Revoltu proti Zemanovi žákům nezakázali, přesto nebyla

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
11. 9. 2013 18:00
Mluvilo se o potlačené studentské revoltě v Pardubicích. Skutečnost byla trochu jiná.
"Proč je vaše návštěva tak drahá? Proč máte na náměstí kryté pódium? Vypadá to jako nějaká předvolební kampaň," ptá se první student.
"Proč je vaše návštěva tak drahá? Proč máte na náměstí kryté pódium? Vypadá to jako nějaká předvolební kampaň," ptá se první student. | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - Měla to údajně být potlačená studentská revolta proti prezidentu Miloši Zemanovi na prestižním gymnáziu v Pardubicích. Všechno ale bylo nakonec trochu jinak, bublina splaskla.

Ve středu ráno se médii a sociálními sítěmi začala šířit zpráva, že studenti pardubického Gymnázia Dašická mají od vedení školy zakázané nejen "placky s Karlem", ale i provokativní dotazy. Byli prý zároveň upozorněni, ať "neblbnou", když mají před maturitou.

Škola s výbornou více jak stoletou pověstí a hodnocená jako sedmá nejlepší v republice začala být najednou zmiňována v souvislostech návratu "totalitních časů".  Jenže vše bylo trochu jinak.

"Studenty jsem neinstruoval, na co se mají ptát, ani jsme neměli předem domluvené dotazy," brání se ředitel školy Luděk Burian. Upozorňoval je prý jen na pravidla základní slušnosti, ve volbě otázek jim však dal naprostou svobodu.

"Volal ředitel hradního protokolu pan Forejt  a říkal nám, ať máme někoho, kdo by debatu načal, aby v tělocvičně nebylo trapné ticho. Takže jsem obešel třídy, které měly v tělocvičně být, a ujišťoval se, že se studenti budou opravdu ptát," dodává.

Když pak dopoledne potřeboval instruovat dva studenty, kteří měli předat prezidentovi dar, nastal problém. "Úplně jsem se jim bál něco říct nebo jim nějak radit, aby z toho zase něco hned nebylo," vypráví.

Studenti: Placky a trička s Karlem jsme si zakázali sami

A placky či trička s "Karlem" nezakázalo vedení, nýbrž si je zatrhli studenti sami. "Sešli jsme se jako studentská rada a řekli si, že naše gymnázium je prestižní a má svou úroveň, a tudíž nebudeme dávat svůj nesouhlas s hlavou státu najevo lacině protestními plackami, ale že ten nesouhlas projevíme v solidních dotazech během diskuse," řekla Aktuálně.cz maturantka z vedení studentské rady.

"Učitelé nás jen nabádali, abychom se chovali slušně, že i nepříjemné a provokativní dotazy jdou klást slušně a kultivovaně," říká další student. 

Jenže zpráva o "potlačené revoltě" se ráno šířila rychlostí blesku, někteří studenti ji vyvěsili na Facebooku. Četl ji i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a řekl o ní prezidentu Zemanovi.

"Pan hejtman mě upozornil, že někteří studenti gymnázia Dašická byli nabádáni, aby nekladli provokativní otázky. Takže moje první věta studentům bude: Prosím vás, klaďte provokativní dotazy, tak se tříbí názory. Ne přikyvováním. A ostatně já jsem provokatér, takže je mám rád," glosoval vše Miloš Zeman na setkání s krajskými zastupiteli.

A skutečně, byla to první věta, kterou pak po poledni v tělocvičně studentům řekl. Přidal se pak i ředitel Burian: "Slyšeli jste, že pan prezident má zájem o provokativní dotazy, takže směle do toho," zahájil diskusi.

Proč máte pódium jak při kampani? Co říkáte Rusku?

Ta začala opravdu ostřeji, ale pak už se nesla v poklidném duchu, který příliš provokaci a revoltu nepřipomínal.

"Proč je vaše návštěva Pardubického kraje tak drahá? Na Perštýnském náměstí máte postaveno kryté pódium, takže to vypadá jak nějaký předvolební mítink," ptal se první odvážný student.

Hlava státu odpověděla, že o žádné pódium nežádala, hejtman odvětil, že Zemanova návštěva je mnohem levnější než Klausova a debata se přesunula do akademičtější roviny.

Hovořilo se o stavu demokracie v Rusku, o Ukrajině jako průsečíku evropských a ruských sil či o příliš velkém populismu v politických programech.

Pak došlo i na konkrétnější dotaz, proč prezident navrhuje za ústavního soudce Radovana Suchánka, "když je to teprve jednačtyřicetiletý koncipient".  Prezident argumentoval jeho publikační činností a zkušenostmi a skutečností, že mu ho navrhl profesor Zdeněk Jičínský.

Studentka ještě připojila postřeh, že do Ústavní soudu směřují lidé příliš názorově blízcí Zemanovi. Na to ji hlava státu odpověděla, že nejdříve mu byli vytýkáni moc pravicoví, teď zas moc levicoví kandidáti.

Diskuse byla krátká, škoda, shodli se studenti

"Ještě jsem se chtěla zeptat, co si myslí o prorůstání lidí z SPOZ do veřejné sféry, ale debata byla příliš krátká," povzdechla si studentka po diskusi v tělocvičně.

Poslední student, na něhož se dostala řada, se optal Zemana na jeho slova o tom, že "ústavní zvyklosti jsou idiotské". Prezident ho opravil, že řekl "pojem ústavní zvyklosti je idiotský" a že v ústavě žádné zvyklosti obsaženy nejsou, tudíž je spojení "ústavní zvyklost" nesmysl.

Pak se ještě podepsal do knihy gymnázia a na prezidentský portrét, několikrát studenty důrazně varoval před médii a radil, ať nevěří, co se v nich píše (informují výhradně o pokrývačích, kteří se zabijí při pokrývání střechy, ale již ne o těch, kteří střechu úspěšně pokryjí), a odjel na pracovní oběd.

Provokace, revolta, demonstrace či revoluce se nekonala.

Zákazy a nařízení od školy? Nic takového

Redakce Aktuálně.cz oslovila tři studenty, kteří se ptali nejodvážněji, a pod slibem anonymity se jich optala na údajný zákaz provokativních dotazů vedením školy. "Nic takového nebylo, je to nesmysl. Nikdo nás neinstruoval, je to jen bublina," shodli se. Vadilo jim jediné: Zdaleka se nedostalo na všechny, diskusi byla v programu prezidenta vyhrazena příliš krátká doba.

"Ten článek o údajných zákazech na škole mě pěkně naštval, není to pravda. Říkali jsme studentům, ať si říkají, co chtějí, jen ať se chovají slušně," říká jeden z činovníků gymnázia.

"Před volbami tady studenti běhali s plakáty a plackami pana Schwarzenberga, chodili v těch tričkách s pankáčem a nikdo jim nic neříkal. Ostatně já Zemana také nevolil. Jenže co je to platné, když mi teď budou kolegové učitelé říkat, co se to u nás děje a co to škola provádí," posteskne si ještě.

 

Právě se děje

Další zprávy