Soud potvrdil matce doživotí za vraždu čtyř dětí

ČTK ČTK
10. 12. 2013 11:29
Trest je tak pro ženu podle Ústavního soudu definitivní.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Thinstock

Brno - Ústavní soud odmítl stížnost ženy, která v Širokém Dole na Svitavsku zavraždila své čtyři děti. Doživotní trest tak definitivně platí.

Žena ve stížnosti zpochybňovala zejména znalecké posudky.

Trest označila za nepřiměřeně přísný. Podle ústavních soudců byla stížnost zjevně neopodstatněná.

ÚS zdůraznil výjimečnost činu, který se vymyká "jakýmkoliv představám o běžné trestné činnosti" a zasáhl "základní hodnoty právního řádu i lidské společnosti".

"Přehlédnout nelze ani v podstatě malichernou pohnutku, která stěžovatelku ke spáchání činu vedla. Podstatné také je, že stěžovatelka v žádný moment od svého chování neupustila, čímž mohla zachránit alespoň některé lidské životy," stojí v usnesení senátu se zpravodajkou Miladou Tomkovou.

Romana Z. podle obžaloby 2. září 2011 napadla v rodinném domě postupně své čtyři děti ve věku od dvou měsíců do osmi let.

Tři z nich zabila nožem, čtvrté udusila. Pak se pokusila spáchat sebevraždu, na místo ale dorazili policisté a zdravotníci, kteří ji zachránili. Obžalovaná před soudy tvrdila, že si ze svého života vybavuje pouze útržky vzpomínek, na děti ani na svůj čin si údajně nepamatuje.

Obrazem: Místo činu

Podle znalců chtěla žena kvůli problémům v osobním životě spáchat takzvanou rozšířenou sebevraždu a kromě sebe zaútočila i na své nejbližší.

Z posudků zároveň vyplývá, že ztrátu paměti předstírá, duševní poruchou netrpí a v době činu byla příčetná. Ženina obhajoba ovšem závěr o příčetnosti zpochybňovala a žádala revizní posudek. Taktéž v ústavní stížnosti posudky kritizovala, ÚS ale její výhrady nesdílel.

"Ústavní soud považuje názor obecných soudů, podle nichž měla stěžovatelka během činu zachované rozpoznávací i ovládací schopnosti, za dostatečně podložený a prokázaný," uvedl soud v usnesení.

Přesný motiv vraždy se zjistit nepodařilo.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump odložil kvůli koronaviru summit G7, chce pozvat také Austrálii či Rusko

Americký prezident Donald Trump oznámil, že se rozhodl přeložit summit skupiny G7 z konce června na podzim. Kromě členských zemí chce pozvat také Austrálii, Rusko, Jižní Koreu a Indii. Informovala o tom agentura Reuters.

Do skupiny hospodářsky nejvyspělejších států světa G7 patří kromě USA rovněž Itálie, Japonsko, Kanada, Francie, Británie a Německo. Trump, který skupině G7 letos předsedá, tento týden prohlásil, že by nebyl lepší příklad znovuotevření světa po pandemii covidu-19 než uspořádání summitu vůdců zemí skupiny G7 v USA ke konci června. V sobotu ale agentura Reuters napsala, že kvůli přetrvávající hrozbě nákazy koronavirem Trumpovu pozvánku na červen odmítla německá kancléřka Angela Merkelová.

Šéf Bílého domu přitom podotkl, že současný formát skupiny G7 je "velmi zastaralý" a neodráží patřičně dění ve světě. Skupina by podle něj mohla být rozšířena například o Rusko, Austrálii, Jižní Koreu a Indii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy