ROP Severovýchod může dočerpat 6 miliard z unijní kasy

ČTK ČTK
16. 8. 2013 14:05
Korekce za chyby v projektech zaplatí stát. Sankce činí 240 milionů.
 Ilustrační foto.
 Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Pardubice - Čerpání dotací z Regionálního operačního programu (ROP) Severovýchod se 26. srpna obnoví.

Takzvané korekce za chyby v projektech zaplatí stát. Sankce za chybovost projektů nad dvě procenta činí 240 milionů korun.

Po jejich zaplacení bude opět možné čerpat zbývajících asi šest miliard korun z ROP Severovýchod, řekl předseda Regionální rady Severovýchod a hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

"Korekce nebudou hrazeny z rozpočtů Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje, ale k jejich zaplacení budou použity peníze, které jsou v rezervě národních veřejných zdrojů," uvedl Půta.

Rezerva vznikla z prostředků ušetřených na státní 15 procentní spoluúčasti u některých projektů.

Původně měly tři kraje zaplatit na korekcích za chybovost projektů nad dvě procenta celkem 378 milionů korun, později částku 210 milionů korun. Po přehodnocení ze strany Evropské komise dosáhla výsledná suma 240 milionů korun.

Podle Půty se musí ještě dořešit korekce ze státního rozpočtu ve výši 14 milionů korun, Regionální rada o ní bude jednat s ministerstvem pro místní rozvoj.

Výzvy jsou připravené

Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického je kontrolní systém v České republice chybně nastaven. Kontroly auditů, které se konaly v posledních týdnech a měsících, podle něj způsobily chyby, kvůli kterým se problém korekcí vlastně objevil.

"Například v případu Vojenského muzea v Králíkách s největší pravděpodobností dojde k tomu, že žádná korekce vyměřena nebude. Přitom předchozí audit navrhoval stoprocentní odvod," uvedl Netolický.

Podle něj lze kvůli nejasným pravidlům kontrol očekávat i žaloby na stát.

Regionální rada má již připravené výzvy pro žádosti o dotace do zdravotnictví, školství nebo na silnice.

"Kvůli problémům s korekcemi musel Královéhradecký kraj o rok oddálit investici do náchodské nemocnice. Přišli jsme o část možnosti financovat tuto nemocnici z evropských zdrojů," řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Neutracené peníze ale bude podle něj možné využít v jiných oblastech. Dosud se do rozpočtu ROP Severovýchod vrátilo 21 milionů korun.

Pardubice dostanou 164 milionů

Výbor Regionální rady v pátek také souhlasil s prodloužením termínu dokončení stavby keltského skanzenu u Nasavrk na Chrudimsku.

Sdružení Boii, které jej začalo budovat, musí vypsat třetí tendr na stavební firmu, protože první neodpovídal zákonu o stavebních zakázkách, další sdružení samo zrušilo. Do konce roku by se práce stihnout nedaly.

Z dalších žadatelů dostane dotaci 164,2 milionu korun město Pardubice na projekt třídy Míru s napojením Sladkovského ulice, 28,4 milionu korun bude směřovat na rekonstrukci a modernizaci jezdeckého klubu v Liberci.

ROP Severovýchod o objemu zhruba 18 miliard korun byl vytvořený pro programovací období 2007 až 2013. Zatím se z něj proplatilo 12,3 miliardy korun.

V severovýchodních Čechách se dokončilo 430 projektů z 588 realizovaných. Za chyby v projektech platí také samotní příjemci neoprávněně vyplacených dotací.

 

Právě se děje

před 8 minutami

V Litvínově na Mostecku hoří skládka odpadu, zasahují desítky požárníků

Hořet začalo několik minut před polednem. Odpad vzplál na ploše zhruba 20 krát 20 metrů. Nejprve se přesunulo na místo devět jednotek včetně několika dobrovolných. Před 13:00 přijeli další hasiči. Kolik jich je přesně, nelze v tuto chvíli podle mluvčího hasičů specifikovat. Hasiči vyhlásili třetí, tedy druhý nejvyšší, stupeň poplachu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy