Rarita: Pardubice koupily rolbu, běžky se těší oblibě

Domácí Domácí
8. 11. 2011 8:17
Ač leží v Polabské nížině, každoročně brázdí louky za městem stovky běžkařů
Takto vypadaly běžkařské louky za Pardubicemi v minulých letech. Tuto zimu už by tu měly být strojově upravené běžecké trasy.
Takto vypadaly běžkařské louky za Pardubicemi v minulých letech. Tuto zimu už by tu měly být strojově upravené běžecké trasy. | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - Do vozového parku Služeb města Pardubic (SMP) přibyla sněhová rolba. Nově totiž budou v případě dobrých sněhových podmínek upravovat lyžařské stopy pro běžkaře.

Kromě toho disponují na zimu zhruba 720 tunami soli a 200 tunami písku,  v nadcházejících měsících se budou starat o údržbu přibližně 400 kilometrů komunikací a další místa ve městě.  

"V minulých letech si lidé oblíbili lyžování na závodišti. Zakoupili jsme proto rolbu na úpravu běžeckých stop a rozhodli jsme, že při dobrých sněhových podmínkách bude upravována lyžařská stopa nejen na závodišti, ale také podél Labe. V úseku od zdymadla do Brozan se prostě cyklostezka změní na stezku lyžařskou, kterou jistě přivítají pardubičtí milovníci zimních sportů," řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Úklid sněhu i sekačkami na trávu

Vedle rolby má město na letošní zimu připraveno 16 sněhových pluhů se sypači, šest traktorů s radlicemi na sníh a mechanizaci na odvoz sněhu a na ruční úklid.

Ještě populárnější než běžky jsou v Pardubicích kola. A to i za
Ještě populárnější než běžky jsou v Pardubicích kola. A to i za | Foto: Zuzana Hronová

"Pro údržbu úzkých chodníků bude podobně jako loni používat sekačky na trávu, samozřejmě opatřené nástavbou pro zimní údržbu," řekla mluvčí SMP Světlana Pozníková.  

Podle letošního plánu zimní údržby čeká pracovníky služeb v nadcházejících měsících péče o zhruba 390 kilometrů vozovek a chodníků, 319 zastávek městské hromadné dopravy, 337 přechodů, 47 parkovišť a desítky dalších míst, například přístupů do sociálních a zdravotnických zařízení či škol.

Úklid během minulé zimy přišel město na něco přes 16 milionů korun, jeden úklid po sněžení vyšel na 570 000 korun. Rozsah prací objednaných pro nadcházející zimu je podobný. 

"V silách města není financovat údržbu všech komunikací které vlastní. Jen chodníků má v majetku více než 300 kilometrů, do plánu zimní údržby, který je každoročně aktualizován zejména podle připomínek občanů a každoročně v něm také přibývají další udržovaná místa, je letos zařazeno zhruba 187 kilometrů chodníků, před třemi lety to bylo asi 100 kilometrů. Jednorázový úklid chodníků od sněhu přijde nyní na více než 150 000 korun, úklid přechodů na 62 000 korun," vyčísluje Nataša Hradní z kanceláře pardubické primátorky.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy