Uspořádala sbírku pro uprchlíky, teď našla ředitelka centra na výloze vlastní parte

Lukáš Prchal Domácí Lukáš Prchal, Domácí
7. 4. 2016 16:17
Rodinné centrum Kašpárek v Pardubicích muselo již několikrát čelit útokům z řad pravicových extremistů. Poté, co uspořádalo sbírku pro uprchlíky, objevily se na jejich výloze několikrát výhružné samolepky, nyní jeho odpůrci zaútočili přímo na ředitelku Olgu Pavlů. Výlohu polili kapalinou připomínající krev a vyvěsili na ni parte oznamující smrt ředitelky, kterou označili za levicovou extremistku a multikulturalistku, oběšením za vlastizradu. Pavlů se domnívá, že za útokem stojí někdo z protiislámských organizací, kterým se příčí její aktivita a jež na sociálních sítích kritizuje.
Rodinné centrum Kašpárek v Pardubicích po útoku
Rodinné centrum Kašpárek v Pardubicích po útoku | Foto: Facebook

Co přesně se v centru stalo a co poslednímu útoku předcházelo?

Jde již o několikátý útok, konkrétně čtvrtý v řadě. Táhne se to už od podzimu minulého roku, kdy jsme udělali dvě sbírky pro uprchlíky - tehdy to začalo. Nejprve samolepkami o vlastizradě s nápisy o uprchlících a podobně, což se stalo v rozestupu několika měsíců třikrát.

Šlo vždy o útoky přímo na vaši osobu?

Ne, dosud to byly vždy jen samolepky, na nichž byly konkrétně nápisy „Smrt vlastizrádcům“ s vyobrazenou šibenicí, podruhé šlo o nálepky s textem „Refugees not welcome“ a ve třetím případě „Good night left side“. Vždy je někdo vylepil na výlohu, zezadu na dveře a strhli naši ceduli.

Parte, které zanechali útočníci na výloze rodinného centra Kašpárek v Pardubicích.
Parte, které zanechali útočníci na výloze rodinného centra Kašpárek v Pardubicích. | Foto: Facebook

Nyní tedy přišel radikálnější útok?

Ano, na výloze se objevila barva evokující krev, s níž polili oboje dveře a fasádu, a k tomu se objevilo parte na výloze a na dveřích.

Co přesně stojí na parte?

V úvodu je báseň: „Cesta života jest široká, ale mnozí ji neznají a kráčejí cestou smrti“, poté má fotka stažená z Facebooku a text: „Oznamujeme veřejnosti a všem příbuzným, že nás navždy opustila levicová extremistka, multikulturalistka, manželka a matka šestnáctiletého syna Olga Pavlů. Zemřela v pardubické věznici po vykonání rozsudku trestu smrti oběšením za zvlášť závažný zločin velezrady,“ s datem 2021, čili odkazem do budoucnosti.

Byla jste útok oznámit na policii?

Ano, podala jsem trestní oznámení na neznámého pachatele. Dosud se to řešilo jako přestupky, nyní je ale zřejmé, že je to vážnější.

Máte nyní obavy?

Obavy mám, je mi to nepříjemné a je zde patrná jistá gradace. Nyní již je útok osobní a evidentně připravený. Na druhou stranu je zřejmé, že se mě snaží zastrašit, což na mě rozhodně neplatí. Naopak, hodlám se nyní angažovat ještě více.

Máte nějaké podezření?

Ne, evidentně jde o nějakou skupinu lidí z některé z organizací, které bojují proti islámu, těch je však několik.

Útoky přišly, předpokládám, vždy v noci?

Ano, dosud to vždy proběhlo v noci a následky jsme objevili až ráno po příchodu do práce. Kolegyně ráno zavolala policii, ta to vyšetřila, přijeli technici, vzali si parte a udělali rozbor materiálu, který je tu rozlitý. Vzápětí mi volala policistka, která  to vyšetřovala, abych přišla na služebnu vypovídat.

Nabídli vám policejní ochranu?

Ano, bavili jsme se o tom, že ta možnost tu je.

A nebudete ji požadovat?

Teoreticky na to nárok samozřejmě mám, ale věřím, že ji nebudu potřebovat. Útoky vždy proběhly s velkým odstupem, i několika měsíců. Toto samotné určitě není důvodem, proč bych o ni žádala.

Nejde ale už tento útok za nějakou nepřekročitelnou hranici?

Ano, to pociťuji, shodly jsme se na tom i s kolegyní. Dosud jsme se samolepkám smály jako výtvarnému projevu extremistů, kteří nemají kapacitu na nic lepšího. Uznávám, že teď už jde o víc a už je to špatné.

Budete budovu nějak zabezpečovat?

Sídlíme v nebytových městských prostorách, které jsou součástí obytného domu se čtyřmi vchody, kde jsou další provozovny. Zabezpečovat vlastně nemáme co a proti takovým útokům vlastně ani zabezpečení neexistuje. To bychom tu museli hlídkovat a číhat, kdy zase někdo přijde, abychom ho vyfotili, a to nejde. Na to mám svůj spánek moc ráda.

Logika ministra Milana Chovance je ohromující: když uprchlíci chtějí do Česka – špatně. Když chtějí z Česka – taky špatně. | Video: Petr Honzejk
 

Právě se děje

Další zprávy