Uspořádala sbírku pro uprchlíky, teď našla ředitelka centra na výloze vlastní parte

Rodinné centrum Kašpárek v Pardubicích muselo již několikrát čelit útokům z řad pravicových extremistů. Poté, co uspořádalo sbírku pro uprchlíky, objevily se na jejich výloze několikrát výhružné samolepky, nyní jeho odpůrci zaútočili přímo na ředitelku Olgu Pavlů. Výlohu polili kapalinou připomínající krev a vyvěsili na ni parte oznamující smrt ředitelky, kterou označili za levicovou extremistku a multikulturalistku, oběšením za vlastizradu. Pavlů se domnívá, že za útokem stojí někdo z protiislámských organizací, kterým se příčí její aktivita a jež na sociálních sítích kritizuje.
Rodinné centrum Kašpárek v Pardubicích po útoku
Rodinné centrum Kašpárek v Pardubicích po útoku | Foto: Facebook

Co přesně se v centru stalo a co poslednímu útoku předcházelo?

Jde již o několikátý útok, konkrétně čtvrtý v řadě. Táhne se to už od podzimu minulého roku, kdy jsme udělali dvě sbírky pro uprchlíky - tehdy to začalo. Nejprve samolepkami o vlastizradě s nápisy o uprchlících a podobně, což se stalo v rozestupu několika měsíců třikrát.

Šlo vždy o útoky přímo na vaši osobu?

Ne, dosud to byly vždy jen samolepky, na nichž byly konkrétně nápisy „Smrt vlastizrádcům“ s vyobrazenou šibenicí, podruhé šlo o nálepky s textem „Refugees not welcome“ a ve třetím případě „Good night left side“. Vždy je někdo vylepil na výlohu, zezadu na dveře a strhli naši ceduli.

Parte, které zanechali útočníci na výloze rodinného centra Kašpárek v Pardubicích.
Parte, které zanechali útočníci na výloze rodinného centra Kašpárek v Pardubicích. | Foto: Facebook

Nyní tedy přišel radikálnější útok?

Ano, na výloze se objevila barva evokující krev, s níž polili oboje dveře a fasádu, a k tomu se objevilo parte na výloze a na dveřích.

Co přesně stojí na parte?

V úvodu je báseň: „Cesta života jest široká, ale mnozí ji neznají a kráčejí cestou smrti“, poté má fotka stažená z Facebooku a text: „Oznamujeme veřejnosti a všem příbuzným, že nás navždy opustila levicová extremistka, multikulturalistka, manželka a matka šestnáctiletého syna Olga Pavlů. Zemřela v pardubické věznici po vykonání rozsudku trestu smrti oběšením za zvlášť závažný zločin velezrady,“ s datem 2021, čili odkazem do budoucnosti.

Byla jste útok oznámit na policii?

Ano, podala jsem trestní oznámení na neznámého pachatele. Dosud se to řešilo jako přestupky, nyní je ale zřejmé, že je to vážnější.

Máte nyní obavy?

Obavy mám, je mi to nepříjemné a je zde patrná jistá gradace. Nyní již je útok osobní a evidentně připravený. Na druhou stranu je zřejmé, že se mě snaží zastrašit, což na mě rozhodně neplatí. Naopak, hodlám se nyní angažovat ještě více.

Máte nějaké podezření?

Ne, evidentně jde o nějakou skupinu lidí z některé z organizací, které bojují proti islámu, těch je však několik.

Útoky přišly, předpokládám, vždy v noci?

Ano, dosud to vždy proběhlo v noci a následky jsme objevili až ráno po příchodu do práce. Kolegyně ráno zavolala policii, ta to vyšetřila, přijeli technici, vzali si parte a udělali rozbor materiálu, který je tu rozlitý. Vzápětí mi volala policistka, která  to vyšetřovala, abych přišla na služebnu vypovídat.

Nabídli vám policejní ochranu?

Ano, bavili jsme se o tom, že ta možnost tu je.

A nebudete ji požadovat?

Teoreticky na to nárok samozřejmě mám, ale věřím, že ji nebudu potřebovat. Útoky vždy proběhly s velkým odstupem, i několika měsíců. Toto samotné určitě není důvodem, proč bych o ni žádala.

Nejde ale už tento útok za nějakou nepřekročitelnou hranici?

Ano, to pociťuji, shodly jsme se na tom i s kolegyní. Dosud jsme se samolepkám smály jako výtvarnému projevu extremistů, kteří nemají kapacitu na nic lepšího. Uznávám, že teď už jde o víc a už je to špatné.

Budete budovu nějak zabezpečovat?

Sídlíme v nebytových městských prostorách, které jsou součástí obytného domu se čtyřmi vchody, kde jsou další provozovny. Zabezpečovat vlastně nemáme co a proti takovým útokům vlastně ani zabezpečení neexistuje. To bychom tu museli hlídkovat a číhat, kdy zase někdo přijde, abychom ho vyfotili, a to nejde. Na to mám svůj spánek moc ráda.

Logika ministra Milana Chovance je ohromující: když uprchlíci chtějí do Česka – špatně. Když chtějí z Česka – taky špatně. | Video: Petr Honzejk
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy