Stát chce zrušit solární elektrárnu v Pardubicích

Domácí Domácí
31. 10. 2011 18:46
Podle územního plánu mají na jejím místě stát rodinné domky, stavba má být odstraněna
Jednalo by se o první zrušenou sluneční elektrárnu v České republice (ilustrační foto).
Jednalo by se o první zrušenou sluneční elektrárnu v České republice (ilustrační foto). | Foto: Jan Langer

Sezemice (Pardubicko)Solární elektrárna v Sezemicích na Pardubicku zřejmě bude muset být zlikvidována.

Podle územního plánu mají totiž na jejím místě stát rodinné domky. Elektrárna je již zkolaudovaná a dodává elektřinu do sítě, Ministerstvo pro místní rozvoj ji však chce přesto zbourat.

O případu informoval server iDNES.

Chybu v územním plánu zřejmě udělal krajský úřad v Pardubicích. "To je opravdu flagrantní porušení stavebního zákona a mělo by dojít k odstranění stavby," řekl deníku o dřívější kolaudaci Miroslav Kalous, náměstek ministra pro místní rozvoj.

Majitel elektrárny upozornil, že pokud ji zlikvidují, bude od státu požadovat peníze v arbitráži.

O osudu elektrárny by se mělo rozhodnout během několika následujících dní. Krajský úřad přiznal svou chybu a chce zpětně napravit územní plán, podle zákona to však není možné.

Za fotovoltaickou elektrárnou stojí i místní obyvatelé. Některým se líbí, že není hlučná a jiní vítají peníze, které díky ní jdou do obecní pokladny.

Pokud by byla elektrárna zlikvidována, jednalo by se o první zrušenou sluneční elektrárnu v České republice.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Policie evakuuje stovky obyvatel Kuřimi. Nedaleko ulice U Rybníka se našla asi padesátikilogramová letecká puma.

před 1 hodinou

Návrh na spojení agentury CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism projedná vláda, plán kritizuje Hospodářská komora

Sestěhování agentur CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism v České republice i v zahraničí by mělo v následujících třech letech přinést úsporu 138 milionů korun. Novinářům to před pondělním zasedáním vlády řekl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Kabinet v pondělí projedná přestěhování agentur CzechTrade a CzechTourism do státní budovy ve Štěpánské ulici v Praze, kde sídlí agentura CzechInvest. 

V neděli plánované sloučení ostře zkritizovala Hospodářská komora. "Projekt synergie, tedy sloučení státních agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism, kterým se v pondělí zabývá vláda, bude místo revoluční změny podpory podnikání a exportu pouhým sestěhováním těchto subjektů bez zásadních změn a důkladného auditu jejich fungování," uvedla komora v tiskové zprávě.

Vládní materiál podle Hospodářské komory například vůbec neřeší roztříštěné řízení podpory zahraničního obchodu tuzemských firem v zahraničí. Havlíček výtky odmítl, vyjádření komory má za velmi překvapivé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy