Policie: Majitel skladu munice ve Slatině porušil dva zákony

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 2. 2015 17:20
V bývalém areálu zemědělského družstva jsou uskladněné stovky tun munice, a to včetně trhaviny semtex.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Pardubice - Policie vyšetřuje případ muničního skladu firmy Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta kromě nedovoleného ozbrojování také jako obecné ohrožení z nedbalosti. U obou trestných činů hrozí až pětileté vězení. Podle dosavadních informací firma uskladňuje výbušniny, Český báňský úřad jí ale k tomu potřebná povolení nevydal.

Majitel společnosti Multiagro Martin Rudolf tvrdí, že ve skladu je asi 50 kilogramů trhaviny semtex v ženijních náložích.

"Na základě podnětu z kontroly Českého báňského úřadu jsme rozšířili úkony trestního řízení, protože tam byla porušena důležitá povinnost uložená subjektu podle zákona. Mohu to říct pouze v obecné rovině, máme povinnost zachovávat mlčenlivost," dodala krajská mluvčí Markéta Janovská.

Báňský úřad firmě Multiagro nevydal žádné povolení k nabývání výbušnin. Kontrolovaný objekt není ani v evidenci skladů výbušnin, kterou úřad vede. Zástupci po prohlídce areálu v pondělí sepsali protokol a majiteli firmy běží 15denní lhůta, aby podal námitky, uvedl mluvčí úřadu Bohuslav Machek.

"Zkontrolovali jsme objekty, které byly zapečetěny a kde se předpokládalo uložení munice a dalšího bezpečnostního materiálu. Provedli jsme kontrolu všech objektů, které byly identifikovány policií," dodal Machek.

V bývalém areálu zemědělského družstva jsou podle vyjádření hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (ČSSD) uskladněné stovky tun munice, a to včetně trhaviny semtex.

Na takové množství nemá firma povolení. Schválenou má provozovnu ve dvou objektech, ostatní objekty, kterých je zhruba deset, jsou podle hejtmana zkolaudované pouze pro zemědělskou výrobu.

Majitel: semtex tam není

Proti těmto informacím se majitel společnosti Martin Rudolf ohrazuje. Semtex podle něj v areálu není.

V jedné nezkolaudované budově prý skladuje ženijní náloživo, které tam přesunul po výbuších muničních skladů na Zlínsku. Obává se, že tam sklady někdo úmyslně zapálil.

Ženijní nálože mohou a nemusejí obsahovat semtex, záleží, v jaké zemi byly vyrobeny. Tuzemská výroba pro armádu skončila někdy na přelomu 90. let minulého století, která je používala na čištění minových polí. "Mohlo by jít o nálože na bázi semtexu, ale pokud jsou z Polska, Maďarska odkudkoliv, bude tam jiná výbušnina," řekl odborník na výbušniny, který si nepřál uvést jméno.

Policejní prezidium zahájilo kontrolu skladu v pátek. K případu zve další kontrolní instituce, Českou inspekci životního prostředí, Český báňský úřad, krajské úředníky a hasiče.

Kontroly uskladněného materiálu mohou trvat týdny. Sklad hlídá policie. Objekty jsou mezi kontrolami zapečetěné.

Rudolf: jsou to vzorky

Rudolf tvrdí, že ve skladu je asi 50 kilogramů semtexu. Odmítl tak spekulace o mnohem větším množství trhaviny. V celém areálu je podle něj 300 tun materiálu včetně střeliva.

"Máme to na obchodní činnost, jako vzorky. Materiál prodáváme ozbrojeným sborům nebo do zahraničí. Máme na to zbrojní a obchodní licenci, v kterých je zahrnuto i toto náloživo," řekl Rudolf.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Prokuratora v Minnesotě vznese obvinění z vraždy vůči policistce, která v neděli postřelila černocha Wrighta. Hrozí jí až deset let vězení.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Futsalisté na Euro po porážce v Polsku nepostoupili

Čeští futsalisté na mistrovství Evropy nepostoupili. Svěřenci Tomáše Neumanna v rozhodujícím závěrečném utkání kvalifikace prohráli v Polsku 5:8.

Kvalifikace o postup na mistrovství Evropy ve futsale 2022 - skupina 8:

Polsko - ČR 8:5 (3:3)

Branky: 26., 26, 37. z pen. a 40. Leszczak, 5. Elsner, 10. Kubik, 12. Marek, 38. Lutecki - 3. Janovský, 13. D. Drozd, 18. Koudelka, 25. Seidler, 38. Rešetár.

Sestava ČR: Němec (Vahala) - Záruba, Rešetár, Koudelka, D. Drozd - Jošt, P. Drozd, Křivánek, Homola, Seidler, Holý, Janovský, Vnuk. Trenér: Neumann.

19:00 Portugalsko - Norsko.

Tabulka:

1. Portugalsko 5 3 2 0 20:7 11
2. Polsko 6 3 2 1 20:14 11
3. ČR 6 2 2 2 22:19 8
4. Norsko 5 0 0 5 2:24 0
Další zprávy