Spalovnu v Rybitví nechtějí ani Pardubice ani kraj

ČTK ČTK
29. 11. 2011 21:24
Část územního plánu, která spalovnu zakazovala, zrušil Nejvyšší správní soud
Ke zprovoznění spalovny chybí firmě řada dalších povolení a rozhodnutí.
Ke zprovoznění spalovny chybí firmě řada dalších povolení a rozhodnutí. | Foto: Ondřej Besperát

Pardubice - Se vznikem spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví nesouhlasí ani město Pardubice ani Pardubický kraj. V úterý na společném jednání hledaly způsob, jak výstavbě spalovny zabránit.

Zřízení spalovny znemožňovala část územního plánu obce. Tuto pasáž ale nedávno zrušil Nejvyšší správní soud (NSS).

Na úterním jednání se sešli představitelé kraje, města, obce Rybitví i sdružení Stop spalovně. Uvedl to náměstek pardubické primátorky František Brendl (Pardubáci), který má životní prostředí na starost. Spalovnu chce u Pardubic postavit firma AVE CZ odpadové hospodářství.

"Společně hledáme argumenty, jak se výstavbě spalovny bránit. Rozebírali jsme rozsudek i možné budoucí scénáře. Rozhodně to není naše poslední schůzka," řekl Brendl.

Vedení obce Rybitví ale se spalovnou nesouhlasí. Rozhodnutí NSS automaticky nezaručuje, že se projekt uskuteční. AVE CZ potřebuje řadu dalších povolení a rozhodnutí.

Podle Bendla kvůli zrušení pasáže územního plánu se bude muset vytvořit nový plán. A to může trvat i řadu let. Rozsudkem se budou Pardubice ještě zabývat, až dostanou písemné rozhodnutí soudu.

Územní plán zakazoval nakládání s odpady

Společnost AVE CZ naopak ve zrušení části územního plánu z 24. listopadu odstranění hlavní překážky projektu. "Teď budeme muset požádat o územní rozhodnutí pro tu modernizaci, protože se jedná o změnu existující stavby. Toto rozhodnutí by nemohlo být vydáno, kdyby to územní plán zakazoval," řekla advokátka AVE CZ Lucie Matějková.

Společnost podle ní současně také zažádá o takzvané integrované povolení, které řeší otázky dopadu na životní prostředí.

Spalovna v Rybitví je mimo provoz. Územní plán zakázal nadále v jejím areálu v budoucnu jakýmkoli způsobem nakládat s odpady. Firma AVE CZ objekt koupila jako spalovnu a rozhodnutí považovala za diskriminační zásah do práv majitele nemovitostí. Spalovnu chtěla rozšířit, modernizovat a dále provozovat. Jiné využití by si vyžádalo velké investice.

Matějková také tvrdí, že se představitelé Rybitví chtěli zavděčit veřejnému mínění před komunálními volbami. Proto se postavili proti spalovně odpadů. Zástupci obce ale územní plán u Nejvyššího správního soudu hájili. Chtějí tak dosáhnout zlepšení životních podmínek v obci, už tak silně zasažené chemickým průmyslem.

Spalovna skončila kvůli nedodržení limitů

Rybitví patří celkově k místům s největší ekologickou zátěží v České republice. Chemickým průmyslem je zasaženo asi 60 procent území obce.

Od roku 1995 provozovala spalovnu v Rybitví společnost Synthesia. Kvůli neschopnosti dodržovat emisní limity ale o devět let později skončila. Chemička v roce 2006 objekty prodala AVE CZ, která chtěla za několik set milionů korun areál zmodernizovat. Podle jedné z variant rekonstrukce by se spalovna stala dokonce největším zařízením svého druhu v zemi.

Rozpor s územním plánem byl hlavní příčinou toho, že firma zatím nezískala potřebná povolení ke stavbě spalovny. Žádosti AVE CZ o integrované stavební povolení zamítl Pardubický kraj i ministerstvo životního prostředí.

 

Právě se děje

Další zprávy