancovi, který byl odsouzen za vraždu svitavského Roma.

Na účastníky pochodu dohlíželi desítky policistů, zasahovat ale nemusly. 

"Policie během pochodu nezaznamenala žádné narušení veřejného pořádku," uvedla mluvčí svitavské policie Anna Štegnerová.

Pochod vyrazil před 14:30 od vlakového nádraží. Původní odhady hovořily o zhruba dvou stovkách účastníků, policie ale po skončení akce upřesnila, že centrem Svitav pochodovalo zhruba 150 extremistů. Na pochod dohlíželo zhruba 130 policistů z pořádkových jednotek, policejní vrtulník či policisté na koních.

Účastníci nesli transparenty s nápisy Pechanec není vrah či Svobodu a spravedlnost pro odsouzeného Vlastimila Pechance a skandovali různá hesla. Na náměstí Míru byly připravené projevy, pořadatelé například přečetli Pechancův dopis z vězení. "Těch lidí, kteří pochybují o mé vině je stále více. Stačí se podívat na fakta," vzkázal z borské věznice Pechanec

Krajní pravice se ve Svitavách kvůli Pechancovi schází už několik let, vloni na akci dorazilo zhruba 150 jejích příznivců. Ve stejný den se ve městě sešlo zhruba 30 odpůrců rasismu.

Policie během projevů zamezila ve vstupu na náměstí osmi levicovým extremistům. Poté se účastníci akce vrátili na nádraží, kde svolavatelé akci v 15:50 ukončili.

Obě akce se obešly bez zásahu policistů. Skin Vlastimil Pechanec v roce 2001 ve Svitavách bodl Roma Otu Absolona dvakrát do břicha, třicetiletý muž zraněním v nemocnici podlehl.

Soud Pechance o dva roky později odsoudil na 17 let. Družka Oty Absolona v roce 2002 podlehla rakovině. Pár měl dvě malé děti. Pechanec se u soudu hájil tím, že celý proces je vykonstruovaný a důkazy označil za smyšlené.

Červnový pochod neonacistů Přerovem: 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Gruzínské parlamentní volby podle odhadů vyhrál Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho

Parlamentní volby v Gruzii podle čtyř různých průzkumů vyhrála vládnoucí strana Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho. Tři průzkumy mezi voliči, kteří odevzdali svůj hlas, jí podle gruzínských televizních stanic připisují více než 50 procent hlasů, což by znamenalo šanci na vytvoření kabinetu bez koalice. Čtvrtý průzkum uvádí 41 procent pro Gruzínský sen.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vrchařskou 11. etapu Vuelty vyhrál Gaudu, v čele zůstal Roglič

Jedenáctou etapu Vuelty s pěti vrchařskými prémiemi vyhrál francouzský cyklista David Gaudu. Průběžný lídr Primož Roglič dojel ve skupince se svým největším soupeřem Richardem Carapazem a udržel červený trikot lídra.

Čtyřiadvacetiletý Gaudu vyhrál po 170 kilometrech v závěrečném stoupání na Alto de la Farrapona souboj o etapový triumf se Španělem Marcem Solerem, jemuž na posledních desítkách metrů nadělil čtyři sekundy. Člen týmu Groupama-FDJ si v etapě, jež zahrnovala jedno stoupání třetí kategorie a čtyři první kategorie, připsal první vítězství na Grand Tour.

Z původní sedmičlenné skupiny uprchlíků, která vstupovala do závěrečného stoupání, projela na třetím a čtvrtém místě cílem s odstupem 52 sekund dvojice z týmu Sunweb Michael Storer, Mark Donovan.

Po pátečním překvapivém útoku Rogliče v závěru rovinaté etapy, jenž mu zajistil návrat do červeného trikotu, se dnes adepti na celkové prvenství do žádných nástupů nepouštěli. Obhájce loňského prvenství Roglič přijel do cíle se ztrátou 1:03 minuty na vítěze desátý hned za Carapazem, s nímž má v průběžném hodnocení stejný čas. Solerovi zajistila účast v úniku posun z celkově desátého místa na šesté.

Svůj nejlepší výsledek na letošní Vueltě zaznamenal Jan Hirt, jenž se dlouho držel s nejlepšími a obsadil 21. pozici s odstupem 1:44 za Gauduem. Zdeněk Štybar dojel do cíle osmdesátý s téměr půlhodinovou ztrátou.

Další souboje v horách čekají cyklisty v neděli, kdy se jede pouze 109 km dlouhá, ale o to náročnější 12. etapa se závěrečným obávaným stoupáním na Angliru. Jeden z nejnáročnějších výstupů v profesionální cyklistice nabízí na posledních sedmi kilometrech průměrný sklon 13 procent a některé úseky mají hodnotu před 20 procent.

Další zprávy